Kujdesit Face dy rregulla të rëndësishme


 • Përcaktoni llojin e lëkurës tuaj
 • Rregulli i parë i kujdesit të lëkurës
 • Rregulla dy: pastron, tone, moisturizes, pyesni

 • Përcaktoni llojin e lëkurës tuaj
  Face Care duhet të jetë sistematik dhe shumë i plotë. Një person i ekspozuar ndaj ndikimeve të vazhdueshme të jashtme - motit dhe temperaturën. Gjatë verës, lëkura e fytyrës duhet të rezistojë ndikimin negativ të diellit, era dhe pluhuri në dimër dhe në vjeshtë - era, të ftohtë dhe shi. Është e rëndësishme për të përcaktuar llojin e lëkurës tuaj, është e mundur vetëm nëse kujdesin e duhur për të. Pas të gjitha, pa një diagnozë, është e vështirë të dihet saktësisht se cila mënyrë për t'u kujdesur është e drejtë për ju. Metoda më e besueshme e përcaktimit llojin e lëkurës tuaj - rekurs për ekspert.  Në shtëpi, ju mund ta provoni lëkurën tuaj duke vënë në fytyrën tuaj në mëngjes, para se të pecetë larje, letër. Lëkura e thatë nuk lë gjurmë, ndërsa pas larjes shpesh ndjehet thatësi, ngushtësi dhe lëkurë.
  Lëkurë normale dhe nuk lë shkarkimin, por pas larjes me sapun nuk është ndjerë acarim të lëkurës. Pas gjetjes lëkurë të lagur me vaj mbi një pecetë ka këngë të shumta dhjamor. Kur tipi i përzier janë njollat ​​yndyrat në T-zone (ballin, hundë dhe mjekër).


  Rregulli i parë i kujdesit të lëkurës

  Për të përballen me rezultate të lindi, ju duhet të bëjë atë në mënyrë sistematike.


  Ashtu si ju çdo mëngjes dhe mbrëmje larja e dhëmbëve tuaj, ju duhet të i kushtoj vëmendje për çdo ditë dhe fytyrë. Atëherë të rinjtë e lëkurës janë të garantuara për shumë e shumë vite. Sigurisht, ju keni nevojë për të trajtuar lëkurën me mençuri. Si për të? - Për sundimin e dytë që ka të fytyrës.


  Rregulla dy: pastron, tone, moisturizes, pyesni

  Kujdes Face duhet të përfshijë disa hapa: spastrimit, toning, hidratues dhe ushqim.

  Pastrimi është një nga procedurat më të rëndësishme që duhet të kryhen çdo ditë, mëngjes e mbrëmje. Para se të shkojnë në shtrat duhet të del me të larë grim dhe pluhurin që shlyhet në lëkurë. Morning - produktet dhjamor dhe gjëndra djerse.

  Beauticians Sot janë këshilluar jo për të larë me sapun, që është lëkurë shumë të thatë, duke shkaktuar një ndjenjë e ngushtësi dhe flaking. Për pastrimin është e rekomanduar për të përdorur gels, kremra dhe kremra për fytyrën, të paturit e një pH neutral. Mos e fshij fytyrën tuaj dhe të fshijë të thatë me një peshqir të ashpër. Kur fshirjes vetëm duhet të vënë një peshqir të vogël në lëkurë. Fërkim dhe shtrihen dëm lëkurën delikate të fytyrës.

  Hapi i ardhshëm - toning. Me tonik lagur të lëkurës; pastruar dhe i rrafshoi lehtësim e saj para se të aplikoni krem. Pavarësisht nga lloji i lëkurës që shkakton lëndë ushqyese ose moisturizer duhet gjithmonë t'i paraprijë shqiptimin e kozmetikë.  Lëkura Summer veçanërisht nevojë për lagështi. Krem parandalon humbjen lagështi dhe e bën lëkurën të butë, i butë dhe të shëndetshme. Përveç krem ​​hidratues mund të përdoret si hydrogels lehta dhe emulsione.
  Në një sezon të ftohtë duhet të përdorni një krem ​​ushqyes.

  Ushqim veçanërisht i rëndësishëm për plakjen e lëkurës. Kujdesi për lëkurën e tillë, përveç duke përdorur krem, mjetet dhe duke aplikuar maska ​​ushqyes 1-2 herë në javë. Ne nuk duhet të harrojmë se lëkura ka aftësinë për të "mësohen" në komponentët e krem. Prandaj është e nevojshme për të ndryshuar periodikisht automjetin markë përdorur.

  Informacion nga artikullit "Si të kujdeseni për lëkurën?".