ABC gjueti zgjidhni shampo për flokët


 • Portret në detaje
 • Siguri
 • Koment specialist

 • Siç e kemi blerë shampo?
  Është shumë e lehtë! Së pari, ne tërhequr disa dallues
  një shenjë për flokët me vaj, zbokth me një ekstrakt të xhensen
  hypoallergenic ... Pastaj - erë. Së fundi, dizajni i shishes: nice
  në qoftë se ajo duket bukur në raft në banjo.

  Në të vërtetë
  Më e rëndësishmja, sa besnikërisht shampo merr fillimin
  funksion - pastrimi. Ja se rrezik kryesor lurks. Kur
  Floktar Miku juaj thotë se të gjitha instancat e mases
  Produktet e derdhur nga një tank, ajo nuk është aq larg nga e vërteta.
  Krijo një shampo të lirë është shumë e thjeshtë: të marrë vaskë dhe e derdhi

  detergjenteve, thickener dhe ujë. Ju mund ta bëjë atë edhe më të lehtë, blej
  Koncentrat prodhuesi dhe i holluar me ujë. Të gjitha të produktit është gati, atë
  për paketim dhe etiketa.

  Për t'iu përgjigjur shampo miratuar në
  Bota butësi standarde dermatologjike, ju duhet të shkruani një
  recetë shumë komponente shtesë. Çfarë? Kjo me ne
  takon për ju dhe të kuptojnë.


  Portret në detaje

  Bazë
  ndonjë shampo është e ashtuquajtura surfactants (sipërfaqe aktive
  çështje). Ata janë mjaft agresive, të shkatërruar sipërfaqe mbrojtëse
  flokët, por kanë avantazhe absolute në mënyrë të barabartë lahen në mënyrë efektive në
  ujë të ftohtë dhe të nxehtë, të shpërndara mirë në flokë, duke krijuar


  trasha dhe të dendura shkumë. Për të balancuar agresionin e detergjenteve të forta
  substanca injektuar në një shampo e mirë surfactants buta sintetizuara
  aminoacidet (p.sh., materialet e papërpunuara shpesh shërbejnë si acide yndyrore kokosit).

  I vogël
  Prodhuesit nuk përdorin drogë lirë surfactants përgjithësisht të butë ose
  zbatohen ato në sasi të pamjaftueshme. Rezultati i këtij larjes zemërthyer:
  peshore që formojnë në sipërfaqen e flokëve të vetëdijes janë kapur flokët
  njëri-tjetrin dhe pushim. Nga vuan lëkurës të thatë dhe të irrituar
  kokë.

  Është mirë kur shampo krijon një shkumë të trasha dhe me gëzof. Në
  se ai injektuar stabilizant shkumë e trashese. Markave të lirë

  për këtë qëllim shpesh përdorin kripë që flokët bën
  jo të dobishme. Respektimi markë shtuar komponente të butë.

  Absolutisht kozmetike natyrore sot nuk ekziston.

  E pra,
  nëse përbëhet nga madje edhe shtojcave kondytsionuyuchi. Ata të balancuar
  rrepta Afrika e Jugut, vij e flokëve rritjen qetë
  peshore, hiqni energjisë elektrike statike dhe të lehtë për krehër. Më
  kontrolluar me ta - dimethicone.

  Për ne është e rëndësishme që
  konsistencë në shampon. Hije e bukur perla, cilësi butë i butë transformuar larë një kënaqësi. E gjithë kjo
  sigurojë aditive speciale - të lartë të alkoolit apo

  acidet organike.

  Çdo veprim shtesë, nëse
  luftuar zbokth apo hidratues flokët e thatë, sugjeron praninë e
  shampoos substanca biologjikisht aktive. Ato rregullojnë veprimtarinë
  gjëndra dhjamor, të përshpejtuar rritjen e flokëve, i bëjnë ato më pak të brishtë, duke luftuar me
  lupë. Lista e atyre gjithë pamundur paraqitjen e qindra të dy të njohur
  dhe emrat ekzotike. Shpesh, lecithin, ekstrakte
  hithër, kamomil, kokosit, Calendula, aguliçe mbrëmje, xhensen, deti
  algat.

  Problemi kryesor me shtesa - ata
  përqendrimi. Varet nga të gjithë: për shembull, në shampoos për zbokth
  do të jetë më pak se 4 gram vaj Australian pemë çaji për litër, efekti

  thjesht nuk do. Pra, kur prodhuesit tout shtrenjtë
  përbërësit në produkte të lirë, ka shumë të ngjarë që ata vetëm duke u thënë të gjithë historinë, ose
  komponentët minutë nuk është atje në të gjitha, ose përqendrim shumë të ulët.


  Siguri

  Pak
  Kush e frymëzon vogël bukovki lexoni listën e përbërësve për
  shishe. Megjithatë, nëse ju xhufkë rrugore dhe shampo prodhues
  i panjohur, përdorin dy këshilla.

  Lexoni shampo
  - Çështja është i dobishëm. I kushtoj vëmendje jo të Përbashkët njoftoi të
  Fytyra e përbërësit ("Tani - me alga deti!"), dhe
  pjesë nga lojtarët kryesorë të renditura në listë. Nëse i quajtur vetëm
  sodium lauritsulfat (baza larje më e zakonshme) dhe

  Acidet yndyrore dietalonomidy (thickener më popullor) dhe
  pjesa tjetër - shtojcave të furnizimit me ujë dhe dietik, ka shumë të ngjarë, prodhues dëshiron
  Ruaj në flokët tuaj.

  Vini re se në kryesor dhe
  Prodhuesit rusë listë përbërës fillon me pesëmbëdhjetë dhe
  përfundon dyzet emra. Nga këto, 5 në 10 - vetëm
  për Afrikën e Jugut. Kjo nuk do të dëshirojnë të helmojnë kimi tonë, në vend se
  më shumë komponentet pastrues të përfshira në shampo, përqendrimi më i ulët
  secili.
  Kjo do të thotë se më pak dhe ngacmues.


  Koment specialist

  Olga Dmitrieva, bukurinë mjek Trichology:

  -
  Nëse ka probleme me flokët e është më e mirë për të dhënë

  triholohicheskom shampoos profesionale. Media Prodhuesit
  produkt sekret se çfarë është shkruar në shishe, shpesh
  korrespondon me përmbajtje. Një shampoos profesionale janë të gjitha
  përbërësit e deklaruar, më aktive e tyre janë të listuara
  i parë. Përzgjedhja e kërkuar Trichology mjeku fillon me kompjuter
  diagnoza. Kjo ju lejon të shihni rrënjët e problemit - për të vlerësuar gjendjen
  follicles flokët, bosht e flokëve, kokës.

  Kujdesi kompetent
  Flokët nuk është e ndryshme nga Facials. Përveç shampo dhe
  kondicioner, ai është gjithmonë locion terapeutik që
  aplikuar pas larjes. Ka kremra për të gjitha rastet:

  rregullojnë yndyrë duke luftuar me një xham zmadhues për të ndihmuar të thatë
  i dobët, flokë të lyer, etj Përmirësimin e strukturës së flokëve,
  të ndihmojë në forcimin cuticle dhe maskë mjekësore.

  Triholohicheskom
  linja nuk duhet të ngatërrohet me seri të farmacisë. Latest gjithmonë përmbajnë
  përbërësit medicinale. Për shkak se ajo shpesh e bën vetë ndjehet sindromi
  anulim në qoftë se ju të ndaluar duke përdorur një shampo zbokth,
  ajo do të shfaqet sërish. Farmaci do të thotë që ju nuk mund të përdorni të gjatë,
  triholohicheskom - sa të doni. Një gamë të madhe të produkteve
  mund të zgjidhin problemin tuaj dhe gradualisht lëvizin për droga të tjera.