Erë ilaç i djersës


 • Për erë
 • Shkaqet e djersitje e tepruar
 • Deodorants
 • Deodorants parfumuar
 • Antiperspirant
 • Është më mirë të mos djerse

 • Për erë

  Disa nga lajthis tha se për sa kohë që njerëzit nuk gjejnë njëri-tjetrin me erë, ata filluan në kërkim të mënyrave për të marrë shpëtoj prej tij. Sot në tonë sprays asgjësimin, shkopinj, krem, xhel, topa ... por për të zgjedhur rrugën e drejtë, ju e dini saktësisht se çfarë të presin nga ai dhe ajo që mund të japin.

  Kaq të çuditshme të mjaftueshme, por përpjekja e parë për të krijuar një ilaç për erën e djersës është bërë nga burrat. Në Romën e lashtë, përfaqësuesit e gjysmës së fortë të njerëzimit u përpoq të rimarrë disi aromë "të huaj".

  Për këtë qëllim, ata kanë përdorur çanta e bimëve të këndshme erë, duke i vënë ata nën armë.

  Sigurisht, sot një person me sqetull "ngarkuar" do të dukej të paktën e çuditshme. Por, për fat të mirë, asgjë e jashtëzakonshme dhe nuk kanë nevojë - pasi që në fund të shekullit XIX në Shtetet e Bashkuara ishin paraardhësit e deodorants moderne projektuar për të dhënë të gjithë botën një freski të ëmbël.

  Unë jam i sigurt se shumë prej nesh kanë menduar: janë natyra i mençur nuk mund të jetë qasje më përgjegjës për krijimin e krijimet e tij më të mirë? Unë nuk mund të! Ajo dhe burri krijuar kështu si një sistem unik të vetë-rregullimit.


  Trupi ynë është 75 për qind e të lëngshme dhe ka një aftësi të mahnitshme për të ruajtur temperaturën e tyre në nivelin e duhur dhe për të hequr produktet toksike të metabolizmit përmes djersë. Mos të jetë aq na padashur djersitje ... Çuditërisht, underarms lagësht në një kuptim të shpëtojë edhe jetën tonë!

  Për më tepër djerse personi të shëndetshëm, 90 për qind ujë, nuk ka erë. Në mënyrë aktive "erë" ajo fillon nën ndikimin e mikroorganizmave që janë "live" në kanalet nxjerrës e gjëndra dhjamor, dhe brombakteriy dyfteroyidiv.
  Formimi i erë është i menjëhershëm, dhe për këtë arsye në kohën e nxehta të jetës sonë është motoja subjekt - të gjitha për të luftuar mikrobet!  Shkaqet e djersitje e tepruar

  Para se të luftojnë me djersitje, ju duhet të përjashtojnë praninë e një sëmundje (të tilla si diabeti), e cila mund të jetë një shenjë e një erë karakteristike e djerse.

  Erë intensive mund të shkaktohet nga çrregullime hormonale ose e metabolizmit të gabuar.

  Djersitje është një provokator dhe situatë e vështirë, kjo është për shkak të lirimit në hormonet e gjakut të ashtuquajturat frikë.

  Shpesh, djersitje tepruar i lidhur me sindromën lodhjes kronike dhe neurozë, semundjeve te sistemit nervor autonom. Në disa raste kërkon trajtim me barnat që ndikojnë në sekrecionet e gjëndrave të djersës.

  Arsyeja tingull mund të jetë qime që rritet në sqetull. Prandaj, në aspektin e higjienës dhe estetikë më mirë të shpëtoj prej tyre.

  Vëmendje të paguajë për veshje tuaj. Ene, absorbohet në indet decomposes si dhe lëkurës.

  Mos harroni për ujë dhe sapun! Kozmetikë - sigurisht që është e mirë, por ata duhet të zbatohet vetëm për një trup të pastër.  Deodorants

  Struktura përfshin deodorant antibacterial dhe agjentët dezinfektues. Ata shkatërrojnë mikroorganizmave me të cilën zhduket dhe e keqe. Ju djerse, si zakonisht, por me asnjë veprim. Efektiviteti i deodorant varet nga aktiviteti dhe përqendrimin e aditivëve dhe llojit, locion, llak, laps, pluhur, krem.

  Zgjedhja e mjetit varet nga dëshirës tuaj, ndjeshmëri e lëkurës dhe shkallë potootdelenija.

  Krem delikate emulsioni janë më të përshtatshme për lëkurë shumë të ndjeshme. Disa përmbajnë substanca jo vetëm të eliminuar erë të fortë e djerse, por edhe mbrojnë kundër infeksioneve fungale dhe baktereve. Një tjetër plus - krem ​​nuk e lënë njolla të bardha në veshje.

  Nëse ju duhet të kalojnë një ditë në rroba të bëra i lehtë, është më mirë që të preferoni pluhur apo talk. Nga rruga, kjo metodë e përdorur nga gjyshet tona duke përdorur këtë pluhur fëmijën. Megjithatë, efekti deodorizing në sasi të mëdha do të thotë pak më pak. Powder (talk) krejtësisht thith djersë, parandalimin rroba të rrinë në trup.

  Ajo është përdorur natyrisht pas një dush, por edhe para se të aplikoni duhet të fshij lëkurën. Nëse përbërja e talk (pluhur) është shtesa apo kripërat e aluminit antibacterial, drogës në të njëjtën kohë mund të shërbejë deodorants dhe antiperspirants. Por vini re se për shumë të thatë pluhur talk lëkurë dhe nuk përshtaten.

  Në çantën tuaj të udhëtimit, të mbushura plot në krye të gjërat e duhura, pa marrë parasysh se çfarë duhet të jetë një vend për laps miniaturë apo xhel deodorant (të ngurta). Megjithatë, ajo do të përshtaten në çantë të zakonshme - të vijë me siguri në volitshëm. Pencil mjaft efektive, për më tepër në gjendje për të zbutur lëkurën. Këto mjete zakonisht nuk kanë një erë, dhe për këtë arsye i aftë për çdo shpirtrave.

  Me e forta djersë më mirë të përdorimit kremra (zakonisht të prodhuara si një llak). Në shumicën e rasteve, ato përmbajnë alkool, e cila ka një efekt të lehtë për rrezitje. Në kanaçe aerosol përqindjen e alkoolit të ngushtë në maksimum - ajo i jep një efekt të fortë dublyachymy që nuk është gjithmonë e dobishme për lëkurë, por është e bukur ajo fitilin. Në deodorants brez e fundit përdoret për të rritur efektin e substancave që pengojnë aktivitetin e enzimave përgjegjëse për formimin e të nuhaturit.

  Këshillë: Mos harroni se deodorants dhe antiperspirants parandaluar erën, por nuk eliminojnë, shfaq.  Deodorants parfumuar

  Deodorants parfumuar zakonisht janë kopjet alkoolike të lehta. Ato përmbajnë një përqendrim të lartë të alkoolit dhe nuk përfshijnë dezinfektues, aditivët bactericide, kështu punën tonë me një erë të pakëndshme për një kohë të shkurtër. Këto deodorants janë të rekomanduara për ata që djerse të moderuar, nuk është erë shumë e theksuar individual, por si të jesh në trupin e tij erë. Ata që vuajnë nga një erë të veçantë individuale e këtyre fondeve duhet të braktiset, ose erë të shoqërohem dhe kjo marrëveshje do të japë efektin e kundërt.

  Nuk është një "por": deodorants Parfumuar nuk duhet përdorur në mot të nxehtë dhe sidomos në plazh, aditivëve aromatike mund të rrisë ndjeshmërinë ndaj diellit.

  Parfumova deodorants në një padiskutueshme "për": në kohë të vështirësive financiare deodorants parfumuar mund të zëvendësojë shishe tuaj të preferuar të parfum dhe i shtrenjtë.  Antiperspirant

  Deodorant Antiperspirant ndryshe nga potootdelenija ndaluar procesin, por kjo nuk do të shkatërrojë mikrobet praktikisht. Pete vazhdon të prodhohet, dhe sipërfaqja e lëkurës nuk i përshtatet. Ky veprim shkakton kontributin e komponimeve organike të alumini ose zinku, të cilat në mënyrë aktive të lëkurës tan, veshje e guaskës utolschayut dhe mbyllur kanalet e gjëndra dhjamor.

  Antiperspirant nuk do të përdoret në situata të shoqëruar nga djersitje e harlisur (stërvitje të mëdha, shok të rëndë nervor, etj

  f.). Pete, duke qëndruar në sipërfaqe, mund të shkaktojnë ënjtje të rëndë të sqetull. Prandaj, në raste të tilla ekstreme është më mirë të përdorni deodorant.

  Aplikoni Antiperspirant mëngjes pas dush dhe vetëm në zonat e kufizuara të trupit (këmbët, sqetullat). Por është më mirë të mos abuzojnë këto mjete dhe të përdorin vetëm një herë në ditë. Ashtu si deodorants, ata vijnë në formën e aerosols, ikjes, topa, xhel, krem ​​dhe kështu me radhë. Antiperspirant "i pastër" nganjëherë gjenden në shitje, por i përhapur ata ishin.
  Shuma e madhe e parave nga djersa, e cila është plot treg - një deodorant-antiperspirant.

  Sot, ka krem, antiperspirants, të cilat mund të përdoren vetëm një herë në javë. Por ju duhet të dini mënyrën se si ata përdorin: ato aplikohen pas një dush gjatë natës, sepse shtypja e florës bakteriale merr kohë. Megjithatë, përdorin ato me kujdes, mund të vuajnë microflora natyrore që kërcënon pasoja shumë më të rënda se sa erë.

  Gjëja kryesore për të kujtuar se asnjë nga fondet nuk duhet të aplikohet në lëkurë i përflakur ose të dëmtuara - kjo mund të lexohet në çdo shishe.  Është më mirë të mos djerse

  Ndër të gjitha çrregullimeve djersitje më e zakonshme hyperhidrosis - djersitje e tepruar.

  Sipas statistikave, meshkujt vuajnë atyre 1,5 herë më shpesh sesa femrat. Djersitja e tepërt ndikon kryesisht sqetull, duart dhe këmbët.

  Në vitet e fundit, një trajtim popullor për këtë sëmundje ishte administrata intradermal e toksina botulinum tipit A (të tilla si të drogës "Dysport" - toksina botulinum Evropian). Drogës është shpejtësi dhe vazhdimisht duke bllokuar transferimin e "ekipe" të sistemit nervor deri gjëndra djerse, të cilat janë atëherë thjesht nuk punojnë. Në shumicën e rasteve, efekti zgjat 6-8 muaj. Procedura është teknikisht i realizueshëm dhe i sigurt i lehtë, i bërë pas anestezi sipërfaqësore.

  Informacion nga nenet Alina Maximova Lobanova "freski Aroma"