Elb se si për të trajtuar syrin për të bërë


Sigurisht kath në sy nuk është një sëmundje fatale, por mund të sjellë shumë gjëra të këndshme. Në siklet estetike ajo nganjëherë shkakton një numër të madh të komplikimeve, veçanërisht në pacientët e rinj, sepse ata kanë përgjigje papërsosur imunitar. Dhe kështu që ishte elb në mendje se si të trajtojnë, çfarë të bëni? Se kjo do të hetojë në këtë artikull. Por gjërat e para të parë ... Çfarë është sëmundje? Nga një ana mjekësore ajo është një proces inflamator që lidhet me follicles flokët (follicles flokët) qerpikët ose gjëndra dhjamor në shekullin, të vendosura në afërsi të rëna llambë. Ndonjëherë elb i brendshëm, kjo ndodh kur ndezi hekur meyboevaya apo fetë.

Cilat janë simptomat e elbit në mendje si ajo ecën? Në fillim atje po kruhet, ndjesi shpimi gjilpërash dhimbje shekulli prekur, kur shikohet festoi ënjtje dhe skuqje e saj. Në vend të qerpikët prekura ose gjëndër e flokëve dhjamor gjëndër zhvillon ënjtje është i kufizuar për shkak të ënjtje të saj 2-4dnya top formuar verdhë. Në hapje të saj atje poshtë qelb dhe grimcat e indeve të vdekura. Në manifestimet lokale mund të ndodhë ndonjëherë simptoma të përbashkëta. Pacientët ankohen për dhimbje koke, ethe. Ndonjëherë në rritje (Spaced ngushtë) nyjet limfatike regjionale.


Në rastin e meybomita (inflamacion kancer meyboevoy) inflamacion zhvillon më pak i mprehtë. Ajo është shpallur në harar conjunctival. Në mungesë të trajtimit adekuat mund të shkaktojë halazyona zhvillim meybomit (inflamacion kronik i kërc rreth kancerit meyboevoy). Në mënyrë të pavarur shtrydh pamundur elb. Një veprim i tillë mund të çojë në phlegmon e orbitës, meningjiti, trombozë shpella sinus. Cili është shkaku i sëmundjes? Elb në sy të shkaktuar nga infeksioni bakterial që hyn flokët follicles qerpik, gjëndër dhjamor ose meyboevuyu. Në shumicën e rasteve Staphylococcus aureus.

Nuk janë të ashtuquajturat faktorë të favorshme, këto përfshijnë: • një sistem të dobësuar imunitar; • gastro-intestinale traktit, veçanërisht zhvillimi i elbit në sy kanë tendencë për pacientët që vuajnë nga kapsllëk kronik; • hipotermi të përgjithshme; • beriberi; • demokodioz (proceset e lëkurës të shkaktuara nga një gjini mite Demodex) ;; • blepharitis; • shkelja e rregullave të higjienës personale (rëndë sytë me duart e pista, përdorin peshqir zakonshme); • Përdorimi i kualitetit të dobët, apo dikush kozmetike pazgjidhura tjetër-së; • diabet; • prania e vatrave të infeksionit kronike në trup; Elb trajtim Zhvillimi në mendje ju mund të pauzë, në qoftë se simptomat e para (ndjesi shpimi gjilpërash, kruajtje) të marrin masat e duhura gjersa.

Çfarë duhet të bëni në këtë rast? Do të ndihmojë antiseptics - jeshile 1% zgjidhje e shkëlqyer të alkoolit apo 70% alkool. Si të përdorni: njomet swabs pambuku në zgjidhjen dhe elb përpunuara butësisht. Përfitimet e gjelbër të shkëlqyer (Zelenka) është se ajo është në gjendje për të luftuar jo vetëm kundër baktereve Gram pozitive, por edhe kundër disa kërpudhave patogjene, që e bën asnjë veprim fungicide.
Nuk është kështu, por një formë tjetër e çështjes së gjelbër të shkëlqyer - laps. Ajo është e gjelbër e zakonshme e shkëlqyer, por në një formë të përshtatshme (nuk përhapen), ata gjithashtu mund të jenë të përpunuara elb. Ju gjithashtu mund të aplikoni për ngrohje të thatë për syrin e prekur, por kjo metodë nuk duhet të përzihen.

Ndonjëherë ajo mund të dëmtojë më shumë se ndihmë. Këto rekomandime të bëni në qoftë se ka qenë vetëm simptomat e para. Kur koha e lart, por procesi ka evoluar, trajtim në një tjetër. Në këtë rast, ju duhet të mbani mend se shtrydh apo birë elb është rreptësisht e ndaluar! Ju dëm më tej. Sa për pjesën e bukur të njerëzimit, ata rekomanduar kohë për t'u hequr përdorimin e kozmetikës apo trajtime bukurie (avull, lulëzim, etj) Çfarë duhet të bëni, si për të trajtuar? Ndihmë për të ointments sy dhe pika, ata nuk janë të shtrenjta që ju mund të blejnë pothuajse çdo farmaci.

Shumica e ndihmon albutsida ose Sulfatsil sodium, ajo vjen në dy doza 20% (fëmijët) dhe 30% (të rriturve). Bury duhet shpesh 5-6 herë në ditë, mundësisht 1-2 pika në të dy sytë ajo do të parandalojë mundësinë e përfshirjes së inflamacionit në sytë e të shëndetshme. Ne rekomandojmë përdorimin e vajrave të syrit, tetracycline (1%) ose levometsitinovoy (1%). Ata vë dy herë në ditë në sipërfaqen e brendshme të qepallë më të ulët. Ai është shumë i mirë i fizioterapi (UV, kvartsevaniya). Ndonjëherë ky trajtim nuk punon, dhe duhet të mbështetet në antibiotikëve me gojë, intramuskulare ose intravenoze, por kjo vlen vetëm rastet e avancuara (ampicillin, tsefazolifazolin etj) Të gjitha këto rekomandime janë në përgjithësi, në asnjë rast ata nuk duhet të merret si një udhëzues për veprim .

Nëse elbi ishte në sy është shumë më mirë për të parë një mjek, vetëm ai mund të vendosë se çfarë të bëjë, çfarë dhe si ta trajtojmë atë. Ndonjëherë kjo është për shkak se sëmundja është "zile e parë" sëmundje serioze dhe keni nevojë për të trajtuar atë shumë seriozisht dhe për të shmangur vetë-ilaçe. Alex,