Hair whipped - si për të rregulluar


 • Prerje
 • Krehër
 • Aktiviteti spontan
 • Parandalim

 • Për fat të keq, në ndjekje të gjatësinë e dëshiruar të sens të përbashkët është zakonisht i heshtur. Dhe ne të vazhdojë të rritet ... dhe papritmas të vëreni se flokët më afër majës filloi të delaminate. Në pamundësi për t'i bërë ballë veprim agresiv nga bota e jashtme (diellin, ajrit të nxehtë, ujë të kloruar dhe veshin konstante fërkimit), peshore mbrojtëse që mbulojnë flokët si forca të blinduara të besueshme të fillojnë të ngrihen. Ekspozimin e brendshme e flokëve shtresë lagështi humbur të prekshme dhe fjalë për fjalë zgjasë për sytë kthehet në të shëmtuar "fshesë".


  Prerje

  Të zgjidhë problemin e flokëve të ndarë një herë dhe për të gjithë gërshërë ndihmë.

  Jo e zakonshme, por të nxehtë.

  Nga Furnizime standarde Flokëve dallohen vetëm provodkov disponueshmërinë dhe ndërtuar në sensor që rregullon temperaturën, sepse flokët e trashë whipped - 150 ° C për normal dhe i hollë përkatësisht - 130 dhe 110 ° C për gërshërë ngjyrë do të të shtypur edhe më shumë.

  Standarde Skenari: ne prerja maja e flokëve pak i shkrirë, dhe pastaj të mbyllur të sigurt. Nëse ju bëni atë rregullisht, që të mund delaminate flokët, mund të harrohet. Ata rriten më mirë, të bëhet elastik, marrë shndrit jetojnë.

  Një "por":

  Gërshërë nxehtë nuk janë të përshtatshme për krijimin e haircuts model.


  Mundësitë e tyre janë të kufizuara vetëm trim. Për të krijuar një haircuts krijuese përdorur brisk të nxehtë. Ajo punon mjaft në mënyrë të ngjashme.


  Krehër

  Përplasja e metaleve edhe të dëmtojë e flokëve të shëndetshme, për të mos përmendur ato pothuajse tërësisht i dëmtuar. Krehër Ideal ose furçë, së pari, ka një origjinë natyrore, lot dhe nuk e ngatërruar flokët, së dyti, nuk është e lirë. Merrni kohë për të shkuar në dyqan dhe zgjidhni Flokëve Furnizime qeramika profesionale furçë. Ajo zbut thekon kokëfortë, "drejtuar" e tyre në drejtimin e duhur. Avantazhi kryesor i "qeramikës" që ndikuan tharëse nuk është i nxehtë në temperatura ekstreme.  Nga rruga, ju mund të shikoni për modele të veçanta tifozët, me kusht funksionin e jonizmit ajrit. Kjo flokët do të përfitojnë vetëm!

  Një "por":


  Asnjëherë mos lahen flokët lagësht, ata janë veçanërisht të pambrojtur. Nëse kjo nuk ka: nuk e përdorni një furçë dhe krehër me dhëmbë pak.

  Shpesh flokët rrihej përmes mungesës së acideve yndyrore esenciale, kështu që i kushtoj vëmendje për dietën tuaj. Ajo duhet medoemos të jetë i pranishëm vaj peshku (ton, sardelet, skumbri, salmon, harengë), dhe në qoftë se ju nuk mund të qëndrojë atë, ajo gnaws arra.


  Mos harroni se flokët gjithashtu duan për të pirë, minimum të përditshme - pesë gota ujë.


  Aktiviteti spontan

  Kryesor "armiqtë" e flokëve është ndërhyrje kimike, ngjyrosje dhe perms. "Kimikatet" shkelin strukturën e melaninës së flokëve larë dhe të shkoj me vete ushqyesve dhe lagështi jetike.

  Një ngushëllim është se shkenca nuk qëndron ende dhe shumica mjete profesionale për pikturë të kryer jo vetëm funksion dekorativ, por edhe të ketë një efekt terapeutik. Ky rregull duhet të japë përparësi për përbërjen e mirë-vendosur për t'u ngjyrosur ose duke bërë këtë procedurë në kabinë, ku mjeshtri do të zgjedhë atë që është e drejtë për flokët tuaj.

  Një "por":


  Ka, madje edhe më bojë me cilësi të lartë që përmban peroksid hidrogjeni. Përjashtimet janë mjete hije, të tilla si këna apo Basma, por aftësitë e tyre me ngjyra, për fat të keq, shumë të kufizuara.


  Parandalim

  Hair whipped nevojshme "umaslyuvaty" në kuptimin e drejtpërdrejtë të fjalës. Për këtë qëllim, të përshtatshme për pothuajse çdo vaj, qoftë rodhe, ulliri, jojoba, pluhur dhe bajame. Ngrohjes atë në një banjë me ujë, të aplikojnë në skajet e flokëve dhe për të krijuar një "efekt sauna": përfundojë kokën me polietileni (plastike si disa shkronja kapitale banje) dhe të lartë me një peshqir. Mbi të gjitha, flokët nuk ishte vetëm i ngrohtë dhe shumë të ngrohtë.

  Thith të paktën një orë, pastaj lani flokët tuaj çdo shampo të butë.

  Këto procedura mund të kryhet një herë në javë për një muaj apo dy. Pastaj merr një pushim të shkurtër - kështu që ju të siguruar flokët nga "overfeeding".

  Çdo herë pas larë flokët aplikoni mbi përgatitjet e veçanta për të ndarë qime. Ato janë prodhuar zakonisht seri e tërë dhe përfshijnë: ajer te kondicionuar ose lëngu i pashlyeshëm, do të thotë për fiksimin e lehtë dhe maska ​​dhe ampula.

  Ato veprojnë në një "patch" që rrinë peshore të dëmtuara, mos i lejuar ata të bie mbi. Efekti vazhdon deri në shampon e ardhshëm.

  Nëse ju doni të vazhdoni, konsultohuni me një sallon bukurie. Linja profesional për të ndarë qime të ketë të fuqishme dhe, më e rëndësishmja, efekti afatgjatë terapeutik. Përveç kësaj, askush nuk mund të procesit çdo flokët si ajo do të bëjë duart e aftë të mjeshtrit.

  Një "por":

  Një efekt i "riparimin" dëmtuan, së pari, të ashtuquajturin efekt grumbullues. Së dyti, si çdo mjet për mjekësinë e kujdesit intensiv për flokët copëtuar barrës së vështirë të ofruar pamjen i pastër.

  Informacion nga artikullin "To flokëve nuk është siklysya"