Lakim i mur ndarës nazale


 • Lakim i mur ndarës nazale
 • Indikacionet për kirurgji
 • Prerje dhe detashment i mucous


 • Lakim i mur ndarës nazale  Mur ndarës të hundës - një pjatë hollë e kockave dhe kërc që ndan zgavrën hundës në të djathtë dhe pjesë të lëna.


  Për shumë njerëz ajo është e përkryer të qetë, por shpesh ajo është pak e shtrembëruar, ose në qoftë se ajo është jele. Ky shtrembërim ndodh në procesin e rritjes së njeriut, ose mund të jetë për shkak të traumave hundë. Lakim i mur ndarës hundës është jo në të gjitha rastet të parandaluar frymëmarrje dhe prandaj të gjithë njerëzit me bulkhead lakuar nuk duhet të vijë i drejtë.

  Simptomat lakim e theksuar e mur ndarës hundës, e cila kërkon korrigjim kirurgjik mund të jetë:

 • Gulçim përmes njërit ose të dy gjysma të së hundës.
 • Formimi i crusts në zgavrën hundës.
 • Nosebleeds shpeshta.
 • Diagnoza është themeluar mjekun Ent gjatë ekzaminimit. Në mënyrë tipike shtrembërim është qartë e dukshme kur mjeku shqyrton zgavrën hundës me një pasqyrë të veçantë ose endoscope hundës. Së bashku me ndarëse shtrembërim mund të zbulohet dhe karakteristika të tjera të strukturës së zgavrën e hundës, të cilat mund të ndërhyjnë me frymëmarrje normale dhe mjeku duhet të vendosë se sa i madh një rol lakuar ndarëse, dhe nëse do të rekomandojë kirurgji.
  Indikacionet për kirurgji  Indikacionet për kirurgji:

 • Kongjestion i hundës konstante, pavarësisht të sezonit
 • Sinusit shpesh akute (4-6 herë në vit)
 • Sinusit kronik, afat-gjatë që nuk mund të trajtohet.


 • Nosebleeds të shpeshta në lidhje me lakim të septum nazal.
 • Operacionet në mur ndarës hundës te fëmijët duhet të kryhet nga një indikacioneve të rrepta, kryesisht në prani të sinusit kronik, nuk ka shërim.


  Rritja vazhdon ndarëse kryesisht në 14-16 vjeç. Ndërhyrja në një moshë më të re mund të prishin zhvillimin normal të individit, edhe pse nuk dëshmi bindëse për këtë, dhe disa ekspertë të bëjë operacione të tilla që nga 10-vjeçare vozrasta.Operatsiya është për të hequr pjesët e lakuar kërc dhe kockave. Ajo që quhet "heqje submucosal e mur ndarës hundës."

  Prerje është bërë brenda në hundë, dhe pastaj mbresë është e dukshme.
  Prerje dhe D%
  1? Loiko mucous  Kjo mban Mukoza që mbulon mur ndarës të hundës, dhe pas operacionit të ndarjes mbetet vrima - ajo vetëm bëhet më e hollë dhe nuk përbëhet nga kërc dhe indeve fijor me.


  Ndonjëherë, kur shtrembërime të forta të keni për të hequr një pjesë të madhe të kërc dhe kockave. Në këtë rast, që nuk ka ndryshuar formën e hundës, kërc u hoq futur pjatë kockave banesë nga pjesët më të thella të hundës. Ky operacion është quajtur septoplastyky.


  Në fund të operacionit mjeku mbush hundës pad zgavër garzë të lagur në dhjamë.

  Kjo e mban mukozën fletët shtupë dhe gjaku nuk grumbullohen mes tyre. Ai hoqi 48 orë pas operacionit.


  Operacionet në mur ndarës hundës është zakonisht kryhet nën anestezi lokale. Për gjysmë ore për të bërë transaksionet qetësim - administrohen barna që rrisin efektin e anestezisë lokale dhe të reduktuar ndjeshmërinë e pacientit. Pastaj, në fillim të kirurgjisë anestezion lyej Mukoza dhe shkruani atë në mes të mur ndarës hundës. Kjo siguron analgesia të mirë, të mjaftueshme për kirurgji.


  Kohëzgjatjes së veprimit varet nga kurbatura e mureve. Kjo zakonisht zgjat rreth një orë, por nganjëherë vonohet deri në 2 orë ose më shumë.
  Postoperatively nevojshme për të kryer një seri masash për shërim më të mirë plagë dhe për të parandaluar komplikimet.


  Në ditën e operacionit. Kur të dalë nga hunda operativ ju do të jetë e mbushur swabs dhe në frontin e hundës do të jetë "praschevidnaya" fashë. Kur ajo të ngopura fort ujth, ajo do të duhet të ndryshojë për të thatë. Ju keni për të marr frymë përmes gojës tuaj për dy ditë derisa një mjek nuk heq tamponin. Për të zvogëluar gojën e thatë, të pini shumë lëngje - është më mirë të aksioneve deri ujë mineral ose lëng. Mundohuni të ecin të paktën, edhe pse pjesa tjetër e rreptë krevat nuk është e detyrueshme. Ju mund të hani dhe pini, duke shmangur ushqim të nxehtë dhe pije në rrjedhën e disa ditë.

  Zakonisht mjeku lëshon injeksione intramuskular e antibiotikëve që ju do të bëni ditën e kirurgjisë. Gjumit Një painkillers shumë të dhe pilula gjumi.


  Ditën tjetër. Gjithë ditën ju do të jetë në swabs hundë dhe ju do të marr frymë përmes gojës. Për shkak se ajo mund të heq dhimbje koke dhe sy. Temperatura e trupit mund të rritet, ajo nuk kërkon masa të veçanta, por ajo duhet të matet në mëngjes dhe në mbrëmje.


  Dita e tretë. Në mëngjes, mjeku do të largojë swabs nga hunda. Kjo procedurë është e pakëndshme, por menjëherë pasi ajo bëhet më e lehtë. Do të ketë disa gjakderdhje nga hunda, dhe ju duhet të veshin "praschevidnuyu" fashë që mund të hiqet në disa orë.

  Ju nuk keni vysmarkivatsya, pasi kjo mund të shkaktojë gjakderdhje.


  Ditët në vijim. Trajtim më tej ka për qëllim heqjen e crusts hundës. Çdo ditë, mjeku do të kryejë pastrimin zgavrën hundës, lyej Mukoza e adrenalin dhe të investojnë në vaj hundë. Këto ditë ajo është e rekomanduar për të varrosur hundë tuaj në një sasi të madhe të zgjidhje kripur për të zbutur crusts dhe shkarkimin e më të mirë të mukusit. Preferred është bërë duke përdorur një shiringë plastike pa një gjilpërë. Nëse hundë juaj zihet fryma shumë mund të varros vasoconstrictor pika - naftizin ose halazolin, por jo më shumë se 2-3 herë në ditë dhe jo më shumë se 4-5 ditë, si ajo mund të jetë e varur ndaj tyre dhe të zhvilluar rinitit kronike të drogës-i detyruar.

  Ndonjëherë gjatë mjek kirurgji vë në mukozën e qepjet zorrë - fije të posaçme, e cila shkrihet dhe zhduket pas disa ditësh, sikur me të crusts nga zgavrën e hundës largohet copë e fije, mos u shqetësoni.


  Frymë përmes hundës përmirësuar menjëherë pas operacionit. Zakonisht duhen disa javë për të zhduket ënjtje e mukozën e hundës, dhe u ndal për të formuar kore.