Masazh kokë


 • Forcimin e flokëve
 • Masazh kokë Sfida
 • Vetë-masazh


 • Forcimin e flokëve

  Shiny dhe të trasha e flokëve - krenaria e çdo grua, ata janë një magnet për meshkujt kapur shikime. Por kujdes për to nuk është aq e thjeshtë. Flokët së pari për të reaguar ndaj ndryshimeve në humor, stresi, rrezet e nxehta të diellit dhe mungesës së vitaminave. Ata kanë nevojë për pushim, kujdes ... dhe madje edhe ushtrime të veçanta.


  Ajo do të duket se "i akuzuar flokeve" tingëllon të paktën e çuditshme, dhe se ushtrimi mund të jetë për trupin? Në fakt, ekziston një mënyrë e thjeshtë dhe të kënaqshme për të forcuar flokët - masazh kokës.

  Masazh kokë rrit qarkullimin e gjakut në indet, duke shkaktuar vasodilatation e trurit, ajo ushqen lëkurës dhe flokëve oksigjen.

  Lëvizjet masazh e armëve, drita lëkundje lehtësimin e tensionit dhe nxitur rritjen e flokëve.


  Ky ushtrim është shumë e dobishme në verë, kur flokët është duke vuajtur nga diellin përvëlues, humbasin lagështi e tyre natyrore dhe bërë të prekshme. Totali 10-15 minuta - dhe rrjedhjen e gjakut për të follicles flokët rritet, dhe ju ndiheni të relaksuar dhe të gëzuar.


  Masazh kokë Sfida

  Masazh kokë aktivizon gjëndra dhjamor, kështu që është e rekomanduar për të bërë atë para ose duke larë flokët tuaj një herë ose dy herë në javë. Duke akuzuar veçanërisht duhet ato me flokë të thatë thinned dhe zbokth. Masazh kokë nuk është me vlerë duke bërë sëmundjet fungale të lëkurës, ekzemë, psoriasis dhe hipertensionit.

  Për të rritur efektin e masazh mund të përdoren njëkohësisht forcimin balms dhe vajra për flokë.


  Vetë-masazh

  E pra, në qoftë se dikush mund të të ndihmojë për masazh, por ju mund të bëni vetë. Pra flokët raspusty, rri duarkryq dhe të fillojnë me lëvizjen stroking lehtë duart. Provoni një lëkurë e kokës të vogël të ngrohtë, por të bëjë atë lehtë dhe presion. Stroking butë zbut sistemin nervor dhe të përgatitur për veprim më intensiv.


  Pastaj shkoni në lëvizjet e tjera: rrethore, vibruese dhe shtyrë. Pak Organizoni gishtat dhe gishtin në bazë tjetër masazh kokës tuaj, duke lëvizur nga një zonë në tjetrën.

  Në të njëjtën kohë ju mund të klikoni dhe shkoni, fshij lëkurën, bëj vibruese dobët dhe lëvizjen shtyn nga njëra anë në tjetrën. Për të stimuluar rritjen e flokëve follicles, të marrë në dorë një bandë e flokëve pranë rrënjëve dhe butësisht tërheq. Kështu që ecin nëpër kokë. Alternuara këto veprime, lëvizin gishtat larg nga qafa në tempuj, që shtrihen dhe fërkim të gjitha fushat. Duhet të ri-përfundojë stroke masazh lëvizjet e qetë.


  Nuk është një teknikë shumë e thjeshtë e masazh të kokës, të cilat ju mund të përdorni edhe në punë. Vetëm befasi yzobrazy apo çudi - në këtë pikë janë shfrytëzuar të gjitha muskujt e kokës dhe lëvizjet e lëkurës, duke shkaktuar rrjedhjen e gjakut në flokë.

  Ky ushtrim është mjaft e thjeshtë dhe ajo është e dobishme për të kryer 20-25 herë në ditë.


  Në total janë mbi një duzinë teknika të ndryshme masazh dhe flokët e kokës, e cila mund të besohet cosmetologist profesionale ose kryejnë në shtëpi. Gjëja kryesore - të bëjë atë rregullisht për efekt të mirë e kombinuar me balms shëruese, tinctures dhe vajra. Atëherë të jetë i sigurt flokët tuaj do të ju falenderoj shkëlqejë, plot shëndet dhe vitalitet.

  Informacion nga artikullin "tarifimit për bishti"