Kërpudhat çaj Japanese


Përshkrim. Çaj Japanese kërpudha (krijoj çaj Kombucha, kërpudhat detare, meduzomitset Japanese kërpudha, kërpudhat çaj kinez) - është një simbiozë e baktereve acid acetik dhe maja. Nga lloji i kërpudhave - film shtresa trashë mukozës qarkullues në sipërfaqen e mediumit të kulturës lëngshme. Kombucha Japanese normalisht "si" plotësoni në çdo sipërfaqe të caktuar të lirë të mesme kulturës. Shpërndarja. Në Rusi kërpudhat çaj u prezantua nga Kina në Baikal, në shekullin e XIX. Përbërja kimike. Në ekstrakteve që prodhon enzima të gjetur Kombucha: zymaza, amylase, katalaza, carbohydrases, proteazat, Linazay, levansaharaza, sukrozë, lipidet, enzimat tryptychnoho, phosphatides, sterileve, vitamina C dhe E, acide yndyrore, acidet e ndryshme organike (limoni, malic , oksalik, laktik, gluconic, Kojic, Pyruvic, acetik dhe acid fosforik), thiamin, disaccharides, monosaccharides, xanthophyll, klorofil përmban substanca antibiotik, gjurmët e taninet, aldehide, rrëshirë celulozë dhe substancave yndyrore, choline, glycosides dhe alkaloide.

Mjekësi e aplikimit. Pavarësisht nga fakti se njerëzit marrin infuzion shumë kohë çaj japoneze kërpudhat pije, historia e origjinës së saj është ende i panjohur. I panjohur dhe se si kjo të gjithë erdhën në jetën e njeriut. Por pavarësisht nga kjo, ajo është përdorur me sukses për: anemi, atherosclerosis, ethe tifoid, angina, hipertension, dhimbje koke, gastrit, hemorroide, problematike plagët, grip, dispepsi, dizenteri, presionin e gjakut, difuzion 8%?
2erii, konjuktivit sy, infeksionet e zorrëve, krizë nervash, urolithiasis, rrufë akute e traktit të sipërm respirator, çrregullime të tretjes, djegiet, otitis, helmim, morth, paratifoide, edemë, përdhes, diarre, goditje, kancer, tuberkuloz, fruth i keq, sëmundjet e fytit, veshëve, hundës, stomatiti rënda, cholecystitis, abrasions, kapsllëk kronik.


Çdo infuzion i kërpudhat çaj zvogëlon përqendrimin e kolesterolit në gjak, por ky efekt është veçanërisht e dukshme në infuzion kërpudha mjaltë. Infuzion është e rekomanduar si një mjet për qetësimin e sistemit nervor dhe trajtimin e atherosclerosis, ajo është e mirë stimulon funksionin e gjëndra stomakut. Falë tij në zorrë shtypur baktereve Gram-pozitive dhe maja, E. coli, ajo bëhet më shumë bakteret anaerobe dhe bakteret e acidit laktik. Infuzion nuk do të dëmtojë njerëzit, por janë aktive kundër një numri të madh të mikrobeve. Së jashtmi infuzion i kërpudhat çaj japoneze rrit shërimin e shkurtimeve, plagë, abscese, burrs, djegiet, ndihmon abscese gjirit Inflamacioni i gjirit, bruises, chyryah, me ekzemë plagët dhe shërimin e tumoreve postoperative.

Ajo i ndihmon kafshon kafshëve, bletët, Grerëzat, me thembra "Spurs" dhimbje në këmbë, në ulcerat trofike, fraktura, me sinusit apo rinitit kronike, hemorroide. Trajtimi Kombucha. Së pari, do të përgatisë një pije e kërpudhat çaj. Kur angina. Pini orë infuzion para ngrënies 4 - 5 vjet Një ditë.. E njëjta shpëlarje fyt infuzion. Për të rivendosur votën SAT. Pini kërpudha infuzion për 3 ditë. Për të forcuar flokët. Bëhem i lagur infuzion flokët e gjysmë ore, pastaj pije me ujë. Aplikimi i jashtëm. Aplikoni për një kohë ngjyhet napë për nxjerrjen e plagëve të pjesëve të trupit janë hequr nga gunga dhe gjymtyrët pas largimit të suva.