Luftimi djerse


 • Aromë intime
 • Erë - një çështje delikate
 • Në vend të kësaj djerse - kancerin
 • Tre në një
 • Spray, laps apo top

 • Aromë intime

  Tre milionë gjëndra djerse shpërndara në të gjithë trupin e njeriut. Pra, ne nuk kemi për të marrë frymë gjuhën vysolopyvshy si qentë. Dhe mos lagur sipërfaqen e pështymë trupit si macet.

  Në anën tjetër, për shkak të gjëndra djerse të trupit të rrinë në rroba, nganjëherë një erë të pakëndshme. Fillimisht djersën për 90% të ujit dhe nuk erë. Problemet ndodhin kur bakteret që jetojnë në lëkurë ajo është e përhapur.

  Për shekuj me radhë, njerëzit luftuan me erën e djersës vetëm dy mënyra: larë ose u përpoq të mbytem aromat parfum.

  Por të marrë një dush në 15 herë në ditë është jorealiste, dhe kombinimin e djerse parfum më të keqe sesa vetëm djersë.

  Gati njëqind vjet më parë shpikur deodorant. Pavarësisht shumëllojshmëri të paketave, ato ekzistojnë vetëm tre lloje: të deodorants aktuale, antiperspirants dhe parfumuar.

  Deodorants Konvencionale të shtypur veprimtarinë e baktereve që shkaktojnë prishjen e sekrecionet e gjëndrave të djersës. Ato përmbajnë dezinfektanteve dhe bactericides, triclosan, farnesol, chitosan dhe alkoolit. Aktet e fundit si një tretës dhe shpesh shkakton acarim të lëkurës të ndjeshme.

  Është e këshillueshme që të i kushtoj vëmendje në praninë e triclosan, e cila, sipas ekspertëve, është gjithashtu shumë agresive për të florës lëkurës.
  Erë - një çështje delikate

  Deodorants Cheapest - parfumuar. Ato përmbajnë praktikisht asnjë baktericid dhe antiperspirantnyh substanca. Por në përbërjen e tij përfshihet një përqindje më të lartë të alkoolit dhe Parfum shqiptuar.

  Efektet e afat të shkurtër, deodorants të tilla mund të jenë vetëm ata që djersë pak. Dhe mjaft e vështirë për të gjetur kombinimin e duhur të deodorant, parfum ose ujë tualet, madje edhe në qoftë se një rresht.  Në vend të kësaj djerse - kancerin

  Antiperspirants parandaluar djersitje sepse kanalet e ngushta nxjerrës e gjëndra djerse nëpërmjet kripërave organike të alumini ose zinkut. Shumë mjekë besojnë se përdorimi i deodorants djerse Dëmshme stagnon në kanalet dhe mund të shkaktojë inflamacion serioz.

  Për më tepër, një numër i ekspertëve të huaj tregojnë për një lidhje në mes të përdorimit afatgjatë të antiperspirants dhe kancerit. Edhe pse kjo nuk ka prova shkencore.

  Ju lutem, mos e përdorni deodorant gjatë sportive aktive, një sasi të madhe të qumështit bajate djerse mund të shkaktojnë ënjtje dhe qelbëzim. Në raste të tilla mund edhe të kërkojnë ndërhyrje kirurgjikale.  Tre në një

  Më të shpeshta - deodorants të kombinuara, që veprojnë në tri drejtime. Në shkallë të ndryshme, ato përmbajnë antiperspirantnyh komponent që redukton djersë. Së dyti, të përfshijnë bakteriostatyky që shkatërrojnë bakteret.

  Së treti, që përmbajnë përbërje parfum, por jo e theksuar, dhe prydayuschuyu vetëm aromë të lehta. Në këtë mënyrë, sipas ekspertëve, më optimal dhe efektiv, për shkak të ndikimit të trefishtë shmanget komponentët mbidozë dhe efekte negative në lëkurë dhe djerse gjëndra.

  Shpesh shtuar ekstrakte të luleve, herbs, perime, ushqim deti (si chitosan). Këto shtesa të japë efekt kryesisht anti-inflamator, duke formuar një lloj të lëkurës film mbrojtëse. Për të zgjedhur opsionin më të mirë, duhet të lexoni me kujdes përbërjen e produktit.  Spray, laps apo top

  Tucking llojin tuaj të deodorant kanë zgjedhur edhe të formuar.

  Me parfum tuaj të preferuar, ndërsa pjesë nuk është e nevojshme. Shumë kompani prodhojnë një përbërje në paketa të ndryshme. Për shembull, spray lejon për të vënë deodorant në një zonë më të madhe të trupit, por ajo është shumë e joekonomik.

  Applicators Ball janë të njohura për shkak të higjienës, deodorant, dhe ai ka një cilësi të butë dhe të këndshme se sa të ngurta.

  Sticks - deodorants në formën e një laps - të lehtë për të kryer në kuletë tuaj, ata janë kompakt dhe jo të bëjë rozillyutsya. Vetëm negative - ata të lënë shenja në pëlhura të errëta.


  Disa kompani prodhojnë deodorants në formën e një kremi. Por ata nuk janë të gjitha në shpirtin nëpërmjet një tub butë dhe të dendura cilësi.  Informacion nga neni Catherine Alyanskoy "Ruajtja djerse apo kërcënim kirurgji?"