Këmbët e bukur


 • Këmbën e hollë
 • Lakim e këmbëve
 • Anijet e vogla në këmbë
 • Venat me variçe

 • Këmbën e hollë

  Çfarë duhet të bëni? Vendosni një implant silikoni.

  Operacion. Operacioni është kryer nën anestezi të përgjithshme, zgjat 1-2 orë. Implant (ju mund të vini nga të gatshme ose të bëjë për të porositur) është një shell silikoni me xhel silikoni brenda. Ajo është futur në rajonin e fossa popliteal dhe vendoset midis muskujve këmbë.


  Contraindications.
  Venat me variçe ose inflamacion në këmbë të ulët.


  Komplikimet e mundshme.
  Implant mund të "lëvizin nga" poshtë këmbën. Në këtë rast, ajo është hequr.


  Periudha e rimëkëmbjes. Shtëpi mund të shkojnë të nesërmen, por sport asnjëherë nuk mund të jenë të angazhuar.

  Lakim e këmbëve

  Çfarë duhet të bëni? LIPOMODELYUVANNYA - një rritje prej shin vet indit dhjamor (huazuar nga bark ose kofshë).

  Operacion. Yndyrë tuaj, të përpunuara në një mënyrë të veçantë, të hyjë në muskujt këmbë. Procedura zgjat 30-60 minuta. Nën anestezi lokale, të bëjë një punctures pak në yndyrë këmbë dhe injektohet me një shiringë.

  Contraindications. Thrombophlebitis.

  Komplikimet e mundshme. Periudha e rimëkëmbjes. 2-3 orë pacienti është në spital nën mbikëqyrje mjekësore. Pastaj, dy javë është i zakonshëm të veçanta deri në lëvizje ënjtje.
  Anijet e vogla në këmbë

  Çfarë duhet të bëni?
  Trajtim lazer. Flebosklerozyrovanye.

  Operacion. Nga ndikimi i qelizave të gjakut lazer pushim deri clumps balonë dhe bëhet i padukshëm. Procedura zgjat disa minuta, dhe gjendet afër sipërfaqen e "yjeve" zakonisht mund të kuptoj se për 1-2 seanca. Asterisk thellë hiqni vështirë, dhe nganjëherë ata duhet të punojnë më gjatë. Nëse lazer nuk është në gjendje për të marrë ato, në këto anije të largëta duke injektuar një ilaç të veçantë administrohet - sclerosant, dhe nën ndikimin e tij, ata rrinë së bashku dhe të pushojë të funksionojë. Për shëndetin është absolutisht i pafajshëm, bukurinë - në të kundërtën, shumë e dobishme.

  Procedura Flebosklerozyrovanye gjithashtu merr disa minuta dhe zakonisht nuk kërkon anestezi, krem ​​anestetik është aplikuar vetëm në vendet më të ndjeshme. Një skuqje e lehtë e lëkurës zhduket pas dy orësh. Yjet e largët nuk duket përsëri.

  Contraindications. Jo.

  Komplikimet e mundshme. Periudha e shërimit nuk është e nevojshme

  Venat me variçe

  Çfarë duhet të bëni? Së pari - mos e humbni shpresën: sëmundjet e venave të gjymtyrëve të poshtme ndodh në 25-30% të popullsisë të punës në vendet e zhvilluara. Së dyti, nuk presim që kjo "gjë do", dhe kërkoni këshilla mjekësore.


  Operacion. Gjëja e parë që ju presin për diagnozën pranimit.

  Mjeku tejzanor studim do të përcaktojë qenët i qartë dhe përshtatshmërinë funksional të valvulave deje që ndihmojnë atë për të përfunduar atë fazë të sëmundjes. Në fazat e hershme të trajtimit të përdorur nga flebosklerozyrovanye (shih. Më lart), kirurgji vonë e kërkuar. Operacioni është kryer nën anestezi të përgjithshme. Thelbi i saj është të hiqni venat e prekur me variçe. Hiq ato duke përdorur hetimet të veçanta përmes të vogla (1-1,5 cm.) Shkurtime dhe pastaj të vendosë sutures intradermal, të cilat më vonë të bëhet krejtësisht i padukshëm. Në vitet e fundit përdoret gjithnjë e më shumë një metodë e kombinuar të trajtimin e venat me variçe, kirurgji kombinuar dhe flebosklerozyrovanye.

  Avantazhi kryesor në këtë rast është: trauma minimale në vendin e parë, dhe një efekt i mrekullueshëm kozmetike, dhe i dytë. Zakonisht një pacient shpenzon në spital për një ditë.

  Contraindications. Jo.

  Komplikimet e mundshme. Pas operacionit disa ditë të veshin FA SHAT elastike, pastaj 1,5-2 muaj - triko terapeutike ose stockings.

  Informacion nga artikullin "këmbët plastike."