Metodat moderne të Abdominoplasty barkun plastike


 • Kush ka nevojë për abdominoplastytsi
 • Çfarë përcakton llojin e kirurgjisë të kërkuara
 • Metodat e bark plastike
 • Si për t'u përgatitur për abdominoplastytsi


 • Kush ka nevojë për abdominoplastytsi

  Stomaku është një organ shumë i rëndësishëm për të dy gjinitë, pamja e saj mund të shkaktojë një ndjenjë të kënaqësisë apo frustrimit. Për gratë në veçanti, ajo luan një rol në formimin e një siluetë Hourglass. Prandaj, ajo është profilin e dëshirueshme me një bel të ngushtë dhe të barkut mund të konsiderohet si qendra e feminitetit.


  Pacienti tipik në nevojë abdominoplastytsi - grua (edhe pse më shpesh kthehet burra), të cilët kishin një ose më shumë shtatzëni afat të plotë dhe abdomen pas lindjes humbur bukuri e saj origjinale.

  Shumica e grave u përpoq për të ndryshuar konturet e barkut të tij përmes ushtrimit dhe i ulur në një dietë, por kjo nuk e ka ndihmuar ata të rifituar formën e tyre të mëparshme. Shumica e tyre janë në yndyrë të barkut të tepërt, lëkura e barkut është shtrirë me anë të shtatzënisë dhe shtim në peshë. Fibrave elastike janë thyer në lëkurë shtrirë, duke rezultuar në formimin e shënon shtrirje, zakonisht në bark të ulët midis kërthizës dhe pubis.


  Vendosur që lloji i operacionit të rekomandojë pacientin, kirurg duhet të marrë parasysh, përveç për gjendjen e përgjithshme të shëndetit, të cilësisë së trashësinë e lëkurës e shtresës më të ulët të yndyrës dhe kushtëzojnë muskujt e barkut.


  Vetëm ato struktura dhe mund të ndryshohet në bark plastike. Shumë njerëz që duan ta bëjnë këtë operacion, bark të madh, por relativisht pak yndyrë.
  Ky lloj i stomakut kur yndyrë është i përqëndruar kryesisht në brendësi të barkut në mes të organeve të brendshme, më karakteristike e burrave, dhe në këtë rast mund të ndihmojë vetëm të reduktuar peshën totale.


  Penetrimi në zgavrën e barkut për të hequr dhjamin është i lidhur me rreziqe të konsiderueshme për pacientin, dhe urdhërimi i parë i kirurgjisë plastike - rrezik për të qenë minimal. Nëse shtrirë muskujt e barkut, si ndodh pas shtatzënisë apo formuar lëkurës tepërt ose yndyrë është e fortë në mes të lëkurës dhe muskujt e barkut, pastaj probleme të tilla mund të ndihmojë.  Çfarë përcakton llojin e kirurgjisë të kërkuara

  Lloji operacion dëshiruar varet në lëkurë.


  Nëse lëkura është e ashpër, elastike, dhe kirurg beson se ajo mund të reduktohet, kjo tregon vetëm Liposuction. Ajo mund të përhapet në të gjithë barkut, duke përfshirë hips, belit dhe për të edges.


  Nëse lëkura është e lirshme dhe e shurdhër, jo shumë elastike, dhe defektet e pacientëve që ndodhen të dy lart dhe poshtë kërthizë, ajo është zakonisht rekomandohet abdominoplasty ose Liposuction dhe kombinim abdominoplasty.


  Nëse defekte vetëm poshtë kërthizës dhe lëkura në këtë zonë maloelastichny, ajo ka të ngjarë të jetë rekomanduar miniabdominoplastika, e cila përfshin Liposuction, muskujt bark dhe konvergjencën e lëkurës nën kërthizë.
  Në pacientët pas humbje peshe masiv me një lartësi shtrirë mbi barkun e tij dhe anët e lëkurës, mund të ndihmojë një operacion të quajtur bodiliftinh.  Metodat e bark plastike

  Kirurge plastike që kryejnë barkun plastike, i njohur se ndryshimet e ndryshme bark kërkojnë modifikime të ndryshme të teknikës kirurgjikale. Metodat e reja të barkun plastike shpesh lejojnë shkurtimet më të shkurtra dhe të bëjnë më shumë tërheqëse pamjen kërthizë. Në të kaluarën, pacientët të cilët e dëshiruar për të përmbushur të përmirësuar kontur barkut, kishte vetëm një zgjedhje - abdominoplasty. Sot rezultatet estetike shkëlqyer, shumë pacientë mund të merret duke kryer një Liposuction të barkut.

  Liposuction kombinuar me abdominoplasty, rrit aftësinë tonë për të arritur rezultatet më të mira. Depozitat e vogla yndyrë që nuk mund të hiqet me abdominoplasty, Liposuction është ideale për të cilat është i lidhur me një prerje të vogël (3-5 mm) bezdi minimale dhe morbiditetit të vogël pas operacionit.


  Kirurge plastike tani kanë një gamë shumë më të gjerë të mjeteve dhe teknikave në kryerjen plastike bark, duke përfshirë sa më poshtë: Liposuction barkut, abdominoplasty mini, abdominoplasty me ose pa lëvizur kërthizë, bodiliftinh.


  Gjatë operacionit, abdomen plastike kirurg mund të përdoret si një, me teknikat ekzistuese, dhe kombinime të tyre të ndryshme.

  Përveç kësaj, barku plastike zakonisht mund të korrigjuar defektet e tilla të murit të barkut, si hernia barkut, shembull inguinale, kërthizës, postoperative. Scars postoperative në bark të ulët gjithashtu mund të hiqet gjatë bark plastike kirurgji.  Si për t'u përgatitur për abdominoplastytsi

  Konsultime para se të marrë një vendim në lidhje me kirurgji plastike kirurg barkut përcakton elasticitetin e lëkurës, muskujt dhe të deklarojë numrin e yndyrë. Rekomandoni këtë lloj të operacionit, nga të cilat ju mund të presin rezultatin më të mirë estetike. Ka, natyrisht, pacientët të cilët preferojnë abdominoplastytsi një operacion të thjeshtë.

  Në disa raste, ju mund të dhe nëse jo lëkurë perfekte vetëm që Liposuction. Efekti, megjithatë, është shumë më keq. Ndonjëherë përcaktojnë elasticitetin e lëkurës në mënyrë të vështirë që kirurg rekomandon një vendim për sa lëkura ju doni të fshini atë (dhe në qoftë se ju doni të hyni në kërthizë) Vetëm një operacion pas Liposuction. Por zakonisht në rrjedhën e këshillimit, në qoftë se ju dëshironi të hiqni lëkurën tuaj, dhe nëse po, sa shumë. Liposuction lë shumë pak dhëmbëza (2-5 mm). Mbresë pas abdominoplasty zakonisht shumë më të gjatë, dhe pacienti duhet të dinë këtë paraprakisht.


  Është e këshillueshme që para operacionit nga ana e pacientit plastike bark u çlodhur.

  Është e këshillueshme për të marrë para operacionit nga vitamina plastike bark, plot hani hahet sasi të mjaftueshme të mishit, pemëve dhe perimeve. Kur pesha e tepruar, mundësisht dietë dhe ushtrim të rregullt ose të bëjnë ushtrime fizike. Kushte të pafavorshme për shërimin pas abdominoplasty është pirja e duhanit, kështu që të paktën dy javë para operacionit nga barku plastik rekomandoj duhanpirësit krejtësisht të lënë duhanin, dhe pirja e duhanit të paktën dy javë - pas. Para se pacienti plastike bark ka të paktën dy javë që të hiqni dorë nga droga, hedh lëng gjakun, të tilla si acidi acetilsalicilik (aspirina), etj  Në pranim në spital, i cili do të mbahet stomak plastike, mundësisht në shtëpi të lënë gjërat e vlefshme të tilla si bizhuteri.


  Pas abdominoplasty është e nevojshme për të paktën tre javë për të veshin një të brendshme të veçantë compression - fashë. Është e këshillueshme për të marr dhe të përpiqen atë paraprakisht. Zakonisht të vini ta merrni dhe ju mund të bleni në klinikë. Në ditën e operacionit tuaj tërësisht të larë. Që plastike kryhet nën anestezi të përgjithshme pacienti bark është e rëndësishme që stomaku kishte asnjë ushqim ose të lëngshme, është e dëshirueshme për-ditë operacionet nuk hani ose pini. Në pranim në spital bark abdominoplasty ditë matur dhe fotografuar, atëherë kirurg vë të nevojshme të foto shënues dhe të caktojë pacientin në sallën e operacionit.
  Informacion nga artikullin "Të gjithë e bark plastike"