Maska dhe krem ​​me duart e tyre


 • Ushqyerit dhe hydration për të lëkurës me vaj
 • Ushqyerit dhe hydration për lëkurë të thatë
 • Ushqyerit dhe hydration për lëkurë të ndjeshme
 • Efekt freskues
 • Chiropody
 • Kujdes

 • Ndërkohë, nënat tona dhe gjyshet kujdesur mirë për të pa lëkurë dhe vaj jojoba me coenzyme, kështu që ajo që ne jemi më keq? Maska shtëpi dhe krem ​​në dispozicion çdo familje, dhe prej tyre, ndoshta edhe më shumë se sa në dyqan.

  Në mesin e shekullit të 18 në Angli të gjitha gratë që përdorin kozmetikë, konsiderohet magjistare.

  Për të filluar, ju duhet të mësoni disa rregulla të rëndësishme:

 • aplikoni krem ​​ose maskë vetëm nevojë për të pastruar lëkurën;
 • imponojnë mbi fytyrën e tyre lehtë duhet pa fërkim përbërjen;
 • Vetëm duhet të përgatisë grim para përdorimit, ajo nuk mund të shpëtojë;
 • Koha e maskave të fytyrës - 15-20 minuta;
 • zbatohen ato për 2-3 herë në javë.

 • Është gjithashtu e rëndësishme të kujtoni që këto perime apo fruta që duke ngrënë shkaku ju alergji, dhe nuk mund të përdoret për qëllime kozmetike.

  Në mënyrë për të kapur maska ​​natyrale futur Katerina e Madhe, të cilët rubbed në mëngjes fytyrën tuaj dhe dekoltin applesauce.

 • aplikoni krem ​​ose maskë vetëm nevojë për të pastruar lëkurën;
 • imponojnë mbi fytyrën e tyre lehtë duhet pa fërkim përbërjen;
 • Vetëm duhet të përgatisë grim para përdorimit, ajo nuk mund të shpëtojë;
 • Koha e maskave të fytyrës - 15-20 minuta;
 • zbatohen ato për 2-3 herë në javë.

 • Ushqyerit dhe hydration për të lëkurës me vaj  1. bardhë veze Mix, një lugë çaji mjaltë dhe një gjysmë lugë çaji vaj ulliri deri sa të qetë. Pastaj shtoni miell tërshërë (ju mund të bluaj në një mulli kafeje bollgur) për të marrë një slurry homogjene.

  Maskë përkryer rikthen lëkurën.

  2. Clean duke përdorur domate Peelers perimesh zhvishem, pure me një pirun deri të qetë, dhe të aplikojnë përzierje për 25 minuta.

  Domate redukton lëkurës, duke plotësuar atë micronutrients të dobishme.

  3. Boil një gjysmë filxhan bizele (bizele duhet të jetë i freskët, i konservuar nuk punojnë) të shtetit të butë, pure dhe shtoni 2 lugë krem.

  Kjo maskë zbut dhe freskon lëkurën, duke i dhënë asaj një rrogoz.  4. Mix një lugë çaji mjaltë, një lugë niseshte, një lugë qumësht të ngrohtë dhe një gjysmë lugë çaji kripë gjobë. Aplikoni përzierje me një shtupë pambuku dhe të mbajë për 25 minuta. Shpëlaj me ujë të ngrohtë dhe pastaj të ftohtë.

  Maskë zbut dhe brightens një poret pak lëkurës.


  Ushqyerit dhe hydration për lëkurë të thatë

  1. Mix një lugë gjelle kopër copëtuar imët me një lugë çaji vaj ulliri dhe shtoni bollgur (ju mund të bluaj në makinë kafeje bollgur) deri përzierje të butë të trashë.

  Kjo maskë e freskon e lëkurës dhe zbut rrudhat.

  2. Clean përdorur Peelers perime zhvishem mesme molle dhe fara, të prerë në feta dhe vlim për 3 minuta me një filxhan e gjysmë qumësht.

  Pastaj tolkushkoy mollë pure, le të përzierje të ftohtë dhe të aplikojnë në lëkurë.

  Apple do të mbushë ushqyesve të lëkurës tuaj dhe qumështi do të zbutur atë.

  3. Mix vezë e verdhë veze me një lugë çaji mjaltë dhe një gjysmë lugë çaji lëng grejpfrut.

  Grejpfrut refresh lëkurës dhe mjaltë të bëjë atë më të tenderit.

  4. Nxehtësia 2 lugë luledielli ose vaj misri së bashku me një lugë gjelle krem. Lejoni përzierje të ftohtë dhe të aplikojnë me një shtupë pambuku për 10 minuta.

  Kjo maskë është e rekomanduar për lëkurë shumë të thatë që është i prirur për të flaking.


  Ushqyerit dhe hydration për lëkurë të ndjeshme

  1. Hidh një lugë gjelle e bollgur me tri lugë qumësht të ngrohtë ose krem.

  Prisni thekon bymehet, dhe të aplikojnë përzierje në fytyrën tuaj dhe të qafës.

  Maskë jo vetëm moisturize e lëkurës, por edhe të bëjë shlyerjen për të.

  2. Peel dhe hekura karrota të vogla në një rende gjobë, pastaj përzihen me vezë të bardhë, shtoni një lugë çaji vaj ulliri dhe një majë e niseshte.

  Karrota është e pasur me vitaminë A, e cila zbut dhe rejuvenates lëkurës.

  3. zhvishem Pjekur bukuroshe, të prerë në feta dhe pure deri slurry qetë, pastaj shtoni një lugë gjelle fortë supë kamomil brewed (përzierje e tharë në dispozicion mbi counter).

  Peaches moisturize lëkurën dhe e bëjnë të substancave të dobishme.

  4. Një pjesë e vogël e zhvishem kungull të freskët, të prerë në feta dhe kuzhinier deri butë shtetërore (20-25 minuta).

  Pastaj pure kungull me nje pirun ose shtyp dhe perzierje shtohet vaj ulliri në një raport prej 2: 1.

  Kjo maskë jo vetëm moisturizes lëkurën, por edhe në mënyrë të përkryer heq puffiness.


  Efekt freskues

  1. Pastruar kajsi nga lëkura, lëngu me një pirun deri qetë, dhe shtuar kos për përzierje përftuar krem ​​ngjante.

  Kajsi ushqyer inflamacion të lëkurës, kështu që kjo maskë përshpejton metabolizmin në lëkurë dhe shkakton rinovimin e qelizave.

  2. Për lëkurë të thatë apo normale - hekura kungull i njomë dhe shtrydh tul përftuar. Pastaj përzierje një lugë çaji me lëng pure verdhë veze dhe të aplikojnë në lëkurë.  Për të lëkurës me vaj - përzierje kungull i njomë integruar pulpë me një lugë gjelle bollgur zaparenoyu Mbani lëkurën për 15 minuta dhe pije qumësht nekyp'yachenym.

  Maskat me kungull i njomë stimulon metabolizmin në lëkurë, si e rekomanduar për të parandaluar rrudhat.

  3. Mix lëng i butë (100 ml) dhe shtoni dy lugë qumësht. Mbajtur lëkurën të jo më shumë se 15 minuta.

  Raspberry zvogëlon ëmbëlsi e poret e lëkurës dhe parandalon plakjen.

  4. Mash banane me një pirun dhe shtoni një lugë çaji qumësht, përzierje mirë dhe të zbatohet në lëkurë.

  Banane Maskë përkryer ushqen dhe forcon lëkurën. Nuk është efikas, rezultati mund të shihet në disa minuta.
  Skin Whitening

  1. Tre teaspoons djathë të përzier me një lugë çaji mjaltë, lëvizje derisa shteti i butë dhe të aplikoni në fytyrë. Shtupë Shpëlaj zhytur në ujë të ftohtë.

  Maskë jo vetëm që e ka zbardhjen efekt, por zbutjes, forcon poret.

  2. Kastravec maskë mund të jetë bërë me tul integruar dhe lëkurat nga - vetëm të aplikoni një slurry ose lëkurë në fytyrë. Tul mund të jetë përzier me një lugë çaji mjaltë.

  Kjo maskë është e rekomanduar për plakje ose lëkurë të lodhur me zmadhuar poret.

  3. Merrni dardhë mesatare dhe pastruar nga lëkura, fshij në një rende vogël. Përzierje me vaj ulliri në një raport prej 2: 1, aplikoni në fytyrë dhe të lënë për 15 minuta.

  Në qese përmban taninet që lëkura të përkryer zbardh, pastruar dhe moisturize atë.

  4. Mix majdanoz finely copëtuar lugë gjelle e lë me një lugë gjelle mjaltë, të aplikojnë përzierje për 45 minuta, pastaj pije.

  Maskë gjithashtu ndihmon për të përballuar me Freckles dhe pika të moshës.


  Chiropody

  1. Mix verdhë veze e një vezë, një lugë perime ose vaj ulliri dhe një lugë mjaltë, vihet në duart tuaja dhe të lënë për 25 minuta. Pastaj pije.

  Maskë përkryer moisturizes dhe ushqen lëkurën.

  2. Rub në rende të vogël një apo dy patate të papërpunuara dhe përzierje këtë masë të qumësht të ngrohtë.

  Dip duart në përzierje të ftohtë, pastaj të lajë.

  Kadifeje lëkurën të butë dhe do të ishte një shpërblim i përkryer për durimin tuaj.


  Kujdes

  1. Mix një filxhan qumësht pluhur, një filxhan niseshte dhe një filxhan miell gruri, të vënë nga një përzierje e materies dendur dhe të lidhë nyjë ngushtë. Pastaj përdorni një sfungjer të rregullt.

  Qumështi do të zbutur dhe poret e lëkurës zbardh sjellë koll dhe krunde hequr nga grimcat e lëkurës trashë.

  2. filxhan i vogël i përzierje kripë me një filxhan sode buke dhe një gjysmë filxhan krem ​​ose kos. Lëvizjet e lehta masazh vënë në trup, pastaj pije me ujë.

  Efekti - njëjtë me atë të pastrim dhe moisturizer.