Braids mbingarkuara stolisur me dreadlocks


 • Dreadlocks
 • Llojet e dreadlocks
 • Brady
 • Llojet Brady
 • Si të endje dhe sa
 • Kujdes
 • Kjo nuk është e nevojshme zaplitatysya
 • Po ose jo

 • Dreadlocks

  Në periudha të ndryshme të historisë së flokëve whipped në Mats e flokëve gjetur në popujt e Meksikë, Indi dhe Evropë. Flokët Dirty çrregullt, rritur me vete mbështjellë në salcice. Thjeshtësia e tillë dhe me kusht një përfundim të gjerë gjeografi të ngjashme. Megjithatë, dreadlocks e tij moderne emrin ishin vetëm në vitet '50 të shekullit të kaluar në Xhamajka.
  Rastafarian fetar dhe politik vendor grup (ose Rastaman) u bë i njohur gjerësisht për muzikë "reggae". Duke vizituar kartë rasta hairstyle u emërua publike "curls tmerrshme" i tronditur - dredloki (dreadlocks).

  Përngjashëm Mats Mane një luan, sipas rastamanov, japin njerëzve forcë dhe kurajo.

  Përhapur në tërë botën, dreadlocks erdhi për të simbolizuar jo vetëm pikëpamjet politike, fetare ose muzikore, por edhe të bëhet një stil në detaje.


  Llojet e dreadlocks

  Dreadlocks janë natyrore ose artificiale.

  Dreadlocks Natyrore hale e vet gjatësinë tuaj të flokëve duhet të jetë të paktën 15 cm Mënyra më e lehtë për të marrë këtë prerje flokësh -. ndaluar larje dhe krehje e flokëve. Katër javë skachayetsya johigjienik në kokën tuaj të Mats flokëve. Për efekt më të shpejtë nachisuvaty mund të ndahet në fillesat e krehër flokëve.


  Për qëndrueshmëri dredloki diskreditimi mjaltë ose vezë e bardhë. Në traditën e vjetër Rasta, dreadlocks pjekur fllad të fshij hiri tymosur dua marihuanë anë. Get shpëtoj e salcice flokëve vetë mund të prerë vetëm jashtë e rrënjëve.

  Dreadlocks artificiale më të sigurt dhe më praktik natyror, si rrotull kanekalona. Kjo rrjedh nga alga deti dhe i butë e këndshme të materialit touch jep volum flokëve dhe ngurtësi e nevojshme. Për më tepër, ajo është më e lirë dhe më e lehtë për të flokëve natyrale.

  Endje Artificial suxhuk në "amtare" gjatësinë e flokëve nuk duhet të jetë më pak se 8,10 cm. Disa orë në karrige, dhe katër muajt e ardhshëm, ju mund të gëzojnë një ngjashmëri të largët për Bob Marley.

  Kanekalona mund të jetë prerë në çdo kohë vetëm me flokët e tyre.


  Brady

  Hairstyles Atdheu me një numër të madh të gërsheta - Afrikë, klimën e kërkuar nga banorët e saj për të krijuar thjeshtë dhe të qëndrueshme stacking vështirë dhe flokët kaçurrel.

  Në 60-70 vitet e shekullit të kaluar, ka pasur një lëvizje në SHBA "Black - është e bukur" ishte për të mbrojtur të drejtat e amerikanëve të Afrikës në kulturën e tyre, dhe afropricheski autentike me shumë braids u bë modë. Gradualisht, ky stili i ka fituar zemrat e banorëve dhe të bardhëve në Amerikë së pari, dhe pastaj pjesën tjetër të botës.


  Llojet Brady

  Si dreadlocks, Brady janë natyrore ose artificiale.


  Pigtails Thai gershetuar me flokë të vet dhe të mbahen jo më shumë se një muaj.

  Artificial. Sipas tipit të endje Ka disa lloje të Brady kanekalona:

  Afrikan. Pa pagesë varur afrokosychky - lloji më i zakonshëm i Brady. Fillesat artificiale endura në vet gjatësi tonë e flokëve të njeriut duhet të jetë të paktën 6 inç nga rrënja. Ky përfundim nuk kërkon korrigjim për 3 muaj.

  Frëngjisht . Pigtails rreshtave janë të shtrënguar në kokë, fshirja harton ndërlikuar. Këto braids janë shumë të popullarizuara në seksit të fortë. Për shembull, futbollist David Beckham sported një kohë të gjatë me "franceze" endje.

  Për këtë styling flokët e tyre duhet të jetë të paktën 8-10 cm dhe korrigjimet duhet të jetë bërë 30-45 ditë.

  Nedoplety . Nedoplety - hairstyle në të cilat fillesat e kanekalona zaplitayutsya pjesë. Tre opsione përfundim të ngjashëm:

 • Kalë i vogël : Braids hollë të mbetet i lirë në skajet rehatohem pak dhe zakonisht (por jo domosdoshmërisht) do të bishtit. Gjatësia e flokëve tuaj duhet të jetë të paktën 6 inç.
 • Curley : Twisted curls curvy spirale me kanekalona endura në rrënjët e tyre të flokëve pigtails rinj. Hair del shumë voluminoze. Gjatësia e flokëve të tij nga 7-8 cm.

 • Gofre : Përdorni të njëjtën teknikë si në "Curls". Vetëm në vend të curls endura fillesat e kanekalona valëzuar që imitator kimi "lagësht". Flokët e tij duhet të jetë të paktën 5 dhe jo më shumë se 15 cm.
 • Korrigjuar këto hairstyles të kenë 30-45 ditë.


  Si të endje dhe sa

  Procesi i krijimit të të gjitha më sipër Brady mund të marrë më shumë se 10 orë. Prandaj, lart do të punojnë vetëm dy zotërinjve. Për të bashkëngjitni rrënjët e flokëve fillesat artificiale dhe bishtalec ato nga teknologjia e përzgjedhur. Gjatësia e braids e ardhshme mund të zgjidhni ndonjë, por nuk e rekomanduar për të bërë ato më poshtë belit - një hairstyle shumë të rëndë për të kryer. 200 braids në bel me kanekalona peshojnë rreth 600 gram.

  Numri bishtalec gershetuara zakonisht shkon 100-250 copa, varësisht nga dëshirat dhe mundësitë e klientit. 100 copë - flokët jashtë "banesë", dhe secili pështyj mjaft i trashë. 200 copë - qime duket më e madhe.

  Kostoja mesatare e endje një bishtalec është zakonisht $ 1. I tërë flokëve, respektivisht - 100-250 dollarë. Në dyqane specialiteti në Afropletinnya një konkluzion do të kushtojë sasi edhe më të rëndësishëm - 400-600 dollarë në varësi të llojit të flokëve (më i shtrenjtë janë kalë i vogël dhe Curls).

  Nëse një muaj ose dy për të pjesë me një hairstyle të ri nuk duan të, atëherë korrigjim (zakonisht braids e sipërme endje 25-40) do të duhet të paguajnë 70-200 dollarë.

  Në rreth të njëjtën sasi e kostos dhe unwound profesionale kosychok.


  Kujdes

  Kujdesi për dreadlocks dhe Brady është shumë e thjeshtë - nuk e kreh flokët dhe lani kohë kreu i juaj jo më shumë 1 në një javë. Përndryshe hairstyle shpejt humbasin pamjen e saj origjinale. Nëse ju shihni acarim të tensionit apo keq larë off me shampon, pastaj shpëlarë zierje kreu i kamomil ose fshihen me CHLORHEXIDINE.

  Procesi i duke u përdorur për Përfundim tillë individual: parehati e dikujt do të shkojnë me ditë, dhe dikush do të marrë këtë javë. Dhimbje koke të vazhdueshme tregon se ndoshta endur pigtails gabuar.
  Në këtë rast, duhet të heqin qafe e stileve të flokëve.


  Kjo nuk është e nevojshme zaplitatysya

  Të gjitha llojet e gërsheta afrikane dhe dreadlocks bëjë me dystonia vegjetativ-vaskulare, migraines të shpeshta, probleme të lëkurës (neurodermatitis, psoriasis, seborrhea, etj), sensibilitet ndaj areata (humbje e flokëve) dhe në flokët e tyre të dobësuar. Nuk rekomandohet zaplitatysya dhe në qoftë se ju kreu për shumë moles, nishaneve apo kanë spote tullac sepse flokët i tillë vetëm të nxjerrë në pah difekte.


  Po ose jo

  Besohet se dreadlocks dhe Brady prishin flokët e vet. Pjesërisht, kjo është e vërtetë, siç e flokëve mund të bëhet i brishtë për shkak të fiksimit në të njëjtën pozitë, si tension të gjatë dobëson follicles flokët.

  Megjithatë, miti më popullor në lidhje me dëmet e këtyre hairstyles ardhur të gjithë atë që duket tog përdhe flokët e vet pas unwound. Por kjo është e natyrshme, që nga dita një person bie mesatarisht 70-100 qime, dhe në të tilla Hedhjen ata mbeten të fiksuar për dy ose tre muaj të veshin. Gjatë kësaj kohe, të rekrutuar disa mijë flokët e rënë.

  Absolutisht traumatizojnë flokët e tyre unwound gabuar. Pra, të shpëtoj të stileve të flokëve më e mirë në breydera profesionale.

  Megjithatë, pavarësisht nga të gjithë "por" për shkak të një përfundim të tillë, ju mund të:

 • eksperiment me ngjyra dhe forme, pa pasoja për flokët e tyre;
 • një ditë të transformuar flokë të shkurtër në kohë;
 • Kujdes flokët është minimale për kohëzgjatjen e veshur hairstyles;
 • "Hide" nën afrokosychky prerje flokësh fatkeq apo permanent;
 • për të qëndruar në qendër të vëmendjes.