Kolit nuk thikat


 • Pyetja numër 1
 • Pyetja numër 2
 • Pyetja numër 3
 • Pyetja numër 4
 • Pyetja numër 5
 • Pyetja 6

 • Kur kolit ndodhin ndryshime sasiore dhe cilësore në florën bakteriale të zorrëve. Fermentimi dhe kalbëzim procese mund të përkeqësohet ndjeshëm ajo shkakton bloating, rumbling dhe transfuzion në zorrë, gazrat e prodhuara me bollëk. Dhimbje në kolit kronike janë shpesh dhimbje veçanërisht të zakonshme të lidhur me lëvizjeve të zorrëve.


  Pyetje № 1. Çfarë po ndodh në dy pika personalisht të shëndetshme dhe të sëmurë?

  Në zorrë të mëdha përfundon tretjen e ushqimeve të caktuara. Absorbohet pjesën lëngshme të përmbajtjes zorrëve, dhe në stol të shëndetshme normale bëhet cilësi të dendura.

  Kur kolit zakonisht thyer konsistencë stol, është e lëngshme apo i butë. Zorrë ka disa herë gjatë gjithë ditës. Diarre ndonjëherë të ndryshojë kapsllëk. Koliti mund të shprehet si nje konstipacionit sistematike.

  Në feces kolit shpesh nga produkte inflamacion i mukozës zorrëve - mukusit, dhe në rastet më të rënda në fazën akute - qelb dhe gjak.


  Pyetje № 2. A është kjo vetëm për shkak se sëmundja është diarre?

  Në origjinën e diarresë të luajë rolin për dy arsye: ose degë rritur lëng zorrëve (hipersekrecioni intestinale) ose, më së shpeshti, paraprakisht më i shpejtë i përmbajtjes së zorrës së trashë - u rrit me motor (motor) funksionin e zorrëve.  Aktivitet sekretues dhe motorit e zorrëve rregullohet nga sistemi nervor. Shkelja e këtij aktiviteti shpesh varet nga natyra nervor. Diarre mund të shkaktohet nga emocione të forta.


  Pyetje № 3. Çfarë ndihet i sëmurë me përjashtim të dhimbjeve të veçantë kolit?

  Para së gjithash do të them se flora e zorrëve luan një rol në absorbimin e vitaminave. Disa vitamina nën ndikimin e proceseve vitale të baktereve janë shkatërruar, të tjerët, të tilla si disa vitamina B janë të sintetizuara nga mikroorganizmave. Prandaj, kolit, flora e zorrëve bakteriale kur ndryshon trupi shpesh i mungon vitamina, sidomos vitaminë C dhe vitamina B

  Nëse procesi i dhimbshëm i mbyllur vetëm zorrë të mëdha, shëndeti i përgjithshëm zakonisht vuan pak sepse proceset e tretjes dhe absorbimit të ushqimit në kryesor nuk ndodhin në të mëdha dhe zorrë e vogël. Sëmundjet shoqëruese të dy zorrë (kjo quhet enterocolitis) shpesh çon në humbje peshe dhe çrregullimeve të ndryshme metabolike në trup.

  Përçarje të zgjatur të zorrëve reflektuar në organe të tjera të tretjes - stomakut, mëlçisë dhe të traktit biliar. Prandaj, kolit kronik shpesh e kombinuar me rrufë e stomakut, cholecystitis, hepatiti.

  Në pacientët me kolit shpesh në depresion, mendime të zymta.

  Zakonisht këto reagime mendore të varet jo vetëm nga gjendja e dobët fizike e shumë nga idetë e gabuara në lidhje me natyrën dhe peshën e sëmundjes dhe frika të pabaza.


  Pyetje № 4. Pse njerëzit vuajnë nga kolit kronik?

  Arsyet janë të shumta. Ndikim të rëndësishëm mbi origjinën dhe rrjedhën e kolit sigurojë sëmundjeve të tjera të sistemit të tretjes: gastrit me aciditet të ulët, sëmundjet e pankreasit, mëlçisë dhe zorrës së hollë.

  Shkaku më i zakonshëm nuk është shëruar plotësisht kolit akute infektive. Në disa raste, kolit kronik duket dizenteri e vërtetë, se sëmundja është agjent i dizenteri.

  Por më shpesh ndodh që kjo është si dizenteria, dizenteri bacil zhduket dhe kolit mbetet, si infeksion i mëparshëm çuar në ndryshime në gjendjen e mukozën dhe sistemit neuromuskular të zorrëve në florën bakteriale të saj, etj

  Ndonjëherë kolit kronik i shkaktuar nga krimbat ose mikroorganizmave protozoare: ljamblii, Trichomonas, amebë. Relativisht shpesh kolit kronik shkaktohet nga konsumimi i ushqimit të prishur - mish ndenjur, kalbur dhe produkteve të qumështit të të ndeshjes, etj Megjithatë, këto produkte mund të merrni në trupin e baktereve të dëmshme ose të substancave toksike të formuara si rezultat i jetës së këtyre baktereve.

  Shkaku i kolit kronik mund të jetë ushqim tjetër gabim, ushqimi parregullt, i tepruar për sa i përket ushqimit, i përafërt, e vështirë për të tretet ushqimi - fruta papjekur, perime ose me vaj shumë rrëmujë dhe abuzimit erëza, seasonings djegëse, aditivëve të veçanta, alkool.

  Kolit mund të shkaktohet nga përdorimi të zgjatur të drogës, irriton zorrët, veçanërisht laxatives.


  Pyetje № 5. Besohet se kolit kronik - një sëmundje e pashërueshme dhe që në të mirë mund të arrihet vetëm përmirësim i përkohshëm. A është kjo e vërtetë?

  Për fat të mirë, kjo nuk është rasti, dhe "menduar" ajo - vetëm paragjykim. Në shumë raste, trajtim racional dhe objektiv ndihmon të arritur rehabilitimin qëndrueshme.

  Megjithatë, ky trajtim duhet kohë dhe durim - ajo duhet të zgjatet, sistematik dhe të planifikuar dhe mund të kryhet vetëm nën mbikëqyrjen e një mjeku. Përpjekjet për trajtim të vetëm ose këshilla nga miqtë zakonisht të çojë në rezultate tragjike.

  Metoda kryesore për trajtimin e dietës kronike kolit emërohet nga mjeku në varësi të pacientit. Në fazën akute nevojë për ushqim që është e lehtë për të tretet dhe nuk irritojë organet e tretjes. Ushqime të ndryshme kanë efekte të ndryshme në aktivitetin motorike të zorrëve. Përshpejtojë këto aktivitete sheqerna dhe ushqime që përmbajnë acide organike (kos, pelë, krijoj, bukë kafe, fruta kosi, manaferrat).


  Në ato prona kanë produktet e ujit mineral që përmban ose formimin e acidit, të tilla si kos, ushqimeve të pasura me kripë, dhe ushqim të ftohtë. Në kursyer dietë, këto ushqyesve janë eliminuar dhe, anasjelltas, janë futur, frenimin e funksionit motorik. Për shembull, ushqimet që përmban tanin (boronica, çaj, kakao, verë e kuqe). Dhe përveç kësaj, supave mukoze, pureed bollgur dhe lëngjeve të nxehtë. Për të kufizuar proceset fermentimit në zorrë, për të shmangur shumë karbohidratet dhe ushqim i fortë mekanike. Ajo gjithashtu kontribuon në uljen e kalb në dy pika.

  Dietë kolit pacienti duhet të përmbajë mjaft proteina - jo më pak se 100 gram në ditë - dhe shumë vitamina.

  Në fazat fillestare të trajtimit është shumë i dobishëm djathë, mish i grirë. Për të pasuruar ushqimin me vitamina në dietë përfshijnë futjen e hips u rrit, të cilat shumë vitaminë C dhe maja që përmbajnë vitamina B dhe vitaminë mund të përdorin drogë.

  Por dietë fal kufizuese duhet vetëm në fazën akute dhe vetëm për një kohë të shkurtër.

  Dietë dritë nuk përmban të gjitha substancat e nevojshme për trup normal dhe aktivitet të duhur zorrë. Ata nuk e inkurajojnë proceset e kompensimit që luajnë një rol të rëndësishëm në mekanizmin e shërimit. Pacienti vuan si dhe mendjen e tij. Çdo vakt kujton njerëzit në lidhje me sëmundjen.

  Si rezultat i frikës në rritje të ushqimit, shumë pacientë janë duke u bërë gjithnjë e kufizojnë dietën tuaj dhe ndonjëherë të provojë veten në një shkallë ekstreme të lodhjes. Abuzimi kursyer dietë të çon në faktin se trajtimi me dietë të bëhet një faktor që mbështet sëmundje.

  Trajtim i suksesshëm mund vetëm gradualisht accustoming veten në një dietë të plotë dhe të ndryshme.

  Në shumicën e rasteve, kolit kronik trajtohet me sukses në një bazë pacient i jashtëm. Vetëm hard-bie i sëmurë në spital. Të gjithë pacientët pa përjashtim jetëdhënës të dobishëm do të thotë pushim të mjaftueshme, fizioterapi, hidroterapi.


  Pyetje № 6. Për të marrë të sëmurë, ne duhet të kujtojmë poster " Lani duart përpara se të hahet " ?

  Është e nevojshme që me kujdes të mbrojtur veten kundër infeksionit dhe parazitëve të zorrëve. Mos hani jo vetëm ushqim me cilësi të qartë të dobët, por edhe një që është e diskutueshme. Nëse ka pasur edhe një diarre dritë, ajo duhet të jetë me kujdes dhe menjëherë trajtohen. E pra, mënyra kryesore për të parandaluar kolit kronik - ushqim racionale, të plota dhe të rregullta.