Kujdesi për flokët e gjatë


 • Flokët e gjata
 • Dhimbje koke dhe flokët
 • Çfarë duhet të shmangur ndërsa u kujdesur për flokë të gjatë
 • Flokët e gjata në gjendje të mirë


 • Flokët e gjata

  Nuk është vështirë se dikush që do të argumentojnë se të gjatë, me shkëlqim, flokët i pastër nuk mund të quhet një nga bizhuteri më të bukur për gratë e të gjitha moshave. Por ne të gjithë vënë re se duke arritur një gjatësi të caktuar, e flokëve fillon të mos ndryshojë për më mirë: ka sichutsya vonë, i humbur flokët famë fillon të "ngrihen" në drejtime të ndryshme, dhe kështu me radhë D. Çfarë të bëjmë në raste të tilla.? Pritini skajet, duke u përpjekur për të trajtuar flokët në mënyra të ndryshme. Një shumë më e lehtë se do të ndjekin disa rregulla të thjeshta të cilat nuk sjellin pasurinë e tyre për këtë makth.

  Megjithatë, para se të lëvizin për ta, le të marrin një vështrim në rrënjë të të gjitha të këqijave.


  Ajo është e njohur mirë se flokët është i ndikuar nga të dy faktorëve të brendshëm dhe të jashtëm. Faktorët e brendshëm (si futje e vitamina, minerale, proteina, etj) të përcaktojë intensitetin e ndarjes qelizore të follicles flokët, sintezën e strukturalisht pamodifikuar bosht keratin flokëve. Faktorët e jashtëm (rrezatimi UV, duke reduktuar dhe rritjen e temperaturës, ndryshimet në lagështi, kripa e detit, etj) dhe përmban kujdes të flokëve (larëse, për t'u ngjyrosur, perms) mund të pengojnë përgjigjet fiziologjike të flokëve dhe të shkaktojë dëme serioze në një sipërfaqe, dhe pjesët e brendshme të flokëve.


  Essential është flokëve origjinal gjatësi. Intensiteti i dëmtimit të flokëve nga faktorët e jashtëm dhe ndryshimeve patologjike e kokës që është drejtpërdrejt e varur nga gjatësia e flokëve. Conventionally, ne e quajmë e flokëve të gjatë gjatësinë e flokëve të 30 cm apo më shumë (subjekt i zgjatur veshur e flokëve).


  Këtu ne duhet të përmendim në lidhje me strukturën e bosht e flokëve. Të gjitha të flokëve, si në shumë dhe në Pushkova, cuticle nënkuptuar - shtresa e jashtme që kryen kryesisht një funksion mbrojtës dhe substancë cortical, i cili përcakton fuqinë e bosht e flokëve. Gjatë një numër studimesh kanë gjetur se gjatësia e flokëve në nivel shpatull, cuticle (shtresa mbrojtëse) është vetëm mbi 6 cm nga sipërfaqja e lëkurës.

  Largimi i tij gradual të kontribuar faktorë kryesisht mekanike, të tilla si: krehje tangling të shpeshta dhe të fuqishme dhe intensive e flokëve. Kështu hequr cuticle është më e shpejtë për flokët e thatë, degreasing cila promovon larje të shpeshta, tharje tharëse flokësh, ngjyrosje ose zbardhues. Zgjatur veshur flokë të gjatë në kokës dhe bosht flokët sipërfaqe ndodhin procese patologjike që mund të përshkruhen si alopecia traumatik (humbjen e flokëve). Kjo alopecia mund të formohet si rezultat i vazhdueshëm tangling flokëve tension, krehje të përafërt etj alopecia traumatik fillon në zonën trekëndësh në ballin dhe sipër veshëve.

  Ky proces mund të përfshijë zona të tjera në skajet e kokës. Procesi patologjik fillon me ndryshimet inflamatore në formën dhe pamjen e papules flokët thyera mbi veshët, pastaj përhapet përpara në një gjerësi prej 1,3 cm linjë. Ndonjëherë kokës itchy dhe formimi i crusts zonat e qeta janë shumë të theksuar. Hairstyles e "bisht kali" dhe trarëve të larta mund të çojë në ndryshime të ngjashme në vijë e flokëve ballore.  Dhimbje koke dhe flokët

  Si rezultat i tensioneve të vazhdueshme, dhe me flokët e saj në peshore e tyre të mëdha të zhvilluara degjenerim progresiv të flokëve nga rrënja deri te maja.

  Më pas atje butësi e kokës, dhe përfundimisht - dhimbje koke. Në fije flokësh gjetur ndryshime të thella në cuticle dhe lëvore e flokëve. Në rrënjën e qelizave sipërfaqësore cuticle flokët fort në shtresat themelore, të cilat ngjan herpes. Disa inç nga sipërfaqja e kokës skajin e lirë të këtyre qelizave është britmat përkulura dhe pabarabartë. Më pas formimi edhe më e mundur fushat e flokëve ekspozuar pa cuticle, veçanërisht afër majës. Ndryshime të tilla cuticle veçanërisht e zakonshme në të gjatë, shpesh me tip ndarë. Në shqyrtimin e fundit çarje gjatësore ndarjen mund të shihet lëvore.

  Flokët e gjata kur krehje janë në fërkime të konsiderueshme (për shkak të tangling) se flokë të shkurtër, kështu që ata janë të çara tërthor dhe nyje. Për më tepër, më të gjatë flokët, më të forta shprehur të gjitha ndryshimet. Sichutsya fund - diçka e cila është gjithmonë e shoqëron flokë të gjatë. Çfarë ata janë më të gjatë, më shumë të ngjarë të jetë i dëmtuar. Flokët më të gjatë se 30 cm në mënyrë të pashmangshme të fillojë të bie në skajet.


  Thekon cuticle flokët paprekur rregulluar në një drejtim, ata përshtaten snugly në sipërfaqen e flokëve, në mënyrë uniforme reflektuar dritën. Ne e shohim madhështi që është një nga shenjat dalluese të flokëve të shëndetshme.

  Në dëmtuar cuticle flokët peshore lidhje midis dobësuar, kështu që çdo efekte mekanike të ngritur edhe më shtrembëroj.
  Si rezultat, në disa vende flokët është e ekspozuar lëvore, është duke ngritur shkallët e tjera, disa peshore për të mësuar përmendësh, duke ndryshuar drejtimin e zakonshëm. Flokët e peshore rregulluar rastësisht rastësisht reflektojnë dritë dhe prandaj pushon të shkëlqejë. Peshore deformuar cuticle flokët, duke prekur njëri-tjetrin, të provokojnë tangling flokët. Krehje i tyre aktivizon Deskuamimi i shkallët cuticle që tërhoqi lëvore. Pra, i lirë nga cuticle flokët bëhet i dobët dhe i brishtë.


  Zgjatur veshur flokët e gjatë shpesh të çon në përçarje të microcirculation në enët e formimit mikrotrombov papillae flokëve, stagnimit në lëkurës, butësi e kokës dhe si pasojë - për humbjen e flokëve dhe kontribuon dhimbje koke refleks.
  Metodat moderne të përmirësuar pamjen e flokëve, gjatësia e tyre është zgjerimet e flokëve. Kjo ngre të njëjtat probleme si të zgjatur veshur e flokë të gjatë: kit flokëve, ato janë rritur konfuzionin, duke çuar në pushimet e tepërta fërkimit. E gjithë kjo çon në të njëjtat ndryshime patologjike që shoqërojnë flokë të gjatë, se zgjerimet e flokëve janë të mundshme me ndryshimet degjenerative progresive në bosht e flokëve dhe kokës. Për shkak se procedurat e tilla duhet të kryhen me kujdes të madh dhe në procesin e zgjatjes flokët e veshur vazhdimisht të monitoruar gjendjen e flokëve dhe kokës.  Çfarë duhet të shmangur ndërsa u kujdesur për flokë të gjatë

  Krehje e flokëve. Flokët e gjata duhet të jenë të pastruara nga këshilla, gradualisht duke lëvizur në rrënjët.


  Flokët Nachesyvaniya në mënyrë që të japë atyre më shumë volum. Kur Nachesyvanie si me një furçë dhe krehër është "prypodnymanye" shkallët e cuticle e flokëve mbi sipërfaqen dhe shkëputjen e tyre. Përveç kësaj, ndërsa e vërejtur, duke pasur parasysh një më intensive se normale, avullimi nga sipërfaqja e flokëve, duke rezultuar në flokët bëhet më e thatë.


  Krehje flokët e lagur. Përkundër faktit që kemi përdorur për të kreh flokët tuaj menjëherë pas larjes, veçanërisht kur tharje tharëse flokët e tyre, për të ruajtur gjendjen normale të flokëve nuk duhet të bëjë.

  Hair lagur më e zgjeruar se i thatë, kështu që ata mund të marrin dëme të rëndësishme, duke përfshirë edhe lot gjatësore.  Flokët e gjata në gjendje të mirë

  Për të ruajtur flokët të gjatë në gjendje të mirë, ju duhet të:

 • kur larje hedhin kokën prapa për të shmangur tangling e flokëve;
 • shampo për të vënë në një pak, shpërndarjen atë në mënyrë të barabartë mbi të gjithë gjatësinë e flokëve. Ky shampo është e rekomanduar për të holluar me ujë në pëllëmbë;
 • përdorin tharëse flokësh me masë. Nëse është e mundur, flokët duhet të thatë të natyrshme;
 • pasi larja e krehje e parë duhet të përdorni një krehër me dhëmbë të gjerë për të parandaluar tangling cuticle flokët dhe dëmtim mekanik;
 • rregullisht, mesatarisht një herë në çdo 3-4 muaj, të prerë në skajet e flokëve hedh lëng për të shmangur ato.