Maska e flokëve të bëjë flokët e përsosur


 • Përbërësit bazë për maska ​​e flokëve
 • Komponentët shtesë për krijimin maska
  qime
 • Si për të bërë një maskë me korrektësi
 • Maska e flokëve recipes


 • Çdo grua vetë-respektuar
  kanë në magazinë një numër të vajrave. Food - për shërim nga brenda
  kozmetike themelore - masazh, thelbësor - për Aromatherapy. Megjithatë, të gjitha këto
  vaj mund të përdoret me sukses për shërimin e flokëve. Nëse kësaj i shtohet atyre
  disa ushqim nga frigorifer, ne të marrë një seri të plotë të komponentëve për
  maska ​​në shtëpi që me përdorim të rregullt do të bëjë flokët e trashë,
  i butë dhe me shkëlqim.

  Përbërësit bazë për maska ​​e flokëve

  Vaj Base. Ky vaj, të cilat shpërndarjen ethers të mos
  dëmtojnë flokët e kokës. Vajra kryesore bazë janë rodhe,
  ulliri, kokosit, vaj jojoba, vaj susam hidratues,
  gjalpë Shi, vaj embrion gruri.

  Vajra esenciale të forcuar follicles flokët janë në gjendje të ofrojnë flokët
  forcë dhe shndrit, të rregullojë prodhimin sebum. Përdorimi i vajrave esenciale varet nga lloji i flokëve. Flokët e thatë
  vajra esenciale të përshtatshme të temjan dhe mirrë, ylang-ylang, portokalli, mandarinë,
  rozmarinë, dru sandali, kamomil, livando dhe palisandër. Maskë flokët me yndyrë do të vlerësojmë me vajrat e urtë, selvi,


  rozmarinë, pemë çaji, livando, kedri, limon, eukalipt, balsam limon,
  karafil, xhenxhefil, bergamot dhe lulemine. Normal
  Flokët do të vlerësojmë vajra esenciale e limon, livando, rozmarinë dhe
  geraniums.

  Për çdo lëkurë të problemit dhe të flokëve
  kokë e ka thelbin e vet.

  Për të ndaluar rënien e flokëve jashtë, për të bërë me maskë
  duke përdorur vajra esenciale lulemine, kedri, selvi, palisandër, nenexhik,
  rozmarinë, ylang-ylang, koriandër dhe temjan.

  Për të hequr qafe zbokth bëjë një maskë me vajra esenciale të eukalipt, limon, livando, kedri,
  portokalli, selvi, yarrow, rozmarinë dhe pemë çaji.

  Përfundon ndarë kurë do të ndihmojë të vajrave thelbësore të Sandalwood, palisandër dhe vetiver.

  Për parandalimin e flokëve gri, përdorni vajra esenciale të urtë, limon dhe koriandër.


  Komponentët shtesë për krijimin maska
  qime

  Për të bërë të shkëlqejë e flokëve mund të
  përdorni uthull molle, lëng limoni dhe raki.

  Për të normalizuar dhjamor
  gjëndra balta përshtatshme.

  Për të shtuar një flokë të energjisë
  maska ​​verdhë veze vezë dhe mjaltë.

  Për flokët ishte i butë,
  Përdorni vetitë magjike e aloe.

  Këna i pangjyrë dhe forcimin e flokëve
  t'i bëjë ata më të trashë dhe më të fortë. Një tretësirë ​​e piper të përshpejtuar rritjen e tyre.


  Si për të bërë një maskë me korrektësi

  Struktura themelore e çdo maska
  Flokët është:

  3-4 lugë vaj bazë

  (Ose një përzierje e vajra bazë), 4-5 pika vaj esencial (ose më shumë) 1 lugë
  Lugë aditivëve të tjera të tilla si mjaltë ose raki (nëse doni dhe / ose
  nevojë).

  Në varësi të gjatësisë së flokëve mund të jetë
  proporcionalisht të rritur sasinë e çdo përbërës.


  Vaj bazë solide (të tilla si
  kokosit dhe gjalpë Shi) duhet të shkrihet në një banjë me ujë. Kur ftohur pak, për të
  Ai shtoi përbërësit e ushqimit dhe trazim për të homogjenitetit. Në
  ftohur në përzierje shtet shtuar vajra pak të ngrohtë esenciale dhe e verdhë veze veze.
  Përbërja rezulton është i domosdoshëm për të vënë në rrënjët e flokëve, pastaj të shpërndajë atë në
  gjithë gjatësinë me një krehër të sheshtë.

  Në flokëve veshur celofan, pastaj
  tundi kokën e tij nevojitet një peshqir të madh. Mbani një maskë të ngjashme nuk duhet
  më pak se një orë, mundësisht 2-3 orë. Nëse asnjë pjesë e vajra esenciale mund të bëjë
  maskë gjatë natës. Pije shampo maskë.

  Aplikoni maskë mund dhe me lagështi,
  dhe flokët e thatë. A keni nevojë për një maskë një herë në javë deri dëshiruar
  efekt.


  Maska e flokëve recipes

  Ju mund manualisht
  trillime maskë e flokëve në varësi nga qëllimet që ju doni të arrihet.
  Ne ofrojmë disa shembuj të maska ​​për të zgjidhur disa nga problemet e flokëve
  dhe kokës.


  Maska për ushqim dhe forcimin

  2 lugë vaj kokosit

  1 lugë gjelle gjalpë rrushit
  tuba

  1 lugë gjelle vaj bajame

  2 pika vaj esencial të rozmarinë

  2 pika livando vaj esencial

  Mjaltë 1 lugë çaji

  1 lugë çaji raki

  4 lugë vaj jojoba

  Lëng të gjysmë limoni

  1 lugë çaji raki

  E verdhë veze 1 veze

  2 pika vaj esencial
  Ylang ylang-


  Trajtimi maskë flokët

  Maskat me humbjen e flokëve

  2 lugë gjalpë Shi

  1 lugë gjelle gjalpë rrushit
  tuba

  Mjaltë 1 lugë gjelle

  1 lugë gjelle raki

  5 lugë vaj kokosit

  3 pika vaj esencial të kamomil

  3 pika vaj esencial të trëndafilit
  pemë

  5 lugë vaj rodhe

  5 pika vaj esencial
  Ylang ylang-

  4 pika vaj esencial të kedrit

  3 pika vaj esencial të arrëmyshk
  arrë


  Maska e flokëve me zbokth

  4 lugë vaj susam

  2 pika livando vaj esencial

  2 pika vaj esencial të qiparisit

  2 pika vaj esencial të Sandalwood

  2 lugë vaj susam

  1 lugë gjelle vaj bajame

  1 lugë gjelle gjalpë Shi

  3 pika vaj esencial të çajit
  pemë

  1 pikë vaj esencial të livandos

  Vajra esenciale - jo në dispozicion
  burim shumë i shtrenjtë i forcave natyrore flokët.
  Jo për të përmendur pothuajse magjik
  Trajtim dhe efekt konfirmohen, maskë me vajra esenciale të ofrojë të gjatë

  flokët aroma tepër tërheqës.