Flokët e gjata është diçka në këtë


 • Struktura e flokëve
 • Këshilla mbi kujdesin për flokët e gjatë

 • Studime të shumta kanë treguar se 80% e burrave haircuts shkurtër lidhur me të agresionit dhe të kërkuar. Një qime të gjatë kanë qenë dhe mbeten një simbol i feminitetit, paqes dhe përulje. Natyrisht, shumica e modeleve dhe aktoret veshur flokë të gjatë. Dhe në qoftë se ju dëgjoni vullnetin e projektuesi ose drejtor dhe të bëjë një prerje flokësh, pastaj më vonë "në rritje" flokët e humbur.


  Demi Moore, për shembull, ranë dakord për të rruhem tullac në "GI Jane" vetëm për tarifat astronomike. Dhe një nga klubet tifoz New York Nicole Kidman u prish pasi ajo në mënyrë dramatike tepër e shkurtër parukë e tij të zjarrtë  Rastësisht, të njëjtat statistika tregojnë se 67,5% e popullsisë femërore të planetit shumë i mirë ndaj njerëzve të gjatë me flokë. Por në këtë rast janë mekanizma mjaft të ndryshme psikologjike. Nëse një flokë të gjatë burrë për gratë përkeqësojnë fantazi sensual, në nënndërgjegjeshëm ngjyra të shpejtë humbje e ngjyrës romancë e grave. Duke parë në njeriun flokëgjatë të gjallë të gjitha vajzat ëndërrojnë piratët dhunshme dhe kalorësve të guximshëm. Përveç kësaj, gratë flokëgjatë të gjetur burrat më inteligjent, i zgjuar dhe i edukuar.


  Kohët e fundit, feministet kanë krijuar një doktrinë që dëshmon inferioritetin e racës për meshkuj.


  Cholovikonenavysnytsya besoj se flokët i përafërt dhe të vështira të njerëzve konfirmoj që në evolucionare shkallë "meshkuj" janë një hap (ose edhe dy) më afër paraardhësve tanë të përbashkët. Kjo, natyrisht, absurditet absolut. Bimësi njerëzor varet nga nivelet hormonale. Ai përcakton densitet, ngurtësi dhe madje edhe normën e rritjes së flokëve. Nuk është sekret se zonjat flokët rriten më shpejt - përafërsisht 0,35 mm në ditë. Kreu mashkull e flokëve është në rritje përsëri një ditë vetëm 0,25 mm. Pra, ajo kurrë nuk mori pjesë në një floktar mund të teorikisht rriten flokët deri në dhjetë metra. Mundësitë maksimale janë të kufizuara për burrat vetëm nëntë metra.
  Por në praktikë, kanë flokët i rëndë aq të gjatë. Më të durueshëm janë rritur flokët e tij në një maksimum prej 2,5-3 metra. Aktualisht rekord takon gjatësi kytayantsi e flokëve të saj është 3,28 metra. Kjo arritje është e regjistruar zyrtarisht në Librin Gines të Rekordeve. Por fituesit në këtë kategori ndryshojnë mjaft shpesh, kështu që kjo gjatësi nuk është kufi.  Struktura e flokëve

  Pjesë e gjallë e flokëve është vetëm një llambë që është furnizuar në mënyrë aktive me gjak dhe mikroskopike innervated nga fibrave nervore.
  Veten e flokëve është strukturë vdekur dhe krejtësisht pa dhimbje. Kjo është arsyeja pse ata mund të jenë prerë, era e nxehtë e thatë në tharëse flokësh dhe shufër hekuri pa asnjë siklet.

  Në shkopin e izoluar Volos dhe të mbuluar cuticle e vet të përbërë nga pllaka mirën keratin. Këto peshore në këtë mënyrë arriti në përfundimin se ngjajnë çati tjegull. Nëse flokët tuaj është e shëndoshë, ata përshtaten snugly në bazë dhe për njëri-tjetrin. Në të njëjtat të dëmtuara zdyblyuyetsya cuticle flokët si valët e detit, dhe "të shprishur" pjatë nuk mund të reflektojnë dritën. Pra shurdhër, flokët sichutsya është shenjë e dëmtimit keramidnyh struktura.


  Njerëzit çdo flokët i nënshtrohet zhvillimit ciklike. Së pari, ai është aktive në rritje, dhe pastaj vjen një fazë pushimi. Pas flokëve të reja në rritje nga të njëjtat llamba, "shtyn" vëllanë e tij shumëvuajtur.

  E gjithë kjo është mesatarisht 6-7 vite. Është fat që çdo qime ky cikël a. Nëse zhvillim ka ndodhur në të njëjtën kohë, atëherë tërë populli periodikisht lysily dhe mbuluar me bar përsëri. Natyra i mençur na mbrojtur nga ky siklet. Një ditë një burrë bie vetëm 20-100 qime. Nëse më shumë bie, kjo mund të jetë rezultat i sëmundjeve të ndryshme të tilla si sëmundje tiroide.


  Flokët e gjata janë "të vjetër", e cila rezulton në veçoritë e tyre. Thekon janë shtresa keramydov: Shtresat në rrënjët e më, të paktën - në maja. Nuk mund të jetë vetëm një nga një numër të targave sipërfaqësore.

  Proporcional me numrin e shtresave është i reduktuar dhe sasinë e bonove të proteinave që ofrojnë "skleennost" cuticle. Herët ose vonë shkallët, të cilat janë duke u bërë gjithnjë e më të rralla, prestayut të ndërveprojnë me njëri-tjetrin, dhe pastaj maja e ndan flokëve. Kjo është arsyeja pse pronarët e flokëve "nën blades shpatullën" është e rekomanduar për të shkurtuar flokët e tij për 1-2 cm në çdo tre muaj.


  Hairdressers në një zë të thonë se flokët e gjatë është "maximalists": ata ose të duket e madhe, ose pështirë. Jo i tretë. Mirë duken flokët e gjatë ashtu si ata i larë dhe i kërkuan. Varur fillesat me yndyrë shkaktojnë një thirrje papërmbajtshëm të stuff brudnuleyu plehra banjo apo dhuruar qiramarrësit tre rubla për një pako të vetme e shampo.  Këshilla mbi kujdesin për flokët e gjatë

  Kështu, kryesor flokët kusht shkëlqimi është pastërtia e tyre. Jo shumë kohë më parë, ekspertët e rekomanduar për të larë flokët e mi një herë në dhjetë ditë për të jo "kokës overdry." Ekspertët Moderne njëjtat të mbajë një pikë racional të mendimit: Flokët duhet larë "si ndotja". Flokët e gjata si asnjë tjetër kërkojnë pastrim të shpeshta dhe të plotë. Për shkak se ata janë të ndotura nga goditjet me veshje, thithin pluhurin e rrugës, duart e tyre korrigjohet vazhdimisht. Pra, lani flokët tuaj të gjatë kanë shpesh, të paktën çdo ditë të tjera.


  Prandaj, pronarët e shampo luksoze Mane i përshtatshëm "për përdorim të shpeshtë."

  Në automjetet e tilla në proporcione të duhura kombinon Moisturizers dhe ushqyesve, aktiv dhe shtojcave terapeutike. Përveç kësaj, shampoos të veçanta për "flokë të gjatë" që kujdesin më intensive për tip shumëvuajtur. Shpesh anëtarë të shampoos të tilla janë silicones shpjegueshëm që të qetë "vidkopylyv" cuticle, duke u kthyer elasticitetin e flokëve dhe të shkëlqejë. Pas shpëlarje të plotë e flokëve duhet të aplikojnë balsam apo kondicioner që neutralizon energjisë elektrike statike, moisturizes dhe ushqen flokët. Balsam është më mirë për të vënë të gjithë gjatësinë e flokëve, fokusi është duke i dhënë përsëri këshilla.

  Hiq mbetjet e detergjenteve duhet të jetë shumë kujdes: kjo nuk është larë larg komponentët shpejti ngjitur flokët, duke u dhënë atyre pamjen yndyrshëm dhe me shkëlqim.


  Si një "finalen" duhet të shpëlaj me ujë të ftohtë: ajo do të ndihmojë të balancuar sekretimin e gjëndra dhjamor dhe për të parandaluar kontaminimin e shpejtë të flokëve.


  Fshij flokët duhet promakivayuschimi lëvizjet, flokët e lagësht, të bëhet shumë i brishtë dhe të thyer lehtë. Ajo është e mirë në qoftë se flokët është e thatë të tyre. Nëse ju keni një tharëse dore, atëherë sigurohuni se distanca prej saj në kokë ishte të paktën 20 cm. Flokët e gjata duhet të kreh nga rrënja deri te maja, ajo jastekë ata nga shtrihen, marramendës dhe duke tërhequr.

  Combs duhet të bëhet nga materiale natyrore: najloni dhe plastike elektryzuye flokët. Prandaj, ekspertët rekomandojnë përdorimin kombinezon druri dhe brushat me flokë natyrore. Vetëm shndrit flokët bukur dhe lehtësisht stowed.