5 zgjidhje për flokë të bukura


 • Ajo që ne duhet të dini për flokët
 • Inkurajimi dhe provoni!

 • Ajo që ne duhet të dini për flokët

  Nëse qasjen tonë çështja nga pika e vizionit anatomisë, duhet thënë se struktura e flokut të gjithë njësoj janë në follicles lëkurës nga të cilat bosht flokët rritet. Flokët rritet dhe është mundësuar përmes paketave neuro-vaskulare që janë të përshtatshme për çdo llambë. Lëkura gjithashtu janë gjëndra dhjamor. Ata të përcaktuar shkallën e flokëve me yndyrë. Sa për rritjen e flokëve, atëherë kjo vlerë është e ndryshme në të gjithë ne. Megjithatë, edhe për çdo individ ajo ndryshon, atëherë të ngadalësojnë rritjen e flokëve, në të kundërtën, janë në rritje të shpejtë.

  Hulumtuesit gjetën se gjatë muajit të fundit ata rriten rreth 1 cm dhe gjatësinë e jetës së një fije floku rreth 4-5 vjet, pastaj ai bie. Një ditë një person humb 50 deri në 100 njësi.

  Por ju duhet të dini se flokët e hollë - jo një sëmundje, por vetëm një nga karakteristikat, të tilla si ngjyra, vështirësi, Waviness. Shumë varet nga faktorë gjenetike. Zakonisht flokët e hollë nuk është e trashë, dhe kështu që ata nuk e bëjnë, por ju mund të rrisë diametër.


  Inkurajimi dhe provoni!

  Produktet Moderne . Ekstrakti i Spirulina dhe proteina, vitamina A, C dhe E, minerale - kjo është ajo që duhet të flokëve. Këto elemente janë pjesë e shumicës së shampoos.
  Është e nevojshme të kujtojmë disa rregulla të përgjithshme pak për flokë të hollë.

 • Shpesh lani flokët tuaj. Për fat të keq, flokët e hollë duhet të lahen tërësisht dhe shpesh, si i poshtër dhe sebum parë ata pas dite.
 • Shmangni shampoos "2 në 1", dhe të jenë të kujdesshëm me shpëlarje. Jo vetëm që ata mërzit flokët, por t'i bëjë ata të ngjitet, e cila e bën krehje dhe styling. Arsyeja është se flokët akumulon shumë substanca mbrojtëse. Alternate shampoos përdorim, balms, conditioners dhe rinses. Kur do të herën tjetër për të blerë mjete të reja për flokët, shikoni për conditioners pa yndyrë.

  Në vend të kësaj, ajo është e përbërë nga proteina hidratues (p.sh., proteinat salmon). Ata mbushin flokët, flokët është më e madhe, por jo e peshuar dhe depërtojnë shtresën cortical e flokëve dhe të rivendosur atë.
 • Një herë në javë, ju mund të përdorni shampo për pastrim të thellë të flokëve.
 • Këshilla hospodarochok. Për të blerë kozmetike nganjëherë nuk kanë kohë, të holla dhe lodhje pas një pidkoshuye ditë, dhe të arrijnë dyqan nuk duan të. Por në shtëpi, komod dhe të ngrohtë, ju mund të eksperimentojnë. Në mënyrë tipike, të gjitha recetave shtëpi përmbajnë herbs, vajra aromatike dhe vitaminë dhe ushqim: vezë e verdhë veze, mjaltë, lëng limoni ose qepë, thërrime bukë dhe madje edhe birrë.


 • Maskë: Beat vezë e verdhë veze me një lugë gjelle pluhur ose rodhe naftës dhe fshij përzierje në lëkurë e kokës tuaj për një orë, pastaj pije.
 • Miracle Shampo: Mix një lugë çdo shampo dhe një lugë xhelatinë pluhur, të aplikojnë përzierje në flokët tuaj për 5-10 minuta. Aplikoni shampo në lëkurën e kokës dhe pastaj butësisht fshij në drejtim nga rrënja deri te maja e flokëve, nuk e fshij e vështirë. Pastaj tërësisht shpëlarje flokët me ujë të ftohtë dhe të presin derisa ata të thahet. Vetëm atëherë ata mund të krehër. Efekt i garantuar!
 • Kreu acid acetik Shpëlaj është i dëmshëm sepse uthull irritojë kokës.

  Përdorni lëng limoni më mirë.
 • Maskë efektive me qepë mjaltë, supë qepë me vaj ulliri dhe lëng limoni, lëng aloe dhe hudhër.
 • Masazh. Masazh - një gjë shumë e dobishme të kishte nevojë dhe si profilaksi dhe si një trajtim. Përmirëson qarkullimin e gjakut, aktivizon metabolizmin dhe heqjen e qelizave të vdekur. Masazh shpenzojnë gishtave, ngadalshëm, lëvizjet ritmike. Së pari, stroking dhe fërkim lëkurën e ballit dhe tempuj, pastaj gatuaj kokës. Masazh përgjatë proborov gjatësor dhe tërthor.

  Por ki kujdes: sëmundjet e lëkurës, plagosje kokë dhe hipertensionit, kjo procedurë është e kundërindikuar.  Metoda alternative për t'u ngjyrosur dhe perming. Sa e çuditshme si ajo Dashuri, por flokët e hollë duket më madhërishëm pas pikturës. Fakti që thekon bojës ngre flokët dhe ata janë tashmë aq të afërt me njëri-tjetrin. Një bojë të veçantë për flokët e hollë edhe maska ​​boshllëqet midis flokëve që i bën ata të visually madhështore dhe të trashë. Për ngjyrosje delikate, ju mund të zgjidhni një shampo tonal apo këna. Ajo vepron si një maskë ushqyes: ajo përmban vitamina B forcojë strukturën e flokëve dhe për të lehtësuar frymëmarrjen kokës.

  Ju mund të shkoni në mënyrë tjetër, duke zgjedhur permanent, sepse flokët i hollë është shumë e vështirë për të vënë në një flokë të mrekullueshëm.

  Këtu gjëja kryesore - të bëjë asnjë të keqe! Curling - një proces kompleks që kërkon përfshirjen profesional në këtë çështje, ose nuk arrijnë rezultate të shkëlqyera.

  Ndonjëherë duket se shumë nuk kujdeset për flokët - nuk ka efekt. Ata mund të jetë dëmtuar seriozisht. Shkaku i sëmundjes mund të jetë sistem të flokëve nervor, mosfunksionim hormonal, kequshqyerja dhe vitaminë mangësi. Në këtë rast është e nevojshme për të parë një specialist për të identifikuar shkaqet rrënjësore, dhe të marrin trajtim: një seri e maska ​​ushqyes dhe fërkim, masazh, ozonit dhe Mezoterapia, seanca darsovalizatsii (efekti shok) dhe Cryotherapy.

  Në raste të rënda, metodat radikale operative - transplantim flokësh.