Kujdesi për flokët mësim për jetën


 • Llojet e shampoos flokët dhe relevant
 • Kozmetikë
 • Kreh flokët për të siç duhet
 • Secrets verore

 • Llojet e shampoos flokët dhe relevant

  Gjendje të mirë themelore e flokëve dhe kokës është pastrimi. Lahen kreu i juaj duhet të jetë sa më shpesh të jetë e nevojshme, por të larë - i saktë. Shampo duhet të përputhen me llojin tuaj të flokëve. Merrni atë të thjeshtë: në qoftë se flokët është e ndyrë në 2-3 ditë pas larjes - ju keni llojin normale e flokëve, nëse kjo ndodh në një ditë apo më pak - flokët tuaj mund të quhet yndyrë, dhe në qoftë se ata duket i pastër gjatë javës, pastaj flokët tuaj është e thatë.

  Temperatura e ujit nuk duhet të jetë i lartë, kundërindikuar sidomos në flokët me yndyrë - ujë të ngrohtë stimulon gjëndra dhjamor.

  Lani shampo rekomandohet ujë të ftohtë për të dhënë të shkëlqejë e flokëve tuaj.


  Kozmetikë

  Shumëllojshmëri të kujdesit të flokëve moderne, prezantoi sot në tregun e produkteve kozmetike, mund të zgjidhin shumë probleme individuale - shtoni volum flokëve të hollë dhe të padisiplinuar, të rivendosur flokët e dëmtuar nga ngjyrosur dhe perming, hiqni lajka apo thatësi e kokës. Por e kuptoj që ju duhet është flokët tuaj?

  Conditioners moderne janë të dizajnuara për të lehtësuar krehje dhe neutralizuar efektin e ujit të vështirë. Balms dhe conditioners përmbajnë thelbësor për ushqyesve tuaja të flokëve - vitamina dhe minerale.


  Kjo balms aplikuar kryesisht në lëkurë e kokës, dhe ajrit - në këshilla e flokëve. E gjithë kjo do të thotë të parandalimit, por maska ​​dhe kremra - mund të quhet "ambulancë".

  Nëse flokët tuaj është dëmtuar, nevojë për ushqim dhe trajtim shtesë - ata vetëm për ju. Disa automjete moderne nuk kanë nevojë për të larë, ata mbrojnë dhe ushqyer flokët për një kohë të gjatë.


  Kreh flokët për të siç duhet

  Menjëherë pas larjes nuk duhet të përdorni një krehër, si flokët e lagur ekspozuar ndaj ndikimeve të jashtme janë shumë të brishtë dhe mund të shpërthejë lehtë. Më të mirë për të dhënë thatë flokët tuaj natyrisht.

  Mos e fshij flokët fuqishëm me një peshqir të thatë - kështu që ju drejtuar rrezikun e pushimit poshtë dhe i hutuar. Përdorimi i shpeshtë i dëmit tharëse të flokëve, por nëse është e nevojshme që duhet përdorur mënyrën e ftohtë tharje, duke mbajtur tharëse në një distancë prej të paktën 50 cm nga koka.

  Për krehje kombinezon flokët e përdorur, kombinezon, brushat. Së pari, krehër krehër flokëve me dhëmbë të gjerë (për të parandaluar tangling e flokëve dhe dëmtimi mekanik) Kur zgjedh një preferencë krehër duhet dhënë druri ose plastike, por në çdo rast jo metalike. Short kreh flokët nga rrënjët të fillojë dhe të gjatë - me skajet, gradualisht duke lëvizur në rrënjët.

  Përfundon Split duhet të jetë prerë të paktën një herë në tre muaj.


  Secrets verore

  Flokët Summer kërkon vëmendje të veçantë. Për t'u kthyer nga pushimi, jo vetëm relaksuese, por jo shëndetin nashkodyvshy e flokëve tuaj, ju mund të përdorni disa këshilla të thjeshta.

  Mbrojtja më e mirë nga dielli - hat. Por ju mund të blej një sunscreen për flokët, apo llak ndoshta i papërshkueshëm nga uji me filtër UV, i cili është i domosdoshëm për në plazh. Në të njëjtën mënyrë, ju mund të përdorni vajra konvencionale natyrore - ulliri ose bajame. Vjen nga deti ose kokë pishinë duhet të shpëlaj me ujë të freskët për të larë larg mbetjet e kripë, rërë dhe klorit.  Mundohuni të ngjyrës apo permanent flokëve të paktën javë e gjysmë para nisjes. Gjatë kësaj kohe, struktura e flokëve është restauruar, dhe pigmentet ngjyruese mund të stabilizohet dhe priren të jenë më pak të larë jashtë nga efektet e ujit të detit, diellit, si dhe klor ujit pishinë noti. Dhe nuk e pajis keq vend do të thotë duke marrë 2 në 1: balsam shampo, të përdorura veçmas, do të sigurojë një efekt i dobishëm.