Dëllinjë Kozak Sabina


Dëllinjë Kozak i njohur për njerëzimin që nga kohët e lashta. Më shumë Dioscorides përmend atë. Në disa vende të caktuara në polici të parë për atë që ka dëllinjë një Kozak mbjellë në vende publike. Dëllinjë Kozak përdoret për dhimbje dhe gjakderdhje nga mitra, dhimbje kronike, blisters dhe skuqjen e lëkurës. Bimët thelbësore të naftës - sabinol ndikon në masë të madhe në mitër dhe është përdorur si një mjet për abort të hershëm abortit, vetëm vepron vetë bimore. Sipas legjendës, emri "Cabina" bimore të marra në emër të grave Sabine, dallavere kryesor dhe hapi pronat dështuar të bimëve.

Description: Kozak dëllinjë. Bimë medicinale dëllinjë Kozak - një shkurre dioecious me servil familjen rrëgjuar selvi. Leh shkurre - një leh kuqe-gri e degëve të rinj - gjelbër të errët. Dëllinjë lë - banesë, me luspa, presion që të rrjedhin, erë të pakëndshme. Kone Seed vajtje-ovale, të vogël, kokrra të kuqe-si, e zezë me një lulëzim kaltërosh. Lule Kozak dëllinjë në disa dekada pas mbjelljes. Dëllinjë Kozak photo. Folk dhe botanik emrat dëllinjë Kozak Sabina (Juniperus Sabina L) - krovohon, dëllinjë Don, mozhzhuha Kozak. Si në rritje dëllinjë Kozak?


Shpejtësi në rritje të gjerë, territorin rreth tyre zënë dhe formimin e dendur të dendura. Sa shpejt rritet dëllinjë Kozak? Një bush 10 vjet mund të rritet në mënyrë që do të marrë 20 metra katrore. zona m. Dëllinjë Kozak: Rritet Kozak Sabina dëllinjë rritet në tokën i bardhë dhe rërë në fushat, në shpatet shkëmbore dhe shkëmbinjtë në male. Ajo mund të shihet në Don, në Uralet jugore, në Karpate, Krime, në malet e Azisë Qendrore, Kaukazit verior, në shkretëtirën e Siberisë Perëndimore dhe Siberia Lindore. Varietetet e dëllinjë Kozak. Dëllinjë Kozak ka shumë varieteteve: rrokut, Tamariksolistnyy, Mac, Jam, Variyehata, Femina.

Si për të dalluar normal nga manaferrat dëllinjë manaferrat dëllinjë kozakëve? Në mënyrë për të dalluar se para se ju dëllinjë - arratisjen kile apo letër dhe në qoftë se ajo do të ndjehen një erë të mprehtë it - Kozak manaferrat dëllinjë të cilat janë helmuese. Përveç kësaj, dëllinjë Kozak lë - sheshtë dhe konvencionale - gjilpërë. Për shkak të toksicitetit rrjedh dhe shishkoyagody, dëllinjë Kozak në gatim është në dispozicion. Përgatitja dëllinjë Kozak Sabina. Për përgatitjen e barnave korrur degëve të rinj vitin e parë të jetës me gjethe dhe manaferrat. Thatë shtresa e parë e mbledhur rozstelyvshy hollë jashtë në hije apo në zonë të ventiluar.

Sepse dëllinjë Kozak referohet bimëve helmuese, ajo është e ruajtur në anije të para lapped dhe jo më shumë se 36 muaj. Përbërja kimike e dëllinjë Kozak Sabinës. Lë dhe degët e dëllinjë Kozak përmbajnë flavonoids, taninet, glycosides pinipikrin, acid francez, dylli, rrëshirë, acid Askorbik dhe thelbësor sabinol vaj bimore njoftues erë të keqe. Pronat medicinale e dëllinjë Kozak. Medikamente Kozak dëllinjë kanë choleretic diuretik,, efekte bën të dalë djersë, antiseptik dhe anticonvulsant antihelminthic. Dëllinjë Kozak: aplikimi.

dëllinjë fumigated në dhomë gjatë epidemive. Për shkak të toksicitetit të lartë të Kozak dëllinjë, përdorimi i saj për trajtim është i kufizuar. Infuzion i dëllinjë përdorin në polyarthritis kronike me dhimbje në nyje, në paralizë, me ethe të përhershme, dhe kundër krimbave në përshtatet histerike. Pluhur i lë grimcuar të bimës kur rubbed kokës tullac, janë përdorur për plagë plagë të qelbëzuar dhe plagët. Copëtuar freskët lë pure Kozak dëllinjë me gjalpë apo sallo përdorur për kruar, zgjeben për heqjen lythat dhe leje të ndryshme.

Lythat gjithashtu nxjerrin fruta tretësirë. Twigs supë, mjekësi tradicionale është e rekomanduar për douching me Trichomonas trashje. Trajtimi dëllinjë Kozak. Supë dëllinjë Kozak. 1 tbsp. l. papërpunuara filxhan krijoj ujë të nxehtë, vlim për 3 minuta, rrjep për gjysmë ore, filtër. I zbatueshëm
uyete jashtë. Infusion shishkoyagody Kozak dëllinjë. 10 bimë kokrra të kuqe të hedhur në një termos dhe i hedh një gjysmë litër ujë të vluar, thith 06:00. Merrni 3 g. Ditën 1 tbsp. l. 30 minuta para ngrënies. Kone dëllinjë supë Kozak. 50 gram kone thata derdh një gotë me ujë, vlim për gjysmë ore, të ftohtë, filtër.

Shto një sheqer pak ose mjaltë. Merrni 1 h. L. 15 minuta para ngrënies. Tretësirë ​​e dëllinjë fruta Kozak. Dëllinjë Raw mbush 70% alkool (1: 6) dhe të zhytem në një vend të errët, të ngrohtë për 14 ditë, atëherë filtruar. Aplikuar jashtë. Kundërindikimet për përdorimin e dëllinjë Kozak. Përdorimi i brendshëm Kozak dëllinjë si një bimë helmuese duhet të bëhet nën mbikëqyrje mjekësore.