Dëllinjë - përdorimi, Kundërindikimet, prona, trajtim, receta


Përshkrim.

Bush i përbashkët dëllinjë (bakkaut, dëllinjë, shqopë, Black qahem bush) - një shkurre me gjelbërim të përjetshëm dioecious nga 2 deri 6 metra e lartë me familjen selvi. Rrjedh ngritur me lesh të kuq-kafe ose gri leh. Lë shkurre me pamjen gjembaç e hala shkurtra të mbledhura në whorls trefish. Hala dëllinjë ndryshuar gradualisht një herë në 4 - 5 vjet.
Veshët B-dyachie burra, një të verdhë në axils fletë. Gratë kone dëllinjë zbehtë jeshile, shumë pas fekondimit konvertuar në MA-e-Shishko kokrra të kuqe që ripens në vitin 2 dhe është i errët blu me një prekje të gjatë rivendosur.

Blooms halore gëmushë në maj, dhe manaferrat e saj sozre-ing vjeshtë të ardhshëm. Për të mësuar më shumë rreth dëllinjë bimore - përdorim, contraindications, pronat, ju trajtoj me këtë nen. Tregoni, dhe si të përdorin fuqinë që është dëllinjë, receta për trajtim, ata gjithashtu të dorëzojë.

Shpërndarja.

Dëllinjë halore kaçubë rritet zakonisht në mes dhe veriore me mëngë-ce Evropian, Lindore dhe Perëndimore Siberi. Ajo rritet në drizë e pisha dhe bredh pyjeve, skajet e pyjeve dhe clearings.

Çorape.

Manaferrat dëllinjë janë korrur në vjeshtë. Për ta bërë këtë, indeve gara Bush stilayut dhe shkundur frytin nga degët, janë frutat e pjekur të bien, dhe madje e gjelbër jeni shermendet.


Ata pastaj u pastrua nga pikat -ve dhe gjilpërat. Thatë në provety ryvat-lokalet apo në ajër apo në një temperaturë që nuk i kalon 30 ° C në tharëse.

Përbërja kimike.

Frutat e dëllinjë zakonisht përmbajnë pigmente, të hidhura, vaj të paqëndrueshme, formik, malic, acid acetik, sheqer, dylli, flavonoids, Inositol, alkoolit.

Dëllinjë - pronat.

Frutat e dëllinjë zakonshëm përmirëson tretjen. Medikamente WMS-zhevelnika rritjen e sekretimit të lëng stomakut, rritjen e sekretimit biliare, formimin biliare, duke siguruar efektin bactericide-ing në trupin e njeriut.

Essential Oil promovon sekrecion razzh-ponderuar lehtëson prodhimin e saj, rrit sekretimin e gjëndrave bronkiale.

Dëllinjë - përdorimi.

Frutat e dëllinjë zakonshëm këshilluar si një diuretik për ato gjëra-tuples që lidhen me qarkullimin e gjakut me th renale nedostatochnos.

Supë shkurre frutore pije për të përmirësuar lëvizshmërinë e zorrëve dhe për të rritur appe-titan. Përgatitjet mozhzh-velnika zakonisht përdoret si disinfe-fitsiruyuscheho do të thotë për gurë në veshka dhe cystitis kronike dhe pielitah. Supë me manaferrat dëllinjë janë përdorur në trajtimin e përdhes, artrit dhe Revolucionit matyzmam.

Infusions e frutave ndihmon me sëmundje të rrugëve të frymëmarrjes - bronkit, trake-max, pezmatim i fytit. Infuzion mund të përdoren për shpëlarje gojën dhe ynhalyat-tions në sëmundjet e traktit të sipërm respirator.

Dëllinjë - trajtim.

Infuzion për aplikim naruzh tion.

Filxhan Brew ujë të valë 1 tbsp. l. Manaferrat halore shkurre dëllinjë normale, pastaj të këmbëngulë për të ftohur, atëherë kjo është një fëmijë. Përdorni me gojë stomatit shpëlarje Polo-kath.

Infuzion i një agjenti urine-honnoe.

Filxhan Brew ujë të valë 1 tbsp. l. pishe manaferrat bush dhe të lënë 03:00 tsedite atëherë, shtrydh të lëndëve të para. Pranoni-Të jetë 1 st. l. 3 - 4 vjet në ditë..

Supë me ciklin menstrual vaskë shqetësim.

litër oblyyte e ujit 2 tbsp. l. manaferrat dëllinjë se zakonisht, atëherë ata vlim 5 minuta në ngrohje të ulët, të ftohtë, filtër.

Merrni 1 02:00 çdo fyt.

Supë me dyskinesia tëmth dhe forca të blinduara-hitah.

Një gotë me ujë të ngrohtë zier pour 1 tbsp. l. Fruta dëllinjë dhe ngrohjes për 15 minuta në 100? Dush C-dyanoy. Ftoh 45 minuta dhe filter, shtrydh të lëndëve të para. Vëllimi i supë sjell në një volum prej qelqi. Merrni 1 tbsp. l. 3 -. 4 vjet Daily pas ngrënies.

Ekstrakt.

Bluaj 2 lugë. l. manaferrat dëllinjë normal, të mbushur ato me vodka, pastaj-staivaet 2 javë, pastaj tendosje mund dhe e shtrydhur materiale. Përdorni me herpes mbi buzët.

Supë me artrit dhe reumatizma.

litër ujë pour 200 gram degë pishe dhe shkurre kokrra të kuqe, pastaj ziej për ngrohje të ulët për 10 minuta.

Përdorin për të bërë dush.

Supë për përdorimin për-District.

litër ujë të ftohtë pour 200 gram degëve dëllinjë dhe të lënë 02:00, pastaj ziej për ngrohje të ulët për 20 minuta, filtri. Përdorni dush pezmatim i lëkurës.

Preparatet farmaceutike.

Drogës "Frutat e dëllinjë."

Dëllinjë - contraindications.

Frutat e dëllinjë zakonshëm kundërindikuar në shtatzëni dhe sëmundjet akute inflamatore të veshkave.