Deodorants Long-playing


 • blahouhayuschey me mençuri
 • Djersitje
 • Gjyshe do të thotë përvojë të madhe
 • Çfarë për të zgjedhur antiperspirant ose deodorant
 • Deodorants Long-playing
 • Lëkurë pëlqen pambuku


 • Blahouhayuschey me mençuri

  Djersitje - një proces i natyrshëm dhe në thelb të padëmshme. Por ajo që është e dobishme për ne nuk janë gjithmonë të këndshme për të tjerët. Një njeri i mirë lejon veten siç duhet vzmoknut vetëm në dush. Vende të tjera atje kërkojnë vëmendje më të kujdesshëm për të "problemit" zona të trupit. Sidomos në verë, kur afërsia kthen djersën pa kuptim, pamjen e thyer dhe humor.

  Raftet dyqan ndotura me mjetet që premtojnë të mahnitshme "freskinë" gjatë orarit të punës, ditë apo edhe një javë.

  Tregu ofron sprays, lapsa, krem, gels, topa dhe atomizer mekanike. Shumica e grave janë deodorant përzgjedhje po aq të shqetësuar se para se të blerë parfum tuaj të preferuar. Kjo është e kuptueshme: në kohët e krizave të lira llak vogël mund të zëvendësojë frymërat e liga vlerë pivzarplaty.
  Por, për shumë burra zonën e problemit të patundshme janë vazhdimisht djersitje këmbët.

  Megjithatë kënaqshëm deodorant erë - jo kriteri i vetëm që duhet të udhëhiqet në blerjen e saj. Si te zgjidhni mjetet e djersës dhe e përdorin atë si duhet, ne kërkuam që të flas PhD, Zëvendës Shef i parfume Certifikimi dhe kozmetika Instituti i Mjekësisë në punë të Shkencave Mjekësore Natalia Veniaminovna Mihukinu Research.
  Djersitje

  Në fakt, djerse është pa erë. Shkaku i fatkeqësisë është microflora moshuar që banojnë lëkurën tonë. Bakteret projektuar për të mbrojtur trupin nga sëmundjet, i vendosur në një djersë të goodies tuaj të preferuar.

  Si rezultat i shpejtë "banketi" germs nga çështje të turpshme - acidit isovaleric dhe shumë të tjerë. Formimi i erë është i menjëhershëm, cila është arsyeja pse, ndjenja sqetull lagështirë, pesë minuta padurueshme duan një dush.

  Por ka një të veçantë gjendra djerse trupi - mjekët e quajnë ata apokrinovyh gjëndra. Ata nuk ka fëmijë dhe janë formuar vetëm në adoleshencë. Gjëndra apocrine reagojnë jo aq shumë të ngrohjes si stresi, duke theksuar djersën veçantë me një të fortë "kafshëve" erë.

  Sa më shumë gjëndra apokrinovyh të përfshira në procesin e djersitje, aq më e vështirë është për të kapërcyer pasojat e saj "aromatike".

  Trupi i secilit është e ndryshme. Rritja e djersitje dhe erë djegës mund të jetë një shenjë e nervozizmi ose shpjeguar nga tiparet strukturore të sistemit endokrin. Megjithatë, për t'u marrë me erën e djersës mund dhe duhet të jetë. Para se shpikje e deodorants hapur disa mënyra të thjeshta.


  Gjyshe do të thotë përvojë të madhe

  Shumë kohë para lëshimit të deodorant parë fabrikës u vu re se disa antiseptics tilla si Formidron (droge formalinsoderzhaschiy) të reduktuar erën e djersës. Sot formalinë kurrë nuk përdoren pothuajse në kozmetikë, pasi kjo substancë është një alergjen i fortë.

  Gjyshet tona përdorur në mënyrë aktive dhe pluhur baby talk si adsorbent. Në rrjedhën ishte makarona edhe Lassara, për të mos përmendur lë të rinj thupër, të cilat janë të përcaktuara në mes të këmbëve. Që nga mjetet janë zhvilluar me djersë, nevojën për gjithë kjo ekzotik më.  Çfarë për të zgjedhur antiperspirant ose deodorant

  Shumica deodorants përmbajnë substanca antibakteriale që pengojnë microflora e lëkurës, duke ngadalësuar formimin e erë të keqe.

  Amerikanët në fund të 70-të të vënë përpara idenë e krijimit të një deodorant të shkëlqyer, parfum me pafundësisht ndryshuar gamë modë të flavors. Më konservatore "Parfum" - Francë - dorëzua nën presionin e admirim publik këtë perspektivë, duke krijuar një seri deodorant që replikuar erë të famshme parfum.

  "Elite" deodorants dhe tani tejkalojnë në vlerë homologët e saj modeste. Megjithatë mbivlerësim lehtësi e fondeve djerse "në ndeshjen e" shpirtrat e pamundur. Nga rruga, dallimet themelore ndërmjet deodorants të lirë dhe të shtrenjta nuk ekzistojnë. Blerësi paguan për ne, për prestigj, për një paketë elegant.

  Mjaft efektive shfaq në një shumëllojshmëri të madhe deodorant-antiperspirant. Ato përmbajnë, përveç agjentët antimicrobial, sorbent shpërndarë imët dhe kanaleve ngushtim substancë e gjëndra djerse.

  Abuzimi deodorant antiperspirant mos jetë e dëshirueshme të përdorin atë një herë në ditë. Përse? Ka raste të bllokimit dhe madje inflamacion i gjëndra djerse përmes mjeteve të tepërta përdorim antiperspirantnyh.

  Nëse në mënyrë të pashembullt që kanë të bëjnë me ta mund të jetë i prishur ekuilibrin termik.

  Është e rëndësishme të mbani mend rregullin kryesore: ndonjë dezodarant duhet vënë në lëkurën të pastër larë.

  Së pari, në qoftë se një erë të pakëndshme është shfaqur më kot për të përziejnë atë me një pjesë të re të violets ose një erë deti - të marrë diçka të pabesueshme.

  Së dyti, në situatën më kritike, ju mund të përdorni fshin mbarsur ose shkumë të veçantë që larë larg një sasi të vogël të ujit, duke hequr djersën ku është e nevojshme. Pas deodorant larje mini do të veprojë në mënyrë të përkryer.

  Antiperspirant i pastër nganjëherë gjenden në shitje, por ata ishin të përhapur.

  Shuma e madhe e parave nga djersa, e cila është plot e tregut - deodorants antiperspirants, siç raportohet nga prodhuesi në etiketë.  Deodorants Long-playing

  A duhet ta ndjek më "afat-luajtur" deodorants? Ka mundësi të potouhnetayuschih do të thotë të veprimit të zgjatur. Krem është aplikuar në zonën sqetull ... dhe ju nuk mund të shqetësohen për të gjithë javës. Merrni një dush, vaske, duke notuar në det - djerse "nuk do të funksionojë". Oferta promovuese është joshëse, por si e përshtatshme kjo? Mundohuni të kuptoni.

  Shumica deodorants sot garantuar freski gjatë gjithë ditës. Përkthyer në gjuhën e mjekësisë, kjo do të thotë se microflora duhur fillon të shërohen në njëzet e katër orë.

  Çfarë është me të vërtetë ndodh? Instituti i Mjekësisë në punë Research realizoi një hulumtim interesant mikrobiologjike. Deodorants depozituara në sqetull dhe pastaj në intervale të rregullta me printime të lëkurës në xhami ishin hequr nga medium kulture. Glass vendoset në një inkubator për rritje "menu" e plotë e mikroorganizmave. Ajo u gjet se në të shumtën e deodorants microflora e lëkurës filluar të shërohen pas tetë orësh.

  Mikrobiologët kanë gjetur se këtë kohë - më e mirë për njeriun e punës, dhe trupin e tij.
  Shtypja e tepruar e microflora natyrore mund të shkaktojnë acarim të rënda ose komplikime edhe më serioze - rritje e jashtëzakonshme e lëkurës.

  Vendin e lirë nga bakteret, kërpudhat do të sulmojë dhe maja, duke rezultuar në telashe të mëdha.  Lëkurë pëlqen pambuku

  Nëse jeni të shqetësuar për këmbët djersitje, për të shmangur çorape sintetike dhe këpucë lëkure. Përveç kësaj, përdorimi aktiv krem ​​që përmban agjentë deodorizing. Fundit know-how në këtë fushë - pluhurat pluhur të cilat janë të mbuluara në çorape gjatë ditës së punës dhe të veprojë si një deodorant.

  Çdo deodorant i lirë të zgjedhin sipas shijes tuaj, treg i mirë ofron një gamë të gjerë të mjeteve efektive. Njëri si krem ​​- ata nuk thahet lëkurën, të tjera - aerosols - ata janë të këndshëm ftohtë në vapën e verës.

  Shumë preferojnë një gamë aromatike deodorant e shpirtërore, të tjerë zgjedhin të lehta, xhel pothuajse pa erë ose lapsa: ata janë kompakt, i lehtë për t'u përdorur dhe nuk përzihen me shije të tjera.

  Është e rëndësishme të mbani mend se çdo person me një lëkurë të shëndetshme dhe të pastër ka aromë e saj që ka të bëjë asgjë me erën e djersës. Deodorant që erë të dashurën mund të sillen shumë ndryshe në shoqërinë e microflora tuaja.

  Gjëja kryesore: era e deodorant nuk duhet në çdo rast të jetë në kontrast me aromat e tjera grim ju përdorni, qoftë krem, parfum ose Ujë tualeti.

  A nuk e mohojnë vetes kënaqësinë e "shije" forma të ndryshme dhe deodorant erë - më shumë në mënyrë që mjekët nuk rekomandojnë që të merrni varur deri në të njëjtin automjet me djerse, trupi nuk mendoj edhe për të marrë të përdoret për të dhe relaksohuni.

  Informacion nga Olga artikull Chehodayeva "blahouhayuschey me mençuri"