Kujdesi për flokët


 • Çfarë lloji përfshijnë flokët tuaj
 • Mjetet për flokët

 • Kur flasim për kujdesin, ne do të thotë flokë të shëndetshëm që kanë karakteristika të caktuara. Por kur këto karakteristika të shkoni për masë të arsyeshme dhe të bëhet një problem - është koha për të kërkuar trajtim. Dhe në qoftë se kujdesit që do të përzgjedhim dhe të mbajnë veten, pastaj për trajtim ose përkujdesje të veçantë profesionale, ne të kthehet për të ekspertëve.

  Është e rëndësishme për të kuptuar se flokët, për këtë çështje, dhe kujdeset për çdo pjesë tjetër të trupit - kjo është një mësim jetës. Pasi kemi pastruar dhëmbët çdo ditë! Ju nuk mund të kujdesen për muajin e flokëve - një tjetër, dhe pastaj të harrojmë për këtë, duke shpresuar se ata janë tani deri në fund të jetës do të manicured.

  Përveç kësaj, gjatë jetës së shtetit të flokëve tanë, si pasojë e gjendjes së trupit, ndryshon në varësi të niveleve hormonale, nga sëmundje të lidhura, të mjedisit dhe më shumë. Prandaj, ato droga që na ndihmuan të mbajtur flokët në gjendje të mirë ose dy vjet më parë, ajo tashmë mund të jetë i paefektshëm.


  Çfarë lloji përfshijnë flokët tuaj

  Flokët e drejtë - A është shpesh e flokëve të fortë dhe të bukur. Flokët e drejtë mund të jetë i hollë, në të cilin rast ju duhet të përdorni një shampo të veçantë që do të rrisë volumin e çdo bosht e flokëve dhe kështu të bëjë flokët tuaj më të harlisur. Nëse flokët tuaj është e shurdhër, të përpiqet të ajrit të kondicionuar: ai do të bëjë shkallët cuticle për të tërhequr bosht e flokëve, duke e lejuar këtë të fundit për të reflektuar më mirë dritën.


  Flokët e drejtë shpesh duken të mira në qoftë se ata janë të shkurtohet në mënyrë të barabartë dhe jo shumë i gjatë dhe i ndrydhur në një simite, shirit në flokët e saj lidhur në një bisht ose.


  Flokët kaçurrel kërkojnë prerje shumë të kujdesshëm, sepse ajo është një hairstyle është dallimi në mes një fije floku luksoze dhe curls. Ajo është e mirë jo për të imponuar flokët tuaj një stil të caktuar, por më tepër të paraqesë në rrjedhën e natyrshme të gjërave. Nëse zhorstkuvati tuaj të flokëve dhe si tel, të rregulluar atë duke përdorur kondicioner zbutës.

  Hair Liquid - Një grua me flokë të këtij lloji nuk mund të përballojë për të shkuar me një kokë të pista për shkak të sebum tepërt të flokëve menjëherë të duket e rrallë dhe epem.

  Më të mirë për të veshin prerje të shkurtër dhe të lani flokët tuaj sa më shpesh të jetë e mundur, duke përdorur asnjë shampo ajer te kondicionuar dhe pastaj aplikoni një mjet për të rritur volumin e flokëve - llak ose xhel që përmban polimere; do të thotë për rritjen e vëllimit të flokëve duhet të aplikohet në flokët e lagur para se goditje të thatë tharëse flokët e tyre. Nën ndikimin e ajrit të ngrohtë nga një tharëse flokësh polimere, film mbuluar bosht e flokëve, duke rritur në vëllim, duke e bërë flokët duket e trashë. Kjo i jep elasticitetin e flokëve dhe vëllimi. Goditje-tharje veten gjithashtu ndihmon për të rritur volumin.

  Flokët e hollë - Një flokët i brishtë, por zakonisht shumë e bukur, si fëmijët e flokëve të rinj.

  Ndryshe flokëve të lëngshme (të cilat duken të lëngshme përmes numrit të vogël), karakteristikë kryesore e të cilit është numër shumë i vogël i bosht e flokëve, flokët e hollë të duket të jetë për shkak të faktit se me shkopin shumë të vogël diametër. Ju duhet me kujdes të vendosni se çfarë është që të vë në dukje flokët tuaj sepse dëmi gjobë flokët lehtë se çdo lloj tjetër të flokëve duke përdorur kimikate - pikturë, apo që i përhershëm, ose duke përdorur shampo shumë alkaline; të dëmshme për ta dhe diellit. Për flokët gjobë proteina shumë të mirë shampo, prerje duhet të jetë e përkryer dhe më të mirë të shkurtër - natyrisht, në qoftë se flokët tuaj të hollë ju nuk aq shumë sa që ata të duken më të trashë pa marrë parasysh çfarë.

  Mjetet për rritjen e hairstyles mund të jetë në rastin tuaj është gjithashtu shumë i dobishëm.

  Flokët e trashë - Një dhuratë e fatit, megjithëse disa gra me flokë të trasha në dijeni të saj - sidomos nëse flokët e tyre për të njëjtën gjë dhe të përdredhur. Në këtë rast, ju mund të thjesht nuk ia vlen të prerë shumë të shkurtër, ose ata bëhen të pabindur dhe kokëfortë. Me flokët e trashë e trashë arritur kohë më e lehtë dhe më të vështirë. Transferim i tillë ngjyra e flokëve të përhershëm dhe shumë më mirë se çdo lloj tjetër të flokëve, dhe ndoshta nuk duhet edhe kondicioner pas larjes. Nëse flokët e trashë veç i drejtpërdrejtë dhe ju vendosni për të bërë të përhershme, ju duhet të jenë të vetëdijshëm se procesi i mbanin të kërkojë të paktën një të tretën herë më shumë se të në kushte standarde, sepse flokët e shkopinj të trashë, e fortë dhe bëj ata nuk është e lehtë.

  Por permanent juaj do të zgjasë të paktën një vit, ndërsa të tjerët kanë një përditësim permanent çdo disa muaj.

  Duke ditur specifikat e flokët e tij është e lehtë për të marrë veten për ta sootvetsvuyuschyy dhe kujdes të plotë. Pas duke u përpjekur disa shampoos, conditioners të ndryshme, maska, etj nga prodhues të ndryshëm, është e mundur për të gjetur një kombinim optimal. Ky person kompetent i cili u bë viktimë e reklamave kuptoj se picking up flokët e tij për kujdes të mirë, nuk nxitojnë për produkte të reja, reklamohen gjerësisht kudo. Vetëm të ndryshojë flokët e ne duhet të sinjalizuar se është koha për të marr produkte të reja të kujdesit.

  Ne e dimë se të vendosë nëse ju përshtatet një shampo të veçantë, kondicioner apo edhe krem, është e mundur vetëm pas disa javësh të përdorimit të vazhdueshëm (për të kuptuar se çfarë lloj i automjetit nuk ju pëlqen - ju mund të pas 1,2 - fish aplikimi, të tilla si reaksioneve alergjike).


  Mjetet për flokët

  Zgjedhja e produkteve të kujdesit, mos harroni se rezultatet më të mira mund të arrihen kur shampo dhe balsam kondicioner dhe ajer te kondicionuar, etj .. Referojuni të njëjtën linjë. Kur zgjedhjen e produkteve, i kushtoj vëmendje jo vetëm për emrin (brand), por edhe se ku e mbajti këtë produkt të veçantë.

  Pajtohem gjithashtu se ne jemi më shumë të impresionuar jo përbindësh transnacional, duke prodhuar larje pluhur, goma, benzinë, dhe në të njëjtën kohë shampoos, dhe ndonjë firmë me një histori të gjatë të që kanë të bëjnë me flokët e problemeve dhe vetëm kanë laboratorët e tyre dhe qendrat kërkimore. Edhe mjete të mira për flokë të ofruara nga kompanitë që janë në zhvillim duke përfshirë edhe ngjyra e flokëve, dhe do të thotë për shufër dhe produkteve të tjera.

  Nëse ju jeni pas përpjekjeve të shumta të vërtetë të dëshpëruar për të zgjidhur problemet e flokëve të tyre, është koha që të konsultoheni me një specialist.

  Çfarë është e ndryshme nga kujdesi zakonshme profesional ose në familje?

  Jo se pari ju të vini ta profesionist, por se ajo do të shpesh edhe drogat e linjës nuk janë shitur në dyqane apo farmaci. Tipar i ndonji produkteve profesionale seri është një pikë serioze ndikojnë mjetet dhe kujdeset më shumë intensive. Që kjo është kështu, atëherë zgjedhja e këtij seri duhet të ushtrojë specialist, sepse kostoja e dështimit është e madhe. Dhe në qoftë se produktet e kujdesit të zakonshëm që shiten lirisht, takohet me moton "bëj asnjë të keqe" (edhe pse zgjedhja e gabuar), të gjitha seri profesionale projektuar për të zgjidhur problemin shpejt dhe në mënyrë efektive, pasi ajo është më e koncentruar dhe të ketë një efekt më të thellë.

  Informacion nga artikullin "kujdes flokët Professional"