Blepharoplasty


 • Indikacionet blefaroplastytsi
 • Kundërindikimet blefaroplastytsi
 • Procedurë
  blepharoplasty
 • Qepallat e sipërme plastike
 • Qepallë Plastike ulët
 • Periudha Rehabilitimi
 • Rezultatet
  Sot, blepharoplasty - një nga operacionet më të shpeshta
  në fytyrën e tij. Kjo është arsyeja pse ka disa mënyra të ndryshme të shekullit të korrigjim,
  ju mundëson për të ndryshuar formën dhe sytë, eliminimin e ndryshme të shekullit të meta,
  duke përfshirë edhe ndryshimet e tyre të moshës. Ndër qepallat më të famshme plastike sipërme, qepallat e ulët plastike, transkon'yuktivalnaya plastike më i ulët
  mosha dhe të kombinuara (rrethore) plastike sipërme dhe qepallat më të ulët.


  Blepharoplasty bërë zakonisht nga njerëz (zakonisht femra) të moshës 35 vjeç

  dhe më të vjetër, por shpesh nëse është e nevojshme, problemet e tyre përmes korrigjimit
  mosha dhe pacientët të vendosin në një moshë më të re.  Indikacionet blefaroplastytsi
 • lëkura e tepërt e qepallat e sipërme dhe të poshtme (e dalë)
 • zgjatje "yndyrë" në qepallë e sipërme dhe të poshtme ("çanta yndyrore
  Shekulli ")
 • rrudhat në qepallat më të ulët
 • ulur qoshet më të ulët të syve
 • folds thellë në qepallë më të ulët dhe në qoshet e syve
 • dëshirë për të ndryshuar formën apo formën e syve

 • Kundërindikimet blefaroplastytsi

 • presion të lartë të gjakut ose intraocular
 • sytë e thatë
 • sëmundje tiroide
 • Sistemi kardiovaskulare dhe sëmundje të tjera të rënda të brendshme


  i
 • diabet
 • kancer
 • koagulimit të gjakut
 • Procedurë
  blepharoplasty
  Mendja Blepharoplasty ndërhyrje mjaft serioze në rajon orbitale
  sy yndyrë, kështu që para se operacioni duhet të shqyrtohet në okulist.
  Për më tepër, në qoftë se ju mbajnë syze ose lente kontakti, për të treguar atyre konsultim.
  Gjithashtu, pas konsultimit, ju keni për të përfunduar studimin.

  Blepharoplasty kryhet vetëm në një spital nën anestezi të përgjithshme
  i kombinuar me anestezi lokale infiltrimit. Operacioni zakonisht zgjat
  1, 5 në 3 orë. Në të vërtetë kokërdhok gjatë operacionit nuk është prekur dhe vizioni

  Operacioni është plotësisht i sigurt.

  Qepallat e sipërme plastike


  Seksioni mbi qepallë e sipërme për të bërë vendet e folds natyrore të syrit në mënyrë që
  me sy hapur mbresë postoperative nuk dal. Ndonjëherë ai gjithashtu mund të kryhet
  manipulim shtesë nga reposition gjëndër lacrimal dhe "ashensor" qarkore
  muskujt e syrit, nëse është e nevojshme, hiqni hernie yndyrë. Teprica e lartë e lëkurës
  shekull larguar nga copë prerje fusiform e lëkurës.  Qepallë Plastike ulët


  Mbi qepallë më të ulët prerje janë në vijën e thinnest vetëm më poshtë që të rëna në fushën e kozmetike
  "Mjete" sytë.
  Nëpërmjet këtyre prerje kirurg ndan lëkurën nga indet yndyrë dhe muskujve,

  heq dhjamin e tepërt, dhe të lëkurës shpesh dobësuar urizuye dhe muskujve. Pas kësaj
  Prerje kozmetike stitched seams.


  Në rastet kur pacienti ka yndyrë të tepërt në qepallë më të ulët dhe asnjë tepricë
  Lëkurës mund të jetë blepharoplasty metodë transkonyuktivnoy. Kjo metodë është e përshtatshme për pacientët e rinj me një lëkurë të trashë dhe elastike. Në
  kjo metodë, një prerje e vogël apo birë i bërë në qepallë më të ulët (përmes
  conjunctiva), me anë të tij, kirurg heq dhjamin e tepërt. Transkon'yunktivalnaya blepharoplasty
  eliminon seams dukshme ose hems në lëkurë dhe në mënyrë dramatike zvogëlon shërim
  periudhë.

  Kjo nuk është e prishur shprehjeve të fytyrës dhe nuk ndryshon prerë dhe formën e syrit.


  Fundmi, per ndertimin e operacionit të minimizuar më
  kirurgët avancuara plastike janë duke u përpjekur për të hequr "yndyrë" hernie në
  qepallë më të ulët, dhe rishpërndarë. Kjo metodë është quajtur - intraoral dhe blepharoplasty është se indet placental prodhuar nga goja. Ky mjek
  arrin në buzë të orbitës sy, thekson "yndyrë" hernie dhe ngritur atë për të butë
  indet. Duhet të theksohet se këtë operacion, për shkak të inovacionit të saj, mbajtur
  ndërsa një numër i kufizuar ekspertësh.  Periudha Rehabilitimi  Periudhë rehabilitimi me blefaroplastytsi standarde është 10-12 ditë. Në disa raste, bruising postoperative vërejtur në
  ndërhyrjet që mbajnë deri në 2 javësh. Për të shmangur shfaqjen dhe të reduktuar
  ënjtje në orët e para pas blepharoplasty rekomanduar locion ftohtë.
  Në çdo rast, indi ënjtje dhe bruising gradualisht të kalojnë mbi
  2-3 javë. Gjatë parë
  3 ditë është e rekomanduar për të përdorur pika sy, si dhe duke bërë të veçantë
  ushtrime për sytë. Sutures janë hequr në
  3, nganjëherë
  5-7 ditë.

  Komplikimi më i zakonshëm është gjakderdhje pas blepharoplasty, e cila

  si mund të jetë brenda pak ditësh dhe disa orë
  pas operacionit. Prandaj, shumica e transaksioneve të tilla janë ambulatore. Për
  muaji i parë nuk është i rekomanduar për ngarkesën intensiv mund të çojë në shtesë
  hemorragji
  për shkak të rritjes së presionit të gjakut (duke përfshirë - dush të nxehtë, bust, etj).

  Gjatë parë
  2-4 muaj është e nevojshme për të vëzhguar regjimin e saktë-ujë kripë. Të gjitha Medikamente
  Trajtimi duhet të kryhet vetëm në konsultim me mjekun tuaj. Gjithashtu, për të parandaluar
  të nënshkruar trajtim mbresë postoperativ mund të kryhet përmes një
  herë pas operacionit.  Rezultatet  Në mënyrë tipike, rezultati përfundimtar i operacionit të vlerësohet përmes
  1,5-2 muaj kur mbresë formuar plotësisht do të zhduket dhe edemë postoperative.
  Nën këshilla të ekspertëve dhe kujdesin e duhur mund të rezultojë
  mbeten
  7-10 vjet, dhe nganjëherë më të gjatë në varësi të karakteristikave individuale të
  dhe mënyra e jetës.