Zgjidhni llojin e abdominoplasty


 • Përcaktimit të llojit të operacionit abdominoplasty
 • Konsultimi i parë me një kirurg
 • Operacioni abdominoplasty
 • Periudha postoperative pas abdominoplasty
 • Komplikimet e mundshme pas abdominoplasty
 • Warning sagging bark


 • Përcaktimit të llojit të operacionit abdominoplasty

  Varësisht nga lloji i "bark" të ofrojë pacientit llojin e dëshiruar të kirurgjisë abdominoplasty.

  "Belly" në shumë kultura të botës, përfshirë edhe në Rusi, do të thotë jetë, atë koncept, e cila është e lidhur direkt me një grua - një nënë dhe tokë. Në kineze dhe japoneze stomak mësimet ezoterike konsiderohet si qendër e jetës, sepse ajo përqendrohet ashtu-quajtur "energji e mesme" Qi.

  Se fjala "bark" - Japanese barku "hara", ndoshta një nga fjalët më interesante dhe me vlerë në gjuhën. Kjo nuk është vetëm "pjesë e trupit që gjendet vetëm nën gjoks" ose "stomak" është edhe "shpirti", "mendimet", "ndjenja" dhe "ndjenjë".

  Sa larg jemi nga Japonia, por stomaku im nuk e ka paguar shumë më pak vëmendje. Jo për këtë arsye, në operacione të kirurgjisë plastike për të korrigjuar abdomen - pothuajse më popullor.


  Konsultimi i parë me një kirurg

  Në abdominoplasty (siç duhet quajtur kështu operacion korrigjim në bark) të bëjë më shumë se tridhjetë vjet. Në mënyrë tipike, kjo zgjidhet gratë pas lindjes humbur formën.


  Pas dorëzimit, përveç shtrihen e lëkurës së murit të barkut mëparshëm, shpesh një recti mospërputhje. Abdomen bëhet konveks edhe pa yndyrë rënda nënlëkurës, dhe në qoftë se ka yndyrë, atëherë me siguri paraqitja estetike e trupit është e dobët.

  Një tjetër kategori e pacientëve në abdominoplasty kritike - zonjat përjetuar ndryshime të hormoneve në trup dhe zonjat që kanë ndryshuar në mënyrë dramatike në peshë. Kjo është, kur nuk ka dietë dhe sportive nuk ndihmojnë për të arritur në stomak dëshiruar të sheshtë, për të adresuar problemet që ata të shkojnë në kirurg.

  Konsultimi i parë është po - mjeku hollësi pyet për mënyrën e jetesës, llojin e ushqimit që pacienti merr drogë, ai gjithashtu shqyrtojnë karakteristikat individuale të trupit për të kuptuar ku yndyrë të tepërt dhe lëkurës si elastike.

  "Gjithashtu, mjeku duhet të përcaktojë se çfarë specie i takon" stomak të tepërta "- thotë konsulent i parë Administrimi Spitali i Presidentit, Maksilofaciale dhe plastike kirurg Gulnara kontroll. - I ndarë dy lloje të "bark problemeve": perde (kjo duket si "platformë") dhe kryetari (në këtë rast nuk është i definuar jo qartë "platformë", dhe jo shtrirë lëkurën, por kjo është vëllimi i yndyrë). Varësisht nga lloji i "bark" të ofrojë pacientit llojin e dëshiruar të kirurgjisë abdominoplasty. E cila është e ndarë në abdominoplasty klasik mini abdominoplasty dhe kundër. Ndonjëherë ajo është Liposuction.

  Vetëm mjeku i kualifikuar mund të përcaktojë se çfarë lloj i abdominoplasty është e nevojshme në çdo rast. Ekspertët rekomandojnë që ato kirurgët që merren me stomak të paktën dhjetë vjet. "

  Përveç kësaj, gjatë takimit të rregullt të kirurg duhet të informojë pacientin në lidhje me teknikën e kirurgjisë, anestezisë dhe koston e procedurës.


  Operacioni abdominoplasty

  Abdominoplasty klasike. Kjo heqja e muskujve dhe yndyrë "platformë", që përcakton sasinë e kirurgut. Para operacionit, mjeku duhet të fiksoj model në bark dhe prerë e bën shumë të ulët - vetëm mbi pubis.
  Kjo prerë të ulët është e nevojshme në mënyrë që ajo të jetë fshehur edhe bikini shumë të sinqertë.

  Fshin lëkurën tepërt. Muskujt e murit të përparmë të barkut dhe sewn vihen në vijën e mesme. Pra ngushtim bel. Kërthizë në qoftë se ju doni të hyni. Në fund të seams mbulojnë njëra tjetrën operacionit dhe për të parandaluar akumulimin e mundshme fluide në operacion instaluar kullimit.

  Mini-abdominoplasty.
  Kjo është diçka në mes lyposaktsyey dhe abdominoplasty klasik, një lloj kompromisi. Operacioni është kryer në dy faza - ekzaminuesi parë Liposuction pjesshme, dhe pastaj shkurtime lëkurën tepërt. Në mini-prerje abdominoplastytsi vogël se klasik. Muskujve Suturing mund të bëhen endoscopically.  Abdominoplasty Counter.
  Është e rekomanduar kur nuk ka lëkurë të tepërt mbi kërthizë dhe nën kërthizë dhe tërheq poshtë e "tepricë" është e pamundur. Mjeku bën dy prerje - një prerje nën gji, dhe të tjera - mbi pubis dhe lëkura shtrihet në dy drejtime. Më counter abdominoplasty bëjnë ata që peshojnë mbi njëqind paund.

  Për gratë që guxuan të abdominoplasty në qoftë se ju keni një bark të vogël, ajo është e mirë për të bërë prerje të vogla duke përdorur endoscopy.

  Nga rruga, nëse gjatë operacionit pacienti janë diskale ose mospërputhje mëparshëm mur abdominal, plastike zbatuar këto defekte.  Abdominoplasty është kryer, dy burrat dhe gratë.

  Kufiri i moshës - 25 vjet nëse ka pasur një problem me "bark", dhe kjo nuk mund të zgjidhet ose nëpërmjet sportit apo përmes dietës.


  Periudha postoperative pas abdominoplasty

  Klinika pasi pacienti abdominoplasty është një në tre ditë. Speed ​​procesit plagët shëruese dhe kthehen në jetën normale varet nëse personi pajtueshmëri me të gjitha rregullat. Së pari, ju duhet të veshin veshje të veçantë elastike ngushtë. Brenda dy deri tre muaj pas operacionit duhet të përdorni fashë apo veshje mbështetës.

  Abdominoplasty Pas tre deri në katër javë duhet të përmbahen nga tendosje fizike, nuk ka nevojë për të bërë ushtrime në shtyp. As nuk duhet të heqë pesha.

  Brenda gjashtë muajve nga plagët në zonën zhladyatsya pubike dhe i zbehtë. Mos harroni se pas kirurgji kundërindikuar diellin dhe një sauna. Duhanpirësit inkurajuar që të heqin dorë varësinë e tyre, sepse pirja e duhanit rrit rrezikun e komplikimeve dhe ngadalësojnë procesin e shërimit.


  Komplikimet e mundshme pas abdominoplasty

  Operacionet për korrigjimin e barkut janë klasifikuar si kompleks. Mjeku duhet të njoftojë klientin për komplikimet e mundshme pas abdominoplasty.

  Fakti që në zonën ijë ku ata bëjnë të prerë, janë të mëdha sosudy.Pri respektuar rregullat opiratsii gjatë dhe pas zhdukje së tyre të mundshme (mbylljes).

  Raste të tilla janë tepër të rralla, por klienti duhet të dini rreth tyre.

  Si dhe çfarë të besojnë shëndetin tuaj dhe bukuri mund spitali vetëm të madh, në të cilën askush nuk e kryen operacionet abdominoplastytsi. Një rezultat i mirë estetik varet jo vetëm nga aftësitë e mjekut, por edhe nga faktorë të tjerë: çfarë anestezi, pacienti apo të japë drogë protyzsidni fashë apo këmbët, e cila cilësi special prej liri, e bërë një hedhura suva A është e mbështetur operacione në terren dhe kështu me radhë.

  Në operacion janë contraindications: sëmundjet kronike janë të papajtueshme me kryerjen e anestezisë, koagulimit të gjakut, thrombophlebitis.

  E di gjithashtu se:

 • Dhjetë ditë para operacionit duhet të ndalojë marrjen e ilaçeve që përmbajnë aspirinë.
 • Pirja e duhanit është e ndaluar rreptësisht për dhjetë ditë para operacionit dhe për tre deri në katër javë pas operacionit.
 • Gjatë ditëve të fundit para operacionit (drejtuar si nga mjeku juaj) duhet vetëm të pini.

 • Warning sagging bark

  Për stomaku i tij ishte gjithmonë në gjendje të mirë duhet për të kryer këto rekomandime

 • Gjatë shtatzënisë veshur me një fashë, edhe në qoftë se ju kanë pak kohë.

  Fashë nuk do të shtrihet në lëkurë, do të mbështesë gjithashtu murin e barkut përparme.
 • Gjatë shtatzënisë moisturize lëkurën tuaj sa më shpesh të jetë e mundur. Nëse ju nuk keni para të mjaftueshme për krem ​​të shtrenjta dhe gels, është e mundur që të përdorni vaj të zakonshëm perimesh.
 • Mos harroni të merrni vitaminat. Vitamina C ndihmon në forcimin e enëve të gjakut mur jo vetëm stomakun, por të gjithë trupin. Vitamina E, kalcium, e tërë përbërja e acideve yndyrore janë të nevojshme për të marrë gjatë shtatzënisë.
 • Të trajnojë muskujt e barkut. Gratë që angazhuara rregullisht në palestër para se të shtatzënisë, shërohet shpejt.
 • Pas lindjes, mjekët rekomandojnë të angazhuar më intensivisht në palestër për të forcuar murin e barkut.

 • Nëse ju shihni se pas lindjes lëkura në barkun e tij të shtrirë dhe sport nuk arrin të largojë atë, është më mirë për të hequr kirurg, dhe nuk prisni derisa ajo është obrostom Zhirkov.
 • Mos, të bëjë "barkun kult" - moderimi në ushqim nuk është i dëmtuar askënd. Lakmi Trivial shpesh rezulton në një tavolinë në një kirurg plastik.
 • Informacion nga artikullin "Mynyabdomynoplastyka.Klassycheskaya abdominoplasty."