Nails Nail Shëndeti


  • Pse thonjtë disa njerëz të vështirë, të tjerët janë më fleksibël?
  • Çfarë ndikon në rritjen e thonjve?
  • Thonjtë janë në gjendje për të sinjalizuar rrezikun
  • Armiku kryesor i gozhdë - kërpudhat
  • Armiq të vogla, por më pak të rrezikshme
  • Asistencë për thonjtë

  • Pse thonjtë disa njerëz të vështirë, të tjerët janë më fleksibël?

    Përgjigje
    kjo pyetje brenda thellë është ajo që e bën gozhdë. Bazë
    thonjtë - keratin. Të njëjtat komponentë janë substanca të tilla si
    amino acidet squfur, kalcium, fosfor, zink, etj Nëse përqendrimi i
    substanca të larta, dhe thonjtë të ngurta. Ky përqendrim varet jo vetëm
    në çfarë ushqyesve të vijnë për thonjtë, por edhe në

    predispozicion gjenetik. Përveç këtyre substancave është
    komponentët që e bëjnë thonjtë me shkëlqim dhe elastike - it
    Shtresa e yndyrës dhe ujit.


    Çfarë ndikon në rritjen e thonjve?

    Të gjitha thonjtë rriten ndryshe. Shumë
    ndoshta vënë re se norma e rritjes është gjithmonë i ndryshëm. Ju lutem
    vini re - thonjtë rriten më shpejt gjatë menstruacioneve, në tranzicion
    mosha, shtatzënia. Kjo është për shkak se
    ndryshimet hormonale ndikojnë drejtpërdrejt në rritjen e gozhdë.

    Mesatarisht,
    gozhdë përditësuar plotësisht gati një vit e gjysmë. Një thonjtë ngadalshme
    rritet kur trupi i mungon një material jetik
    Nail - yndyrna, proteina dhe vitamina.


    Vetëm të pengojnë rritjen e të ndryshme
    çrregullime metabolike. Në rritjen e thonjve kështu ndikon mosha e personit
    dhe identiteti i tij seksual. Për shembull, fëmijët thonjtë rriten më shpejt
    se në të rriturit, dhe burrat sesa gratë.


    Thonjtë janë në gjendje për të sinjalizuar rrezikun

    Thonjtë të ndryshme shtetërore - ngjyra e tyre, formë
    flasin për çdo gjë - çdo shkelje të dukshme në njerëz. Për shembull,
    nëse vuan sistemin endokrin, mëlçisë, traktin biliar - thonjve
    shpesh shpërbërë në drejtimin gjatesor.

    Sëmundje kronike
    mushkëritë, zemra, mëlçia, kancer - thonjtë bëhen të
    dritaret formë kohore (formë të trasha, të rrumbullakëta).

    Nëse thonjtë tuaj kanë qenë
    lozhkopodibnyy - organi i mungon hekuri. Me i pamjaftueshëm
    Qarkullimi - thonjtë ngjyrë kaltërosh. Kur një mëlçi të sëmurë - të verdhë.
    Anketuarve, thellimin e thonjve, si thimbles - flasin për
    psoriasis.


    Armiku kryesor i gozhdë - kërpudhat

    Ai hyn dhe infekton gozhdë nëpër të çara në
    thonjtë (thonjtë aq e thatë brishtë jo vetëm e bukur, por e rrezikshme).
    Nëse kërpudhat është zgjidhur, gozhdë bëhet e verdhë, thickened,
    fort shembet. Në mënyrë të pavarur nga ky problem është më mirë të mos për të luftuar, dhe
    kontaktoni një dermatolog. Sepse kërpudhat është nedolikovanyy gjendje
    përhapur më tej e gozhdë - në lëkurë, dhe, për më tepër, ajo është ngjitëse

    për të tjerët. Përveç kësaj formë dhe thonjtë e mëposhtme mund të tregojë
    e diabetit, jo vetëm i lezioneve fungale. Në
    Trajtimi i kualifikuar i kërpudhat zhduket.


    Armiq të vogla, por më pak të rrezikshme

    Detergjenteve të ndryshme. Sot tregu i kimikateve shtëpiake të tilla
    numër që nuk është gjithmonë e mundur për të gjetur cilësinë (jo për artikuj
    të cilat duhet të lahen dhe për sigurinë). Disa preparate
    Kimi shtëpiake referohet faktit se larës është e padëmshme për
    shëndetësor. Por të gjithë kanë karakteristika të ndryshme të trupit. Pra,
    për të mbrojtur dhe thonjtë dhe duart është më mirë të përdorni doreza.

    Zelli i tepruar - një manicures shpeshta, Alternative

    gjithashtu ndikon negativisht thonjtë. Vëmendje të paguajë për thonjtë tuaj pa
    manikyr. Në qoftë se ata ishin të shurdhër, me grooves tërthor - është
    të marrë një pushim dhe të jap thonjtë tuaj një pushim nga manikyr.


    Asistencë për thonjtë

    Kur kemi gjetur se në ndryshim thonjtë tuaj
    - Nuk është një simptomë e një sëmundje komplekse, por vetëm krisje kujdes gozhdë -
    është koha për të fillojë të punojë. Për të gozhdë fituar shëndetshëm
    natyrore look - duhet një qasje gjithëpërfshirëse.
    Së pari ju duhet për të gjetur se
    Arsyeja për ndryshim. Ju mund të kenë nevojë për të marrë ilaçe
    por ndoshta kushtojë dhe trajtim lokal. Këtu janë disa recetave
    për thonjtë tuaj.

    Kripë Deti. Merrni një dush për
    thonjtë, të tretura në ujë të ngrohtë dhe kripë deti. Kohëzgjatja - 20 minuta
    brenda 10 ditëve. Kjo procedurë do të forcojë gozhdë.

    Lemon. Ky fryt i dobishëm ka razmyahchayuschim dhe pronat çngjyrosje. Copë Pomastit e thonjve limon para shtrat.

    Vaj ulliri. Gjithashtu forcon thonjtë, për më tepër, i bën ata fleksibël. Për të vënë atë në vend të ngrohtë gjatë natës, pastaj të vënë x / dorashka.

    Veshje të veçanta për trajtimin e gozhda.
    Veshje të tilla duhet të keni blerë në farmaci. I kushtoj vëmendje jo vetëm për të
    e etiketës, që është emri i llak dhe përshkruar vetitë e saj të shquar.
    Shikoni në magazinë.

    Nëse nuk tregohet se përbërja është kalcium -
    kjo bojë do të bëjë thonjtë tuaj të fortë dhe elastik. Nëse thonjtë tuaj
    sharuyutsya, ju duhet të përbërjes llak, i cili përfshin acide frutash.

    Dhe më në fund, më e rëndësishmja - të marrë të veçanta
    përgatitjet për përmirësimin e strukturës së gozhdë. Sot tregu i
    droga ngopur mjaft. Vitamina komplekse Speciale ndihmë
    jo vetëm thonjtë, por flokët për t'u bërë e bukur dhe më e rëndësishmja të shëndetshme.