Rrudhat A ka një kurë për rrudhat


 • Çfarë është lëkurë photoaging?
 • A është e vërtetë se pirja e duhanit inkurajon rrudhat?
 • Cili është ndikimi i këtyre faktorëve?
 • Sa efektive vitamina C dhe E të ndihmojë të parandaluar formimin e rrudhave?
 • Si trajtim lazer dioksidit të karbonit në fuqi?
 • Si droga efektive kërc?
 • Si në mënyrë efektive eliminon rrudhat tretinoin?
 • A ka një ilaç për rrudhat?
 • Sa të sigurta janë këto mjete?
 • Microdermabrasion Sa efektive?
 • Jeni rrezatimi diellor përshpejton plakjen e lëkurës?

 • Çfarë është lëkurë photoaging?

  Photoaging lëkurës - është një numër
  ndryshimet e lëkurës të shkaktuara nga vite të ekspozimit të vazhdueshëm ndaj lëkurës ultravjollcë

  rrezatimi diellor. Këto ndryshime - hyperpigmentation e lëkurës,
  telangiektazisë (zgjerimi i tepruar i enëve të vogla të gjakut), dhe rrudhat
  coarsening e lëkurës. Numri i rasteve dhe blemishes kozmetike shkaktuar
  Rritjet e rrezatimit ultravjollcë me moshën, dhe radikal
  Ndryshimet e reja për disa dekada.


  A është e vërtetë se pirja e duhanit inkurajon rrudhat?

  Po, cigare pirja e duhanit - një e rëndësishme
  faktor kontribues për të rrudhave, sidomos në fytyrë. Pirja e duhanit aktiv
  përshpejton formimin e rrudhave për fytyrën tuaj edhe vajzat e reja, dhe, përveç kësaj,
  dhe përshpejton procesin e plakjes. Një dukuri tjetër faktor i rëndësishëm i jashtëm


  Rrudhat - efekt i rrezatimit ultravjollcë. Faktorët e brendshëm: hormonal
  niveli, proces natyror plakjes dhe sëmundje ndër kurrentnye.


  Cili është ndikimi i këtyre faktorëve?

  Etiologjik sipër
  Faktorë të shkaktojë hedh lëng i epidermë (lëkurë e jashtme), rritja
  dobësi dhe ndjeshmëri e lëkurës, humbja e elasticitetit dhe formimin
  folds dhe rrudhat. Rrudhat e fytyrës duket më e shpejtë në duhanpirësit sesa në
  duhani (të dy gratë dhe burrat). Para shfaqjes së rrudhave në gratë
  mosha kritik rezultuar rënie në estrogjenit hormonit.


  Sa efektive vitamina C dhe E të ndihmojë të parandaluar formimin e rrudhave?

  Nuk ka asnjë provë
  duke konfirmuar se sunscreen dhe vitamina C dhe E (tableta ose krem,
  ose në ndonjë formë tjetër) mund të parandaluar rrudhat apo edhe
  reduktuar dhe i bëjnë ato më pak të dukshme. Kjo vlen për të ashtuquajturat kremra
  ose balms trupi me antioksidantë. Reklamim dhe marketing truket
  na bindin për të blerë këto fonde, duke thënë se në qoftë se ata mund të parandaluar,
  reduktuar ose plotësisht të hequr rrudhat. Në fakt, ajo paraqiti me dinakëri dhe
  dezinformata dekoruar bukur, qëllimi i të cilit - për të merrni ju që të paguaj.


  Si trajtim lazer dioksidit të karbonit në fuqi?

  Lëkurë dioksid (karbonat)

  lazer jo efektive në luftën kundër rrudhave - kjo nuk ka parandaluar ndodhjen e tyre
  dhe nuk i bën ata më pak të dukshme. Një studim i vogël klinik tregoi
  rezultatet e një trajtimi 6-mujore duke përdorur lazer dioksidit të karbonit
  lëkurë mund të krahasohet me rezultatet e lëvozhgë kimike (është më i përsosur
  procedurë). Eritemë (skuqje) shfaqet në të dy rastet. Hulumtim
  gjithashtu tregoi se dioksidit të karbonit peels lazer si në mënyrë efektive eliminon
  Perioral (okolorotovoy) linja si dermabrasion, vetëm peels lazer
  duke shkaktuar më shumë skuqje.


  Si droga efektive kërc?

  Nuk ka dëshmi bindëse

  konfirmojnë efektivitetin e përdorimit të barnave me gojë polysaccharide
  kërc për të reduktuar rrudhat, edhe pse disa prodhues kjo do të thotë
  thonë të kundërtën. Një studim i kohëve të fundit tregoi se droga
  kërc në formë aktuale (p.sh., krem) eliminon linjat e bukura për 120 ditë.
  Pyetjet në lidhje me pronat magjike të kërc kozmetike mbetjeve polysaccharide
  hapur.


  Si në mënyrë efektive eliminon rrudhat tretinoin?

  Përdorimi i tretinoin në
  Formulari i ditës për 6 muaj nën mbikëqyrje mjekësore lejon efikas
  hiqni linjat e bukura, rrudhat e thella por kundër Tretinoin pafuqisë.
  Ndër efektet e përbashkëta afatshkurtra anësore të përdorimit

  tretinoin - djegie, kruarje dhe skuqje. Përdoruesit shënim
  disa siklet që zhduket pas 12-18 javë
  përdorni. Këto ndjenja mund të shpjegohet me faktin që ju të humbni edhe pse
  Rui njëqind dhe për të marrë një lëkurë të re, e cila, natyrisht, i shoqëruar nga disa parehati.


  A ka një ilaç për rrudhat?

  Rezultatet e dy rastesishme
  Studimet kanë treguar se isotretinoin mënyrë efektive heq të dy të vogla dhe
  rrudhat e thella. Studimi, i cili zgjati 36 javë, mori pjesë
  gratë me të ulët dhe të mesëm-photoaging. E metë
  isotretinoin - acarim fortë të lëkurës, e cila ka ndodhur për

  5-10% nga eksperimenti.


  Sa të sigurta janë këto mjete?

  Tretinoin, isotretinoin dhe të tjera
  droga që kontribuojnë në eliminimin e rrudhave, e përdorur gjerësisht
  dermatologists dhe kirurgët plastikë në praktikën mjekësore, dhe nën e tyre
  vëzhgimi, këto barna janë të padëmshme. Këto dhe të ngjashme
  droga "rrudhë" duhet të përdoret vetëm nën mbikëqyrjen e
  Mjeku.


  Moisturizer Sa efektive?

  Për të qëndruar e bukur dhe
  lëkurë të shëndetshme fytyrës, lëkura e trupit si një e tërë, duhet të trajtohet me
  lagështi. Ndërsa Moisturizers nuk i eliminon rrudhat, ata mund të ngadalësojë ato

  arsim, si lëkura uvlazhennoy është e mbrojtur më mirë nga dëmtimi dhe defekte
  i cili ka tendencë për të thatë dhe lëkurë të lënë pas dore. Edhe TURGOR lëkurës rrallë shfaqet në
  Gratë që përdorin moisturizer. Lëkurës hydrated mirë
  duket të rinj (kjo vlen për meshkujt). Burrat moderne shpesh përdorin
  pasi rruhem locion dhe hidratues fytyrës krem ​​që përmirëson
  gjendja e lëkurës së tyre.


  Microdermabrasion Sa efektive?

  Procedura Microdermabrasion
  (Personi Mikroshlifovka), bëri një person me përvojë të kualifikuar ndihmon
  rinovimin e lëkurës. Rezultat i procedurës varet nga lloji dhe gjendja e lëkurës,

  Llojet e rrudhave, photoaging defekte të tjera dhe faktorë të tjera shëndetësore.


  Jeni rrezatimi diellor përshpejton plakjen e lëkurës?

  Megjithatë, qëndrimi i vazhdueshëm
  Dielli shkakton plakjen e parakohshme të lëkurës, sidomos të lëkurës. Kjo
  Procesi dermatoheliozom quajtur plakjes ose nën ndikimin e jashtme
  Faktorët. Në këtë rast, të lëkurës ndryshon nganjëherë të ngjashme me ndryshimet e shkaktuara nga
  zgjatur terapi kanceri rrezatimi. Plakje e parakohshme e lëkurës shpesh
  takohet me tifozët bëj banja dielli ose banorët e zonave rurale të cilët kalojnë shumë
  kohë në diell. Një banor i Lindjes më pak të ngjarë
  plakje e parakohshme, pasi që veshin kapelë mbrojtëse.

  Ndoshta është
  Kjo shpjegon rastet e ulët të kancerit të lëkurës të shkaktuara nga veprimi
  UV, gratë lindore, më veçanërisht kundër sfond
  Evropianët dhe amerikanët.