Zgjidhni një sunscreen


 • Si te zgjidhni një sunscreen?
 • Si të aplikoni krem

  Ejani verë, shumë njerëz shkojnë me pushime në det, por nuk
  kujdesi për sunscreen, duke marrë vetëm syze dielli
  kapelë në modë dhe ombrellë. Por mjekësia moderne është vazhdimisht
  paralajmëron për rreziqet e rrezeve UV dhe kancer të mundshëm
  Sëmundjet. Pra, vetëm duhet të dini se si të tan siç duhet, dhe natyrisht, këtu është përdorimi i sunscreen. Sigurisht, jo të jetë e gabuar për të blerë atë që më parë.


  Si te zgjidhni një sunscreen?

  Ekspozimi i tepruar dielli mund të çojë jo vetëm të fortë

  djegiet, por edhe të shkaktojnë sëmundje të lëkurës. Efekt
  UV dobishme (të nxitur metabolizmin dhe për të përmirësuar
  Qarkullimi në lëkurë), por ju nuk duhet të jetë në diell
  më shumë se 15 minuta. Një sunbathing në plazh është një domosdoshmëri
  mbrojtje shtesë. Ja se çfarë ju duhet të dini për sunscreens. Në
  tub duhet të zbatohet indeksi mbrojtje SPF nga ultravjollcë
  lloj rrezatimi "B" dhe UVA - rrezet e tipit "A": më i lartë numri, aq më shumë,
  duke rritur kështu nivelin e mbrojtjes. Edhe pse disa prodhues
  pak mbivlerësim këto vlera. Një komponent i dobishëm në një krem
  është vitaminë E, e cila e bën lëkurën më pak të ndjeshëm ndaj dritës UV.


  Për të zgjedhur një krem ​​me një nivel të përshtatshëm të mbrojtjes, duhet të përcaktoni llojin tuaj foto (ka gjashtë).

  Lloji i parë është blondes blu me sy (blondes) dhe
  njerëz të kuqe-flokë me lëkurë të drejtë. Lëkura e tyre nuk është tans dhe djegiet.
  Njerëz të tillë nuk e bëj banja dielli të rekomanduara, por në qoftë se ne nuk do të pushojë
  paramendohet pa det, ajo është e mirë për të zgjedhur mbrojtje maksimale.
  Për shembull, SPF-60 UVA-16.


  Lloji i dytë foto - njerëz me të njëjtin flokë ngjyrë të parë, por
  Sytë ngjyrë kafe ose gri. Në këtë rast, situata është një rrezik pak më e lehtë
  djegur eshtrat, por në qoftë se ditëve të para të përdorimit
  sunscreen me mbrojtje maksimale, ajo mund të jetë më tej

  është më e relaksuar në diell. Pas shfaqjes së mbrojtjes nga dielli edhe
  mund të dobësohet për SPF-20 në varësi të karakteristikave individuale.

  Lloji i tretë përfshin njerëzit kafe me sy me ngjyrë kafe ose
  flokët ngjyrë kafe të errët dhe lëkurë të lehta. Ky njëjti lloj foto
  Më e zakonshme dhe lehtësisht tans. Por për të mbrojtur kundër djegieve të parë
  ditë është më mirë të përdorni një krem ​​me mbrojtje maksimale dhe
  pas paraqitjes së djegien nga dielli shkoni tek indeksi SPF-15.

  Njerëzit me flokë ngjyrë kafe, sy kafe dhe lëkurë të drejtë shumë
  në mënyrë të sigurtë mund t'i atribuohet në llojin e tretë foto vetë. Ky njëjti tip
  Më e zakonshme në Rusi. Brown-sy kafe tan mjaft mirë,

  shpesh pa fazë skuqje. Por ende injorojnë sigurinë
  krem nuk është e nevojshme. Për njerëzit që i përkasin llojit të tretë foto, të përshtatshme
  do të thotë indeksi SPF e 15 njësive. L dispozicion `Oreal për 402
  rubla ose krem ​​kompania "Harmonia", vetëm 140 rubla.

  Zeshkane me sy të errët dhe lëkurë të errët zakonisht të referuara katërt
  klishe. Në mënyrë tipike, këta njerëz tan në mënyrë të barabartë dhe jo veçanërisht të
  nevojë për mbrojtje. Megjithatë, përdorimi i sunscreen për të
  Parandalimi dhe hidratues shtesë nuk është i tepërt. Rekomanduar Niveli i mbrojtjes SPF-6.

  Duke llojin e pestë përfshin njerëzit me flokë të errët dhe lëkurë shumë të errët,

  kjo është shpesh indianët dhe emigrantët nga Afrika e Veriut.
  Në thelb, ju mund të
  përdorni sunblock me një nivel minimal të mbrojtjes. Lëkurë
  Këta njerëz vetë është i mbrojtur, dhe për këtë arsye nuk djeg.

  Për njerëzit që i përkasin llojit të gjashtë foto, janë të këshilluar që të përdorin
  moisturizer. Ata janë afrikanë, lëkurë të errët nuk janë të
  ka nevojë për mbrojtje.


  Si të aplikoni krem


  sunblock ishte më e dobishme, mos harroni një thjeshtë pak
  rregullat për përdorimin e tij. Më e thjeshtë dhe më e rëndësishme rregull - për të vënë
  krem përpara, jo kur ju jeni tashmë në plazh. I veçantë
  Vëmendje i duhet kushtuar spikatur pjesët e trupit (hundë, supet, gjoks).

  Dhe
  është e dëshirueshme për të mbrojtur personin është në ditët e para të nxehta të pranverës. Aplikoni krem
  lëvizje rrethore më mirë në mënyrë të barabartë të gjithë trupin. Shumë
  klasë e madhe vetëm do të dëmtojë. Pas tre ose katër banje
  nevojë ka krem ​​përsëri. Edhe në qoftë se është i papërshkueshëm nga uji,
  krem do të rritet pas rrahje të rënda.
  Ora Recommended rrezitje në orët e mëngjesit dhe të mbrëmjes. As
  Mos harroni të merrni me vete në syze dielli plazh për të mbrojtur lëkurën e ndjeshme në zonën e syve.

  Një detaj i vogël por i rëndësishëm kur blejnë sunscreen - gjatë
  datë. Ju lutem kontrolloni vetëm në rast.

  Dhe vini re erë,
  sepse pjesa tjetër duhet të jetë e kënaqshme për ju plotësisht.

  Mirë ju pushime nga deti, sunbathing në shëndetësi nën diell të ndritshme miqësore!

  Informacion nga artikullin "Çfarë për të blerë sunscreen."