Elb për këto shkaqet, trajtime popullore


Elb në mendje - një fenomen i njohur për shumë njerëz, të pakëndshme dhe shpesh shumë të dhimbshme. Për disa arsye për të besuar se kjo çështje nuk është e nevojshme për të parë një mjek. Dhe asgjë, veçanërisht nëse sëmundja ndodh në mënyrë të përsëritur. E pra, se mjekësia tradicionale ka grumbulluar përvojë të gjerë në shërim elbi, kështu, le të flasim më shumë për elb Online në sy, shkakton, trajtim i mjeteve juridike popullore. Për të vazhduar në trajtimin e çdo sëmundje, është e nevojshme për të menduar, të paktën në terma të përgjithshme, natyrën dhe karakterin e saj. Çfarë është elb? Elb është një inflamacion akut purulent i follicles flokët qerpik ose dhjamor shekullit gjëndër.

Ndonjëherë elb dhe brenda kur ndezi fetë kancerin meybomyevoy. Shkaqet Shkaku i elbit është konsideruar të jetë i ftohtë, draftet. Kjo nuk është krejtësisht e vërtetë, "fajtor" inflamacioni është një infeksion bakterial - ose më mirë, Staphylococcus aureus (95% e rasteve). Dhe faktorët që kontribuojnë në zhvillimin e saj, është hipotermi, higjiena jo personal në një imunitet të dobësuar ose vitaminë mangësi, lodhje të përgjithshme ose sëmundje tashmë në dispozicion (kjo mund të jetë një problem me traktin gastrointestinal, proceset e këmbimit ose diabeti). Zhvillimi i sëmundje është i shpejtë. Shfaqja e parë në vend të elbit ndjerë itchy, pastaj një dhimbje.


Ajo është në rritje, të kuqe e shekullit buzë-dhe shtohet. Ndonjëherë dhimbja mund të jetë shumë i fortë, ndonjëherë ethe (veçanërisht nëse askush elb). Dita tre ose katër gunga në sipërfaqe duket purulent "kokën". Siç thonë ata, elb "pjekur". Shtrydh qelb është rreptësisht e ndaluar! Kjo shpesh çon në komplikacione të rënda. Kreu i përmbajtjes purulent duhet të ia plas veten. Pasi që pacienti ndjen lehtësim. Nëse koha për të marrë masat e nevojshme, ajo mund të pengojnë zhvillimin e elbit në fazën e ënjtje, dhe ajo do të zgjidhë vetë. Mjetet juridike popullore për trajtimin e elbit Metodat tradicionale qëllim heqjen e inflamacion, dhimbje dhe luftë me elb tij agjent. * Në fazat e hershme të zhvillimit të elbit shpesh nevojë për të procesit alkool, vodka apo alkoolit zgjidhje kapakun e jodit, e shkëlqyer e gjelbër dhe kumak.

Ju mund të mbani disa minuta për përflakur swabs pambuku spot ngjyhet në një nga këto zgjidhje. * Pronave anti-inflamator të decoctions dhe infusions e bimëve Well-njohur: kamomil, Calendula, gjethe delli. Kur elb në një nga këto concoctions (nxehtë), mund të jetë i lagur fashë sterile dhe të aplikojnë atë në vend të lënduar. * Ajo është konsideruar një efektiv lëng trajtim aloe. Ka mundësi të recetave. Së pari, lëng nga gjethet e aloe (Aloe) i holluar me ujë (një deri në dhjetë), patharë shtupë dhe të zbatohet për moshën e pacientit. Së dyti, vlera mesatare e një letër agave mirë bluaj, derdh një gotë me ujë të ftohtë zier, të lënë për tetë orë (edhe të bëjë atë gjatë natës), thahet.

Për të aplikuar ju duhet, si dhe në rastin e parë për kremra. Së treti: Mix lëng aloe (ch lugë.) Me pesë shekuj. lugë ftohur me ujë të zier dhe menjëherë e vënë tampona në zonën e pacientit. Procedura për të kryer çdo ditë, mundësisht natën, në zhdukjen e elbit. Mjet me përvojë është përdorimi i hudhër, e cila lyhet elb disa herë në ditë. Këshillon dhe kopër supë të ngjesh. Nevojitet një orë. Gjelle fara kopër, bluaj ato në një mortajë, derdh ujë (dy gota), të sjellë një çiban dhe të lejojë që të mbush për pesë minuta. Strain dhe ostudyvshy, njomet një shtupë pambuku dhe aplikuar në elb. * Për ata që shpesh vuajnë nga elbi, rekomandohet një recetë të vjetër: gjatë ditës së katër apo pesë herë për të ngrënë gjashtë lule të thata (pak shporta të verdhë) misk.

Pini ujë. Pranohen deri sa të vijnë përmirësim. Në mënyrë tipike, pasi elb ka shqetësuar gjatë. Nga elb oral përdorur me sukses për saldim fletë gji, katër ose pesë gjethe në një filxhan çerek me ujë të valë. I dehur pas një pirja shkurtër. * Një nga produktet më popullore - duke aplikuar në vendin duket elbi nxehtë (por as) ziera vezë. Mund të përdoret në predhë ose jo. * Ndihmon dhe flaxseed. Ajo është e nxehtë në një tigan, hedh në një copë leckë pambuku, nyjë lidhëse dhe zam