E vërteta rreth Liposuction


 • Cila është procedura
 • Këmbë ose shtrirë poshtë: sa më i mirë për të
 • Si është shërim
 • Efektet anësore të Liposuction
 • Jo yndyrë ose të shfaqet diku tjetër
 • Kur pritur për rezultate të dukshme
 • Si te zgjidhni një mjek

 • Vitin e kaluar më shumë 300tys. Amerikanët kanë Liposuction. Në asnjë madje edhe statistikat e përafërta mbi këtë. Edhe pse dihet që ne kemi këtë procedurë - një nga gratë më të njohura që duan të humbin peshë të shpejtë.


  Le të mos mashtrojë veten. Cluster rritur qelizat obscenely yndyrë në kofshë, armëve, belit dhe mjekër shtyjnë shumë gra të dëshpëruara në duart e kirurge plastike.

  Shumë besojnë se një nga procedurat më të sigurta Liposuction. Por ajo që është Liposuction? Kjo është një gjë për të ëndërr, ju mori përsëri në xhinse të vjetra, dhe krejt tjetër - të kuptojnë se kjo është një kosto reale kirurgji 2.000-10.000 në. që është,  Cila është procedura

  Hapi i parë - Konsultimi ku ju mund të diskutojnë problemin tuaj me mjekun tuaj.
  Ai do të duhet të shqyrtojë me kujdes zonat e problemit të trupit tuaj, kështu që të lënë modestinë tuaj në shtëpi. Të paktën dy javë para operacionit ju duhet të heqin dorë aspirinë dhe vitaminë E ata gjak hedh lëng, i cili kërcënon gjakderdhje postoperativ dhe ënjtje.


  Nga koha në fund lakmi shumë. Shumica e mjekëve të kërkojë pacientit për të humbur një paund disa para operacionit, kështu që është më e lehtë për të planifikuar siluetë tuaj të ardhshëm, dhe lëkura bëhet më elastike.


  Më në fund ditë e madhe vjen. Më shumë gjasa, ju do të jetë në formë të "lagësht" e Liposuction që mjekët më sot zgjedh. Nga standard "thatë", ai ndryshon në atë zonë e operacioneve të bërë përzierje injeksion droge analgjezik me epinephrine e drogës, e cila shkakton vasoconstriction dhe minimizon humbjen e gjakut. Nga pripodnimetsya shpoj lëkurës dhe pipëz (tub) që është përdorur për thithje yndyrë do të jetë e lehtë të lëvizë mbi të.


  Pas operacionit, lëngu është nën lëkurë, kështu që jashtë i vëllimit të trupit nuk ndryshon (paralajmërim: disa do të duken edhe më të trashë), ndërsa jo pjesë e përzierje të drogës do të zgjidhë, dhe pjesa tjetër e shkurtimeve nuk do të shkojnë disa ditë më vonë. E gjithë kjo është e nevojshme për të shmangur ënjtje të rënda dhe bruising. Shumë nga Dr. besoj se kjo është metodë ideale, ajo pothuajse nuk shkakton gjakderdhje dhe ndihmon pacientët shërohen më shpejt.  Këmbë ose shtrirë poshtë: sa më i mirë për të

  Çfarë është e mirë për pacientin - të qëndrojë apo gënjeshtër gjatë Liposuction? Mjekët konsensus atje. "Në fazën përfundimtare të operacionit pacienti duhet të qëndrojë, e vetmja mënyrë për të arritur rezultatin e dëshiruar - të populyarneyshyy New York dermatolog Pat Wexler.

  - Pasi ju shkoni lëviz yndyrë dhe të vështirë për të parë se si ju do të duket në pozitë të drejtë. Nëse ju nuk e konsiderojnë atë shumë gjasa do të duhet për të përsëritur operacionin. " Statistikat thotë se për të arritur rezultatin e përsosur re Liposuction kërkon pothuajse 10% të pacientëve.


  Nën anestezi të përgjithshme ose funksionimin sipërfaqësore zakonisht shkon si një ëndërr.  Si është shërim

  Pas kirurgji disa ditë për shkak të shkurtimeve do të rrjedh likuid. Sa për shqisat e tjera është një thënie e vjetër: Nuk ka dhimbje - pa rezultat. Shumë në ditët e para kanë nevojë për qetësues, ju lutem të forta. Si, për shembull, thotë se një prej pacientëve të cilët iu nënshtruan Liposuction e hips dhe abdomen: "Gjysma e parë e ditës unë e nevojshme qetësues, ju lutem të forta dhe kam fjetur gjithë kohës.

  Pastaj dhimbje qetësua dhe dukej si një dhimbje e shurdhër në muskuj pas aktivitetit të pazakontë fizike. Nja dy javë unë ndjeva një mirë me shëndet të vogël. "


  Nëse doni të mësoni në lidhje me kirurgji tuaj, shokun tuaj, duhet marrë parasysh që më parë të gjithë. Asnjë bruising dhe ënjtje për tre javët e ardhshme lyposaktsyey nuk do të ketë sukses. Nëse doni më shumë detaje? Të brendshme Ugly hollim (imagjinoni një të shtrënguar pantallona korse apo mbështetës) duhet të veshin 24 orë në ditë për të paktën dy javë. Jo shumë kohë nuk mund të zhvishet, ju nuk keni një shtëpi të veçantë të vendit? Pastaj, ajo mund të jetë më mirë për të të treguar të gjitha përnjëherë?

  Pas Liposuction humbje peshe i rëndësishëm nuk duhet të presë. Gjatë operacionit fshini 1,5-2 kg yndyrë, por kjo nuk është në kilogram. "Kuptimi i pjesës tjetër - vishen juaj do të ulen më mirë, dhe ju do të jetë në gjendje të veshin një ose dy madhësive më të vogla", - thotë një kirurg kryesor plastike Wexler.  Efektet anësore të Liposuction

  Nëse procedurës për kryerjen e një kirurg me përvojë, rreziku i infeksionit është edhe më e ulët sesa ashensor fytyrë. Por ka një rrezik që ju do të merrni yndyrë shumë ose tepër pak. Mundësia e parë është më e mirë - gjashtë muaj më vonë procedurë mund të përsëritet. Më keq, në qoftë se hiqet shumë yndyrë - ajo kërcënon jo vetëm pamjen e pabarazive dhe asimetrive, por edhe hemorragji të brendshme dhe madje edhe shok.

  Si të mbroni veten nga kjo? "Zgjidhni një kirurg me përvojë", - këshillon Wexler. Zona e operacionit për një kohë të humbasin ndjeshmërinë. Kjo mund të zgjasë deri në gjashtë javë, por rrallë bëhet fenomen kronik. Lëkura la gjatësi scarred nga 3 mm.  A shihni yndyrë diku tjetër

  Në të rritur është një numër i caktuar i qelizave yndyrë. Ju shtoj në peshë, ata "të merrni yndyrë" të humbur peshë - janë më të vogla. Me Liposuction e qelizave yndyrë të hequra dhe, e rëndësishmja, nuk duket përsëri. Ndiqni nga pesha, dhe nuk ka probleme. Por në qoftë se ju shkruani 5 kg, ata mund të strehojë kudo, madje edhe në zonën e Liposuction (është e pamundur për të hequr të gjitha qelizat e yndyrë).

  Teprica peshë është e shpërndarë në mënyrë të barabartë të gjithë trupin. Nëse ju ende hip tovstily, tani, këtu, kur largohen qelizat e panevojshme të fillojë dhe të rrumbullakosura armëve, dhe kofshët. Përjashtim: pas shumë paund liposaktsiy shtesë mund të vendosen në mur brenda të barkut (si burrat bark birrë).  Kur pritur për rezultate të dukshme

  "85% e pacientëve të mi janë rezultat i një muaj", - thotë Wexler. Mjekët e tjerë janë të sigurt për të shuarjes të ënjtje mund të zgjasë deri në gjashtë muaj. Përshpejton rrobat proces bel.  Si te zgjidhni një mjek

  Këshilli përjetuar njerëzit: mos kursyer, nuk e lënë pas dore trajnimin e mjekëve në lidhje me të dhe të mbledhë sa më shumë informacion.

  "Ju merrni atë që keni paguar për të, sidomos kur është fjala për ekspertizë mjekësore", - paralajmëron Wexler.