Elb përfitim recetë qull dhe dëm


Për fat të keq, në ditët e sotme elb nuk është aq popullor si më parë. Kjo nuk është e saktë. Pas të gjitha, miell i bluar trash elb ofron trupin tonë me varg maksimale të lëndëve ushqyese dhe vitamina. Përfitim më të vlefshme qull elb recetë dhe dëmi i saj - kjo është ajo që ne do të shikojmë për ju në këtë artikull në faqen tonë. Cilat janë përfitimet e paraqitura qull elb? Miell i bluar trash elb përmban përfshin proteina të vlefshme, karbohidratet, aminoacidet esenciale, duke përfshirë lysine, indeve. Farat përmbajnë shumë vitamina: A, D, E, PP, grup gjitha vitaminë dhe jod, zink, kalcium, silic, bakrit, dhe hekur.

Qull elb përmban të gjitha ushqyesve të njëjta e nevojshme për trup të shëndetshëm të njeriut. Me zorrët e rregullta qull përdorimi elbi pastrohen i akumulimit afatgjatë të skorjeve, toksina dhe substancave të tjera të dëmshme. Ky produkt nuk lejon depërtimin e viruseve në gjak, ul sheqerit në gjak, rrit energjinë, mbush trupin me energji. Kjo pjatë është e mirë për zemrën. Pjesë e elbit lysine mban shëndetin e tij, të mbajtur nivel të mjaftueshëm të energjisë. Qull elb është shumë i dobishëm për sëmundjet e joints, të tilla si artriti. Për shkak të silikonit qull forcon kockave, kërc, e cila është shumë e rëndësishme për zhvillimin e trupit të fëmijës dhe shëndetin e njerëzve të moshuar.


Për shkak të përmbajtjes së vitaminave B, ky produkt ka efekte të dobishme për aktivitetin e trurit, kështu qull me miell misri e dobishme për të përfshirë në dietën e nxënësve dhe studentëve para provimeve. Produkti ka një indeks të ulët glycemic, kështu që është e dobishme për të përdorur në diabet. Ajo gjithashtu ka aftësinë për të vij në mur stomak, shëron plagë mbi muret e tij. Prandaj rekomandohet që të përfshijë në dietë për pacientët me gastrit, ulçerë stomakut dhe zorrët. Ajo rrit e kujtesës, sistemin nervor. E vendosur në choline elbit rregullon nivelet e insulinës në gjak, parandalon mëlçisë yndyrore, përmirëson funksionin e veshkave. Elb qull përmban një sasi të madhe të fibra natyrale, veçanërisht beta-glucan.

Kjo substancë lufton e kolesterolit të keq, stimulon sistemin imunitar, është një antioksidant i fortë, lufton plakjen e parakohshme.
Çfarë mund të shkaktojë dëmtimin e njeriut qull elb trup? Nëse kjo nuk do të ha tepër çdo ditë, asnjë të keqe ky produkt ju do të nuk e vënë. Unë duhet të them se ne nuk duhet të ushqejnë foshnjat e qull elb. Gjetja e saj në gluten proteina mund të shkaktojë reaksione alergjike tek fëmijët. Si të gatuaj shijshme, qull dobishme elb? Well t'ju japë recetë për të cilat mund të gatuar qull shijshme elb. Për përgatitjen e tij të përgatitur - 1 tbsp. drithëra, 4.

ujë, kripë dhe gjalpë. Si të gatuaj: të marrë përsipër fara elbi, hiqni thekon thatë, pluhur. Tani është një pije e mirë nën ujë të rrjedhshëm. Vendos drithëra në një tenxhere smalt, hedh 2 gota ujë, të lënë për 04:00, por në vend të lënë atë në të gjithë natën. Në mëngjes, pour drithëra fryrë me ujë të mbetur, të vënë në furrë, të sjellë një çiban, reduktimin e ngrohjes menjëherë, kripë për shije. Cook rreth ngrohjes ulët qull deri sa u rrit deri në 3 herë. Atëherë hiqni pan nga të nxehtit, të përfundojë leckë të ngrohtë dhe të lënë për disa orë deri rrëmujë "pjekur". Atëherë vihet gjalpë, të përhapur në pllaka, të shërbejë.

Para se ju mund të paraqesë një qull zier, mish merak, pulave. Shumë e shijshme me proshutë. Provoni këtë recetë: Imët pres proshutë pakripur, të skuqura në një tigan me onions deri zhigla arta nuk fitojnë ngjyrën. Tani përzierje qull me Greaves. Gjithashtu ju mund të plotësoni me kërpudha skuqur, me feta mish derri rosto ose peshk. Ajo do të jetë shumë e mirë. Cook qull elb nga këto apo të tjera të recetave. Kjo nuk do të shkaktojë të keqe, dhe do të përfitojnë vetëm. Cheers! Svetlana,