Sapun i keq


 • I pastër dhe mashtrim
 • Operacioni "Duart e pastra"
 • Këshilli për çdo ditë

 • Sot ajo është gjithnjë mjete higjienike shkencëtarët më pak të respektuar dhe mjekët në të gjithë botën.

  Para
  Sapuni nuk ishte aspak. Dhe njerëzimi dhe rubbed vmyvalosya vetëm ujë.
  Shfaqja e sapun për një nga legjendat e popullit romake detyrohem banorët e fshatit
  afër malit SAPO (në sapun Shqip - sapun). Rreth këtij mali i kryer
  ofertat tradicionale. Dhe yndyra e kafshëve lirua gjatë
  djegia sakrifica të akumuluara dhe të përzier me hi dru zjarri.
  Duke rezultuar në masë zmyvalasya shi Tiber lumit ku fshatarët larë
  lino. Pas kullues të ujit në lumë filloi të shkumë dhe pije lavanderi

  zonjë vënë re se kontaminimi me inde të shkojnë shumë më të shpejtë.

  Megjithatë
  edhe banorët e "Qytetit të Përjetshëm", e famshme për sapun e saj dhe
  banjot publike, përdorimi sapun që është kryer në
  kohë, vetëm kur larë. Në banjë të vijnë edhe për t'u çlodhur në
  pishinë dhe për të ruajtur një bisedë filozofike.

  Në Evropë, duke u bërë
  sapun ringjallur deri në fund të shekullit XVII. Dhe për ne të bukur
  I huaj mbeti një gjë e rrallë deri në mesin e shekullit XIX. Ndoshta
  për më mirë?


  I pastër dhe mashtrim

  "Fakti se sapun
  sipas definicionit - kripë. Krijimi rreth tij me alkaline
  pH 7-14, pavarësisht nga fakti se bilanci acid-bazë


  Healthy Skin - 5,2-5,5, ajo promovon dëme lipidet
  pengesë - shpjegon dermatolog Irina Skorohudaeva. - Sipërfaqja
  Substancat aktive (Pavia) obmylyuyut dhe shpërndajë shtresë yndyrore në
  sipërfaqe të lëkurës, e cila zgjidh gjithë pluhur dhe i poshtër gjatë ditës. Por
  së bashku me i poshtër dhe sapun shkatërron yndyrna strukturore që i mbajnë
  lagështi në shtresat e thella të lëkurës. "

  Si rezultat, lëkura humbet
  mbrojtje natyrore humbet ujë dhe të vihet në dispozicion për riprodhim
  bakteret patogjene. Dhe kontakt më të gjatë me soaps lëkurës, veçanërisht
  probabiliteti i filmit shkatërrim gidrolipidnyj.

  Shkencëtarët vlerësojnë
  që lëkurë të shëndetshme me mjedisin pak acid (pH 5,5) mund të jetë në mënyrë të sigurtë

  në kontakt me sapun dhe ujë jo më shumë se 10-15 sekonda. Pas kësaj
  "datë" e shkurtër shtresë mbrojtëse e veshje e guaskës është përtërirë
  për një deri dy orë. Prandaj, pronarët e lëkurë të thatë është e rekomanduar
  të përmbahen nga përdorimi i shpeshtë i sapunit - ajo është edhe më e
  dehidrimin e lëkurës dhe të shkaktojë iritim dhe flaking.

  Njerëz
  me lëkurë problem nuk është e nevojshme për të futur veten në duke menduar si soda
  mund të del me të larë sebum tepërt dhe kështu zgjidh "shkëlqyer"
  problem. Fakti se lëkurës me vaj në vetvete është alkaline
  E mërkurë. Dhe kur të përballen me sapun është më
  zaschelachivayuscheho. Kështu, problemi kusht lëkurës rritet:

  për bakteret patogjene krijon një inkubatori të vërtetë për kultivimin.


  Operacioni "Duart e pastra"

  Megjithatë, nevoja për të larë duart me sapun dhe nuk është anuluar. Prandaj, ne duhet të jetë në gjendje për të kuptuar diversitetin e shkumë.

  Nga
  Sipas ekspertëve, ajo është e fshehtë sapun - antibacterial. "It
  pretendon të jetë miku ynë më i mirë, por ai është "Trojan
  kalë "- thotë Irina Skorohudaeva. - Killing deri në 90% të dëmshme
  microbial, sapun anti-bakterial për kompaninë dhe shkatërron të dobishme
  mikroorganizmave në sipërfaqe të lëkurës. Mirëpo, si gjithmonë,
  villains janë më të guximshëm, bakteret e dëmshme në lëkurë shfaqen shumë
  më të dobishme dhe janë të lirë për të riprodhuar, duke shkaktuar

  acarim apo më keq - infeksion ".

  Përveç kësaj, triklozanovym sapun
  Mos përdorni çdo ditë. Nga përdorimin e rregullt të
  Komponenti i lindur "efekt Addictive" - ​​që disa
  Ora microflora patogjene vetëm ndalesa përgjigjej
  disinfectants dhe soaps mund të ofrojnë më nuk i tyre
  efekt antibacterial. Për shkak të këtyre fondeve
  rekomandohet të përdorin vetëm në rastet kur situata është e mbushur me
  infeksion - në kujdesin e pacientëve pas vizituar klinikat apo në
  Duke punuar në kushte johigjienik, etj

  Për çdo ditë
  përdorin për të zgjedhur një sapun të butë.

  Por "butë" - në
  figurativisht, nuk jetoj. Nga konsistencën e sapun, me sa duket,
  asgjë nuk varet.

  Sapun të lëngët duket të kenë frikë është.
  Duket se kjo është ilaç i butë dhe i butë mund të trajtoni ashpër
  lëkurës. Por, siç thonë ata, pamja është mashtruese. "Dallimi në mes
  sapun likuid dhe Bruskova është vetëm në se pari është në
  bazuar në alkali kalium, dhe të dytë - sodiumit. Por lëkura jonë nuk është
  nuk ka rëndësi. Lo Liquid kemi fituar mbi higjienën në
  të ngurta përveç se një fiks-dozimin ", - thotë
  Dr. Skorohudaeva.

  Me një zemër të lehta mund të shkojë deri fëmijën
  sapun.

  Së pari, është kontrolli më i rreptë i SES.
  Së dyti, ajo është pothuajse gjithmonë i pangjyrë dhe pa erë. Kjo është,
  mundësi për të marrë alergji për shkak të ngjyra dhe aromat minimale.
  Së treti, prej fëmijëve janë sapun natyral antiseptik
  Përbërësit: ekstraktet e kamomil, Calendula, i urtë, trumzë. Ky sapun
  i pastër dhe nuk e lënduar.

  I favorizuar për hidratues lëkurës sapun,
  veçanërisht glicerinë. Megjithatë, kjo nuk është pak ... Për ato moisturizes
  disa sekonda e ekspozimit të lëkurës kur mbulon siklet
  palme, përbërësit hidratues thjesht nuk kanë kohë për të depërtojnë thellë
  shtresa të epidermë dhe të bëjë një marrëveshje të mirë.


  Por glicerinë sapun
  shumë më të butë se zakonisht - për shkak të numrit të madh të Moisturizers
  komponente.

  E pra, më i butë dhe i kujdesshëm mund të quhet
  varieteteve të ndryshme të krem ​​të ëmbël. Në 1/2, ato përbëhen nga një burim
  krem që mbulon lëkurën e filmit hollë mbrojtëse,
  parandaluar humbjen e tepërt lagështi. Ky sapun mund të përdoret pa
  frikë çdo ditë.


  Këshilli për çdo ditë


  empirikisht kuptoj sigurinë e sapun, vetëm
  sapun dore. Shkumë më të bollshme është formuar, Pavia më agresiv,
  janë në një milje. Shkumë dobët, përballimin me detyra kryesore -
  i pastër, praktikisht nuk e thyejnë pH e lëkurës, në këtë mënyrë duke u kujdesur për duart

  me kujdes dhe me saktësi.