Mjetet juridike popullore për forcimin e flokëve


 • Ujë për të larë flokët
 • Për të nxitur rritjen e flokëve
 • Disa receta


 • Ujë për të larë flokët

  Vetëm të vini re se të gjitha mjetet e mëposhtme do të sjellë rezultate pozitive në rast të përdorimit të zgjatur dhe të rregullt, së bashku me zbatimin e rekomandimeve për kujdesin e duhur dhe mënyrën e jetesës. Në shtëpi, është e këshillueshme për të rekomanduar marrjen e maska ​​bukë thekre me vezë e verdhë veze, gjalpë dhe substanca irrituese (piper të nxehtë, qepë, hudhër, etj). Dhe, natyrisht, ju duhet të shmangin përdorimin e ujit të vështirë, sepse ka shumë substanca gëlqerore irrituese e lëkurës, flokëve dhe prishin reduktuar pothuajse në zero të gjitha efektet pozitive të përdorimit të propozuar të fondeve.

  Opsioni më i mirë është për të blerë sisteme filtra zbutëse.


  Një koleksion gotë e pjesëve të barabarta të leh lisi dhe zhvishem qepë pour 1 litër ujë të vluar dhe për të mbajtur zjarri 1 orë. Supë është filtruar dhe shtuar në tul buke të zezë për të marrë slurry. Përzierje e ngrohtë është rubbed në lëkurë e kokës, atëherë të mbuluar me kapak plastike dhe mbahen për 1-2 orë, pastaj pije flokët me ujë të ngrohtë dhe të ajrit të thata. Frekuenca - 1 në javë.


  Zierje mund të jenë të përgatitur nga rodhe, Calendula dhe HOPS. Ato jane ne nje raport prej 4: 4: 3. pesë e perzierjes eshte vluar në një litër ujë.


  Supë rubbed në kokë 2 herë në javë.


  Shumë efektive koleksion i mëposhtëm: 1 pjesë Flamuri ëmbël rhizome, 1 rrënjët pjesë ose gjethet e rodhe, 4 të kone hop, 6 lugë e përzierje të valoj një litër ujë, rubbed në lëkurë e kokës 2 herë në javë.  Për të nxitur rritjen e flokëve

  Për të nxitur rritjen e flokëve duke përdorur lëng të freskët lë aloe, të përgatitur me metodën e "stimulimit Biologjike". Thelbi i saj: më e ulët dhe të mesëm gjethet e aloe është i prerë, i larë me ujë të zier, të thata, të mbështjellë në letër dhe të vendosur në një frigorifer për 12 ditë. Atëherë lë të shëndetshme (nxirë hedhin) është grimcuar, lëng shtrydhur përmes garzë dhe fërkim 1-2 herë në javë në lëkurë e kokës.
  Infuzion i rizomat calamus moçal (10,0, 200,0) është përdorur për shampooing dhe fërkim rrënjët e flokëve.


  Alkooli ekstrakt i Eleutherococcus senticosus detyrës së jashtme të fërkim xhensen tretësirë ​​1 në ditë për 2-3 javë (këto barna janë shitur në farmaci).


  Ekstrakt të lëngshme, ekstrakt hithër, por më mirë lëng i freskët hithër, lëng lakër si dhe të nxitur rritjen e flokëve.


  Intensive nxit rritjen e flokëve fërkim rrënjë rodhe si zierje ose infuzion në perime, misër ose vaj luledielli (1: 10).


  Kone Hop zakonisht përmban estrogjene bimore (analoge e hormoneve të seksit femër) dhe të përdoret si një tretësirë ​​(1 h.


  l. per filxhan ujë) ose infusions të valë nga jashtë përmes ditë. Në mënyrë të ngjashme veprim estrogenic ka urtë. Këto 2 medikament është shumë efektive në alopecia seborrheic.


  Stimulon tul rritjen e flokëve apo lëng i qepë, hudhër. Ata rubbed në lëkurë 1 orë para shampooing.


  Një rezultat pozitiv i jep një kërpudhat jashtëm aplikimi (kërpudha thupër). Zgjidhje gati quajtur Befunhin shiten në farmaci.


  Kur humbje kulture nga me sukses të madh në mjekësi popullore tretësirë ​​e përdorur e speca të kuqe, të cilat me vitamina është një nga më të mirë në mesin e kulturave ovoshnyh. Ajo shkakton një nxitojnë të gjakut në lëkurë e kokës. 1 pjesë piper Hidh 10 pjesë të 70-shkallë të alkoolit, insistojnë 6-7 ditë dhe filtri.

  Pastaj tretësirë ​​e holluar në 10 pjesë ujë të valë dhe 2-3 herë në javë, mundësisht natën, fshij në lëkurë e kokës.


  Brenda 2-3 javësh një ditë fshij një përzierje e perberjes mëposhtme: 50 ml. vodka 1 h. l. lëng limoni ose 3% alkool borik. Kjo procedurë jo vetëm që forcon flokët, por edhe i mbron ata nga stresi mundshme.  Disa receta

  Por disa receta:


  Lëng i qepë - 1 cm. lugë, lëng i hudhër - 1 karafil, e verdhë veze - 1 pc, kos -. 2 cm. lugë (nuk ka erë e qepëve).


  Rodhe naftës - 1h. lugë, e verdhë veze -. 1 pc, raki - 1 cm. lugë.


  Receta e Mbretëreshës së Anglisë. 200 gram mollë të hidhura dhe hekura insistojnë 3 ditë në një shishe rum, kullimin dhe fshij rrënjët e flokëve çdo ditë.

  Hair fillon të rritet më mirë, duke u bërë më të trashë dhe të lehta.


  Nëse flokët tuaj është e thatë, bojë të dëmtuara, dhe permanent është gati të fillojë të bjerë, ju mund të përdorni recetë e mëposhtme - një përzierje e 1 cm. aloe lugë, 1 cm. lugë mjaltë dhe 1 orë. lugë e pluhur ose rodhe vaj rubbed në rrënjët e flokëve për 30-40 minuta para shampooing.


  1 e verdhë veze veze fshij me 1 orë. lugë e naftës pluhur dhe të aplikoni në flokët e thatë pista për 40 minuta nën një kompresë. Del me të larë me sapun dhe WC. Të bësh 1 në muaj.


  Një mënyrë tjetër - për 1 cm. lugë mjaltë dhe lëng aloe plus 1 lugë gjelle lëng. hudhër. Para përdorimit, shtoni vezë e verdhë veze dhe aplikuar në lëkurë e kokës, edhe duke mos harruar cap plastike.

  Pas 20 minutash, me kujdes lani flokët tuaj dhe shpëlarje zierje e horsetail dhe hithër. Përzierje mund të jetë në frigorifer për 2-3 ditë. Kursi - 2-3 herë në javë për një muaj.


  Për të ndaluar humbjen e flokëve shkakton smearing kokës 5-10-përqind zgjidhjen e infusions vodka Sophora. Sophora japoneze banorët e rajoneve jugore i njohur si një fabrikë dekorativ. Për trajtim të marrë fasule, derdh 70 për qind alkool në një raport prej 1: 1. Insistojnë 21 ditë në një vend të errët, filtër. Fruta të thata të insistojnë në vodka 1: 2, është përdorur si. Infusion Shitore në një vend të thatë, të errët të ftohtë.
  Mos harroni të masazh kokës, mundësisht në kohën e gjumit.