Grykët kronike - trajtim pa heqje e bajameve


 • Pse ne duam të mbajnë bajamet?
 • Çfarë është grykët kronike? Bajamet Pse përflakur?
 • Grykët Sa e rrezikshme kronik?
 • Pse kronike grykët shpesh?
 • Pse shëndetësor më keq në përgjithësi, nuk janë të mëdha, të muskujve dhe dhimbje të përbashkët?
 • Si grykët kronike të ndikojë në zemër?
 • Grykët kronike dhe alergji
 • Se si ne trajtojmë grykët kronike?
 • Kur duhet të vërtetë heqje e bajameve?
 • Çfarë është heqje e bajameve alternativë?

 • Pse ne duam të mbajnë bajamet?

  Bajamet janë të vendosura në orofaringut. Sëmundjet kanë tendencë të
  Në thelb Palatine bajamet (të cilat ata në mënyrë të qartë të dukshme përmes gojës së hapur).


  Pjesa e jashtme e amygdala "duket" në gojë dhe fyt. Bajame
  kanë një strukturë poroze, ata janë të mbushur me urrejtje tuba të veçanta - boshllëqe.
  Lacunae - germs kurth dhe viruset dhe lloj "testimit terren" ku
  sistemi i imunitetit mëson për të luftuar kundër këtyre mikrobeve dhe viruseve.
  Pjesa e brendshme e secilit indeve bajame lidhur në faring dhe
  kanal limfatik, e cila siguron një lidhje me të gjitha bajamet
  sistemi imunitar.

  Prandaj, heqje e bajameve mund të jetë një goditje për forcat mbrojtëse të trupit.


  Çfarë është grykët kronike? Bajamet Pse përflakur?

  Nëse imuniteti reduktohet përgjithshëm dhe / ose organ kishte për fytyrën


  sulm i fuqishëm infektive (angina), vendosur në boshllëqet e bajamet
  Aktualisht, beteja mes të sistemit imun dhe mikrobeve.

  Si rezultat, boshllëqet akumuluar një sasi të madhe të plehut organik
  përbëhet nga bakteret vdekur, qelizat e bardha të gjakut, qelizat e
  (priza purulent kazeoznye). Bajamet e shënuara Plehërat e ndaluar të punës
  si organ imunitar, dhe boshllëqet qelb vetë të përkryer
  të ndjehen dhe race shkaktojnë sëmundje mikrobet.

  Andaj simptomat karakteristike të grykët kronike:

 • Produktet e shkretuara të mikrobeve nga hyrja në bajamet
  gjak dhe trupi lëng tjetër medium, duke helmuar atë (tonzylohenna

  intoksikim); prandaj lodhje, dhimbje në muskuj dhe nyje, kryesor
  dhimbje, humor depresion, dhe madje, në disa raste, afat-gjatë
  ethe;
 • Bajamet janë një rezervuar i infeksionit (Staphylococcus aureus,
  Streptokoket dhe bakteret e tjera), nga ku ajo mund të përhapet
  trup dhe të shkaktojë inflamacion në vendin e parë
  Kjo fytyre; prostatitis, adnexitis, goiter, inflamacion
  joints sinuseve paranasal;
 • kalbur çështje organike në boshllëqet mund të ketë një erë të fortë të pakëndshme (halitosis);
 • Bajame të largohet nga puna si organ imunitar, për më tepër,
  ata bëhen një burim i infeksionit, duke çuar në shpeshtë

  Sëmundjet;
 • Sëmundje të shpeshta më të dobësojnë sistemin imunitar, duke çuar në zhvillimin e mëtejshëm të grykët.

 • Grykët Sa e rrezikshme kronik?

  Grykët kronike veçanërisht e rrezikshme komplikimet e tij,
  lidhur me përhapjen e infeksionit në të gjithë trupin.

  Ndër ndërlikimet
  grykët vijim:

 • Zemra dhe nyjeve reumatike;
 • Glomerulonefriti;
 • Arsimi valvulave të zemrës prolapsov;
 • Inflamacion purulent i indet e orofaringut (abscesi paratonsillar);
 • Pneumonia;
 • Inflamacioni i veshit të mesëm, humbje në këtë bazë të dëgjimit;
 • Rëndim të sëmundjeve alergjike.

 • Pse kronike grykët shpesh?

  Shpesh sëmundja në grykët kronike të ndodhë për dy arsye:

 • Bajame të largohet nga puna si imunitetit të trupit imunitar
  reduktuar, dhe provokim më i vogël (hipotermi, lodhje,
  stresi mendor) çon më tej mbrojtjen e reduktimit, dhe
  prandaj, sulm microbial;
 • Bajamet përmbajnë kazeoznye qelbëzues priza veten
  të bëhet një burim i infeksionit, e kombinuar me të ulët
  Imuniteti, që çon në vetë-infeksionit.


 • Pse shëndetësor më keq në përgjithësi, nuk janë të mëdha, të muskujve dhe dhimbje të përbashkët?

  Siç është përmendur tashmë, produktet e mbeturinave e mikrobeve
  bajamet në gjak dhe në trup tjetër të lëngshme të mesme, helmimi

  ajo. Kjo gjendje quhet tonzillogennoy dehje.

  Shpesh nuk gjendet dehje tonzylohenna vë mjekët në
  bllokimi, si ajo shkakton depresioni vazhdueshme, dhimbje koke,
  dobësi, lodhje, dhimbje në muskuj dhe nyje, të zgjatur
  ethe, ndryshimet në gjak (rritje normë sedimentation eritrociteve,
  ulje në hemoglobinë).

  Toksina të prodhuara nga disa mikrobe kanë
  pronë dëme svyazochnuyu dhe kërc, duke shkaktuar atyre inflamacion,
  dhe dhimbje në nyje dhe muskuj.


  Si grykët kronike të ndikojë në zemër?

  Valvulat rënie të zemrës, aritmia kardiake - e shpeshtë

  Gjetjet në studimin e zemrës në vuajtje grykët kronike.
  Fakti se proteina beta-hemolitik Streptokoku i grupit A,
  shpesh në bajamet proteina parazit-si i lidhës
  indeve të zemrës dhe nyje personi. Agresioni kështu ndoshta i lidhur
  sistemi imunitar jo vetëm kundër streptokokeve, por kundër
  zemra vet dhe nyje. Ai gjithashtu shpjegon kronike
  dehje tonzillogennoy (veprim i toksinave në
  Strukturat lidhës indeve të zemrës).

  Ndërlikim më kërcënues i grykët kronike - ethe reumatike, një sëmundje e rrezikshme që prek zemrën dhe nyjeve.

  Grykët kronike dhe alergji

  Ndonjëherë vetëm një trajtim i grykët të

  "Magic" Mënyra ishin skuqjen alergjike, kruarje dhe madje edhe sulmet
  azma bronkiale.
  Fakti se prania afatgjatë e infeksionit
  vatra në bajamet jo vetëm ul sistemin imunitar, por edhe shtrembëron Saj
  reaktivitet, duke shkaktuar zhvendosje alergjik.


  Se si ne trajtojmë grykët kronike?

  Numri Problem 1 - Bajamet Resume punës si organ imunitar. Në
  ne me kujdes larë jashtë boshllëqe qelbëzues masat djathë. Në
  larje duke përdorur një produkt të veçantë që përmban kripë deti dhe
  ekstraktet bimore. Pas shtyer mangësitë e aftësive normë të
  Vetë-pastrimi rinovohet, tonzylohenna ndërprerë

  dehje.

  Numri Problem 2 - Për të identifikuar vuajtjet e imunitetit dhe ta sjellë atë në
  kusht i duhur. Për këtë imunitar kryer
  analizat e gjakut dhe trajtimi i mëtejshëm i ymmunokorrektoramy të ndryshme;
  nëse është e nevojshme të trajtimit të përfshirë mjek-immunologist. Kjo lejon
  arritur rezultate të qëndrueshme.

  Numri Problem 3 - Shmangni rikthim. Mjeku ju rekomandon
  masat parandaluese. Themeluar mirë parandaluese
  boshllëqet larëse 1-2 herë në vit (sëmundshmëria reduktuar në të ftohtë
  sezon, të ndaluar përkeqësimin e alergji, astmë).


  Kur duhet të vërtetë heqje e bajameve?

  Para së gjithash, kur bajamet janë të dëmtuar kështu
  inflamacion që përmbushin funksionin e tyre mbrojtëse nuk do të jetë në gjendje për të
  (Duke qenë në të njëjtën kohë, fokusi i infeksionit).

  Dytë është komplikimet e zemrës dhe nyje (reumatizma, artriti, sistemike).

  Dhe së treti është mungesa e efikasitetit të trajtimit konservativ, veçanërisht në kombinim me shkelje të rënda të sistemit imunitar.


  Çfarë është heqje e bajameve alternativë?

  Kur infeksionit bajame dëm kur boshllëqe në
  Si rezultat, të marrë formën e xhepat, dhe nuk mund të zgjerohet
  pastruar, ne përdorim elektroplazmennuyu koagulimin. Kjo procedurë
  kryhet vetëm pasi të zbrazëtirave të plotë pastrimin bajamet.


  Elektroplazmennaya boshllëqe koagulimit Seal dhe të deformuara
  parandaloj hyrjen e patogjenëve. Në këtë mënyrë
  Hendeku i realizueshëm nuk mpikset dhe ata ruajnë funksionin e tyre.

  Pas koagulimit elektroplazmennoy nevojë heqje e bajameve zakonisht zhduket.