Metodat cik plastike


 • Çfarë është plastike buzët kirurgji
 • Çfarë është kontur i buzëve
 • Cilat janë contraindications për cik plastike
 • Sa është periudha përgatitore dhe Rehabilitimi

 • Sponges e mirë - një nga karakteristikat më të habitshme të atraktivitetit femërore dhe seksualitetin. Por me kalimin e kohës, buzët humbasin ankesën e tyre, kështu që ka nevojë për kozmetikë të veçanta, e cila u jep atyre shenjat e rinisë. Por kozmetike nuk janë gjithmonë efektive, dhe këtu vjen në ndihmë buzët plastike. Dhe kështu që ju nuk mund vetëm të rifituar rininë e tij, por edhe të ndryshojë rrënjësisht formën - dhe në këtë mënyrë karakter të jetë e shkruar në fytyrën e një gruaje.  Varësisht nga qëllimi për të bërë buzët plastike në mënyra të ndryshme.


  Çfarë është plastike buzët kirurgji

  Buzët kirurgjikale plastike që përdoren për një ndryshim rrënjësor të formës së buzëve. Indikacionet për të janë plagët, cysts dhe papilomat mbi buzët, qoshet goja fusion, sagging buzët, dëshira për të zvogëluar gojën e pacientit. Gjithashtu, ky lloj plastike është përdorur ndonjëherë për arsye ortodontike - të tilla si cik parregullt frenulum.

  Metodë është puna virtuoz i një bisturi. Mbi buzën e sipërme (ose nën pjesën e poshtme) të prerë nga një rrip të lëkurës, një buzët reja kontur dhe seams mbivendosje. Një javë e gjysmë fashë është hequr, dhe ne mund të përdorni buzëkuq.


  Me operacion me cilësi të lartë dhe pa komplikime apo mbresë pothuajse i padukshëm maskuar lehtë me kozmetikë. Rezultati është pothuajse e jetës (duke përfshirë edhe ndryshimet e lidhura me moshën, natyrisht). Ka edhe opsione ind vet të transplatimit pacientit.

  Një variant i buzëve të kirurgjisë plastike janë heyloplastyka - heqjen buzën e sipërme të grykës. Operacionet Feature që e bëjnë fëmijët e saj, dhe si fillim si shteti i vetëm lejon fëmijën. Zakonisht ajo është 3-6 muaj të jetës, por ka edhe përjashtime. Pjesa më e vështirë - periudha postoperative, sepse fëmija ende nuk e kupton pse ajo dhemb apo pse jo të ndërhyjë shtupë pastër nga hunda.

  Sipas heyloplastyka mund të kombinohet me rhinoplasty - rhinoplasty.

  Kostoja e buzëve të kirurgjisë plastike varet fushëveprimit të punës. Afërsisht ajo është rreth 50 mijë.


  Çfarë është kontur i buzëve

  Contour Lip përdorur për të rritur volumin e lip dhe kështu të ndryshojnë formën e tyre. Kjo përdoret zakonisht biopolimernye lloje xhel. Nën xhel anestezi lokale injektuar në cik (hala mikroskopike të cilat nuk lënë shenja), dhe pastaj e përdorin atë për masazh dhënë formën e dëshiruar. Rezultati është ënjtje që shkon prapa disa javë - dhe ju mund të gëzojnë rezultatin.

  Kjo është vetëm ndonjëherë xhel është zhytur, dhe pastaj duhet më shumë plastike - një muaj e gjysmë. Rezultati mbahen në të mirë të një viti, atëherë ju keni nevojë për të përsëritur procedurën. Kjo është thelbësore për të përsëritur procedurën më mirë njejta xhel është aplikuar para - përndryshe mund të ketë komplikacione.

  Ndonjëherë, por ende përdor metodën e mbushjes gels buzët e veprimit gjatë - zakonisht një variacion mbi silikoni. Aspekti pozitiv i metodës - kohëzgjatja e efektit. Por kjo metodë është e vështirë për të bërë rregullim të mirë, përveç përfundimisht silikoni mund të mos jetë aty ku ajo duhet të jetë - dhe të kthehen në vendin e ymplantant plangprishës jo aq e lehtë sa ne do të dëshironim.

  Konsideroni llojet e ndryshme të gels përdorura për buzët korrigjim kontur:

 • Më popullor line - një Restylane . Përgatitjet e kësaj linje zvicerane janë zgjidhje Hyaluronic acid të viskozitetit të ndryshme në varësi të zonës destinacionit. Acid Hyaluronic është zhytur përfundimisht nga lëkura, por vendi i tij është tërhequr ujë xhel.
  Në fund të fundit, Restylane është tretur plotësisht (6-8 muaj). Duke qenë një lëkurë më të trashë, kjo nuk e pengon lëvizjen e lirë të ushqyesve, madje në disa mënyra ajo stimulon, ringjalljen e lëkurës. Produkti nuk përmban asnjë proteinat shtazore, kështu që praktikisht jo-alergjike.

  Lip korrigjim kjo drogë do të kushtojë 8-9000. Rubla (mjekim vetë).
 • Jo më pak të njohura dhe sundimtar Perline . Prodhuesi i njëjtë si në Restylane, edhe kushtojë rreth njëjtë. I vetmi ndryshim është se Perlayn koncentruar dhe të trashë - kështu që është përdorur për shtresat më të thella. Kjo zgjidh 1-1,5 vjet.
 • Juviderm - Analog francez Restylane dhe Perlayna edhe më e përqendruar se Perlayn - por me një sasi më të vogël të grimcave, kështu që ajo mund të përdoret në shtresat sipërfaqësore. Zgjidh një vit e gjysmë. Gjithashtu ndryshim i rëndësishëm është se Yuvyderm mund të kombinohet me Botox dhe analoge (ndryshe nga Restylane dhe Perlayna).

  Kosto - 6-9000 rubla..
 • Matridex përveç acidit Hyaluronic përmban microgranules dekstranomerov stimuluar sintezën e kolagjenit të rinj, dhe në këtë mënyrë të zgjasin efektin në dy vjet. Kostoja 7-9000. Rubla.
 • Matridur Matrideks më trashë analoge ndryshon vetëm në se ajo është projektuar për shtresat më të thella. Shpesh këto dy barna janë të kombinuara. Kostoja 7-9000. Rubla.
 • Surgiderm një metodë shumë efektive e formimit të ndermolekulare kryq lidhjet, që praktikisht jo më viskoze shkak të përqendrimit, por shkak të strukturës. Efekti zgjat 9-12 muaj.

  Kostoja 9-12.000. Rubla.
 • Radiesse - A nuk të përbëhet nga acidit Hyaluronic, dhe hydroxyapatite kalcium me mikrochastichek. Në këtë mënyrë arrihet një efekt më të gjatë - 2-3 vjet. Drogës është sintetizuar laborator (për të shmangur plumbin proteinike), kështu që ajo nuk shkakton reaksione alergjike. Produkti nuk është në përputhje me gels në bazë të acidit Hyaluronic - mund të jetë rezultate të papritura. Gjithashtu thelbësore që një rritje e kalciumit në dietë drogës mund të ekstrakt atë nga qarkullimit të gjakut dhe të grumbulluar në fushën e korrigjimit. Kostoja e korrigjimit 15-17.000. Rubla.
 • Plotësoni New (Sculptra) - Hydrogel acid polilaktoznoy (sintetizuara artificialisht, dhe për këtë arsye hypoallergenic).

  Efekti zgjat 3-5 vjet. Kohëzgjatja e efektit është për shkak të faktit se të drogës stimulon rritjen e indeve të ri që mbush vëllimin e dëshiruar. Korrigjimi është 4 mijë. Rubla.
 • Më vete konsiderojnë këtë opsion si contouring lipofillinh - mbushje buzët qelizat e veta yndyrë të pacientit. Teknikisht është e njëjtë si kontur, por në vend të gels biopolymer përdorur qelizat e veta të marra nga të barkut apo ndonjë pjesë tjetër të trupit (në vend të marrjes së qelizave të mbetet gjurmë të dukshme, përveç se disa ditë do të ndiheni si një mavijosur normale).

  Plus metodë është se kur një qelizat e suksesshme transplant të mbetet në vend të ri për të gjithë.

  Më pak - se për një procedurë mbijeton 30-40% të qelizave, dhe është e vështirë të parashikohet që ato. Që do të duhet të bëjë më shumë se një procedurë, dhe "deri në fitore", ndryshe buzët mbeten kodrinor. Gjithashtu në mënyrë të konsiderueshme se operacioni është kryer nën anestezi të përgjithshme, që nga qelizat lokale anestezi yndyrë të zërë rrënjë shumë më keq. Kostoja e lypofyllynha është rreth 12 mijë rubla.


  Cilat janë contraindications për cik plastike

  Para se të vendoset mbi buzët plastike, ju duhet të marrë në konsideratë mundur contraindications. Gels Kontur biopolymer nuk është i përshtatshëm për ata me alergji ndaj acidit Hyaluronic - komponent kryesor i gels.

  Kufizime shtesë imponon gels compatibility - më mirë për të marrë të paktën një vit përpara se të provoni një tjetër xhel - përveç kombinimin e Restylane + Perlayn ose gels ndryshme një sundimtarit. Kur predispozicion për alergji - të paktën paralajmërojnë mjekun, por më tepër në mënyrë specifike prolikuvatysya.

  Për plastike kirurgji shtuar kufizimet në kirurgji - zemrën, sistemin endokrin, koagulimit të gjakut. Çdo plastike padëshirueshme në sëmundjet e sistemit imunitar ose shtatzanisë. Nëse ndonjë sëmundje të lëkurës duhet së pari të shëruar lëkurën, dhe pastaj të merren me plastike. Çdo inflamacion në korrigjimin e synuar si argument për procedurat e transferimit në një moment të favorshëm.

  Në sëmundje kronike duhet të paktën të prisni nga përkeqësimi.


  Sa është periudha përgatitore dhe Rehabilitimi

  Periudha përgatitore për contouring është e thjeshtë. Një javë nuk do të vë në dukje lëkurën rreth buzët e veprimeve të ashpra, të tilla si lëkurë apo maskë agresive. Për kirurgji plastike të duhet të paktën një javë të mos marrin aspirinë dhe ndikojnë droga të tjera koagulimit të gjakut.

  Periudha e rehabilitimit pas çdo cik plastike nuk i kalon dy javë. Kjo kohë duhet të braktisin dush sauna, dhomë me diell, ecën në diell, not në pishinë ose në ujë të hapur, etj, si dhe rritjen e aktivitetit fizik.

  Në 2-4 ditët e para mund të mbani ënjtje që duhet të merren parasysh gjatë planifikimit kontur e buzët e një ngjarje të veçantë. Nëse kirurgji plastike, ju do të duhet të prisni një tjetër seams resorption - ajo është rreth një javë, por opsionet.

  Menjëherë pas procedurës është e dëshirueshme për të aplikuar akull apo të ftohtë (të kujdesshëm për të vidmorozyty). Të 2-3 ditët e para pas korrigjimit kontur duhet të kryhet buzët e butë masazh - mjeku ju tregon se si.

  Dita e parë e rekomandueshme të mos bëj, për të mos shtrihem fytyrën poshtë, nuk ngarkesës muskujt e fytyrës, dhe të mos e përdorni kozmetike.

  Informacion nga artikullin "buzët plastike."