Çfarë ju duhet për të përgatitur në moshën plastike


 • Blepharoplasty
 • Çfarë duhet të diskutohet me kirurg?
 • Si është operacion?

 • Blepharoplasty

  Megjithatë, ky operacion nuk do të zhdukin fytyrës
  rrudhat në qoshet e jashtme të syve (i quajtur "këmbët në anët e syve"),
  qarqe të errëta nën sytë, ptosis ballë.

  Sigurisht,
  blepharoplasty të përmirësuar pamjen tuaj dhe për të rritur vetëbesimin,
  por rezultati nuk mund të përshtaten idealet tuaja më parë
  mendoni me kujdes për pritjet tuaja dhe diskutoni këto pyetje
  kirurg.

  Më të zakonshme janë kandidatë për kirurgji
  gratë dhe burrat të moshës 35-60 vjeç, por trajtim mund të jetë
  efektive në të rinj (nëse ka trashëgimi

  (familjare) Faktori "çanta" nën sytë dhe "rëndë" e shekullit), kështu
  dhe një moshë më të avancuar (70 ose edhe 80 vjet).

  Blepharoplasty
  mund të kryhet veçmas ose njëkohësisht me të tjera
  shkruani plastike rrethore fytyrë ashensor kirurgji ose heqjen
  Ptosis vetull. Nëse operacioni është kryer nga një kirurg plastik të kualifikuar, komplikimet janë mjaft të rralla dhe minimal.

  Komplikime të mundshme:

 • Nuk mund të jetë një reaksion alergjik ndaj agjentit anestezisë.
 • Infeksioni.
 • Me pasoja të vogla dallohen:

 • ënjtje i përkohshëm në qoshet e syve;
 • asimetri të vogël në Rumenin;
 • vështirësi të përkohshme sytë mbyllur;
 • përmbysja e përkohshme e shekullit. • Çfarë duhet të diskutohet me kirurg?

  Ndonjë
  Kirurgji mbart disa pasiguri dhe rrezik
  kështu që ju duhet të përmbahen në mënyrë rigoroze për udhëzimet dhe postoperative
  kirurg. Nëse ju ende keni planifikuar një operacion të tillë,
  atëherë konsultoheni me një kirurg plastik është shumë e rëndësishme - këtu
  të jetë i sigurt për të folur për të shtyrë
  dhe sëmundjet ekzistuese (ata mund të shkaktojë komplikime gjatë ose
  pas kirurgjisë - hipertension, koagulimit
  kelloidoz gjak). Ju duhet të tregoni mjekut tuaj në lidhje me zakone të këqija
  (Pirja e duhanit, përdorimi i drogës) ose mjekim, veçanërisht
  ndikojnë koagulimit të gjakut.

  Ju gjithashtu duhet të diskutojë me qëllim kirurg
  dhe a prisni nga operacioni: qepallat e sipërme ose më të ulëta, nëse lëkura
  si dhe yndyrës që hiqet anestezi përdoret, veçanërisht
  Periudha postoperative.

  Kirurgu juaj do të jap disa
  përgatitja paraoperative e rekomandimeve, të cilat përfshijnë parimet
  të ushqyerit e duhur dhe duke marrë vitaminat dhe medikamente. Me kujdes
  Ndiqni instruksionet dhe të sigurojë një operacioni modest
  efektet në trup. Nëse pini duhan - është e dëshirueshme për të zvogëluar numrin
  pirë cigare në një ose dy javë pas operacionit, që prej
  pirja e duhanit përkeqësohet rrjedhjen e gjakut në lëkurë dhe rrit kohën e shërimit

  në seksionin.


  Si është operacion?

  Operacion
  blepharoplasty kryhet në pacientit kirurgjikale. Ju mund
  vendosur në një spital ose ambulatore ndodhin në varësi
  në dëshirën tuaj dhe rekomandimet e mjekut në çdo rast.
  Blepharoplasty është zakonisht bëhet nën anestezi lokale - një e shtënë në rajon
  mosha - me qetësuesve intravenoze. Ju jeni këtu
  i vetëdijshëm, por jo i ndjeshëm në dhimbje. Ndonjëherë i përgjithshëm
  anestezi, rast në të cilin të gjithë operacioni kohën që ju do të fle.

  Kohëzgjatje
  operacioni eshte nga 1 deri 3 orë varësi nga sasia e
  kirurgji, kompleksiteti dhe lloji i operacionit.

  Në zonën
  prerje sipërme qepallë është në dele kalimtare, në qepallë më të ulët -
  më poshtë ciliar buzë 1-2 mm. Pastaj lëkura është e ndarë
  excised domosdoshmërisht dhe tepricë, muskujve, yndyrë hequr
  hernia. Të ashtuquajturat "shekuj aziatike" është formuar lartë fish
  shekull. Plaga qepi intradermal (shtresë të padukshme kozmetike). Nëse
  ju nuk keni lëkurë të tepërt mbi qepallat më të ulët, atëherë operacioni mund të jetë
  kryhet përmes një prerje brenda shekullit
  (Transkonyunktivalnogo), në të cilin rast vetëm të hequr herniation yndyrë,
  asnjë mbresë në lëkurë.

  Menjëherë pas operacioni është aplikuar

  fashë pa mikrobe. Shumë mjekë rekomandojnë eyedrops ose
  Lloj larë e të lyer furatsillina zgjidhje antiseptik, si
  Ditët e para pas kirurgji qepallë mund të jetë e thatë, ngjitet, pacientët
  të ndjehen kruarje dhe djegien e qepallat. Sutures janë hequr në ditën e 3 pas
  kirurgji, bruising dhe ënjtje janë plotësisht brenda 10-15 ditëve.
  Brenda disa javësh ju mund të jenë të ndjeshme ndaj diellit
  era dritë, kështu që është e rekomanduar që të veshin syze dielli.