Nëse qumështi i gjirit është e humbur - çfarë duhet të bëjmë


Disa nëna mund të vëreni se fëmija gjatë gji gjiri i keq, i vështirë gjiri duke vazhduar. Të pakta edhe pasi të hahet është i uritur, duke kërkuar gjinjtë nënës më shpesh. Natyrisht, qumësht ishte nëna më pak përvojë dhe të rinj në këtë drejtim. Tmerr dhe përvoja nuk është e nevojshme. Nëse jeni duke ushqyer me gji raste kur trupi i një gruaje prodhon më pak qumësht se zakonisht. Si këtë çështje shqetësuese për shumë moms pleqsh të përqëndrohet mbi të dhe më thoni nëse qumështi i gjirit është e humbur - çfarë të bëni. Pse qumështi i gjirit është e humbur? Zakonisht, ky problem ndodh në ditët me 3, 7, 12 javë të jetës të fëmijës.

Një arsye për rënie laktacionit - Rritja e shpejtë dhe zhvillim. Trupi thjesht nuk ka kohë nënë për këtë fëmijë dhe përshtatur mungesën e qumështit. Gjëja kryesore për t'u shqetësuar rreth. Në mënyrë tipike, këto periudha të zgjasë jo më shumë se 3-4 ditë, atëherë prodhimi i qumështit të gjirit është restauruar në sasitë e kërkuara. Mbajeni fëmijën në gji kur ai dëshiron. Problem rënie të dhënit gji mund të jetë edhe për shkak të sfondit emocionale, mjedisit psikologjike në shtëpi, humor mom, lodhje, lodhje, Shkeljet e dietë. Në këtë rast, duke eleminuar të gjithë faktorët negativ restauruar laktacionit.


Kjo nënë e re duhet të ndihmojë të gjithë anëtarët e familjes së saj. Si për të stimuluar prodhimin e qumështit të gjirit? Midis rënie prodhimi i qumështit duhet të shikojnë dietën e tyre, rutinë e përditshme. Merrni shumë pushim, nuk përpiqet për të qenë nervoz dhe se si për të fjetur. Si një nënë e përgjegjshme, hani të paktën 5 herë në ditë, pini shumë lëngje. Ngrohtë e mirë pije në këtë kohë të çaj të dobët me qumësht, çaj bimor për të rritur të dhënit gji komposto e mollë të freskëta apo fruta të thata. Në këtë kohë më të mëdha të komunikojë me fëmijën, shpesh marrin atë, shtytje gjoks tuaj, flisni me të, këndojnë atij lullabies.

Ecni me fëmijën në ajër të pastër, është e dobishme për të dy prej jush. Mundohuni të ushqyer atë natën derisa ai nayidayetsya. Të jetë i sigurt për të mbyllur kontakt me fëmijën, dashurinë tuaj, të nisur mekanizma të fshehta në trupin e nënës, sasinë e rritjes së qumështit të gjirit. Është fëmija juaj i dashur do të shërohen prodhimin e qumeshtit. Pra, duke reduktuar qumështit të gjirit ushqyer atë sa më shpesh të jetë e mundur, sepse dhënia e gjirit punon në parimin se kërkesa - ofertë e tillë, më fëmija sucks gjoksin, më shumë qumësht do të prodhojë nënat e trupit në ditët e ardhshme. Zakonisht këto masa është e mjaftueshme për të bërë jashtë trupin e nënës sime si ishte prodhuar nevojshme qumësht fëmijën dhe fëmija normë.

Në raste ekstreme, ju mund të përpiquni masa shtesë për të shfaqen në qumështin e nënës. Mjetet juridike popullore për rritjen e qumështit të gjirit * Për të shfaqen në qumështin e nënës se të përpiqet për të përgatitur mjetet e qimnon. Për ta bërë këtë, 5,6 gram fara qimnon në një masë e butë llaç, përkthehet në një tigan, derdh një gotë me salcë kosi. Të sjellë një çiban, cool, hani 1 lugë gjelle 3 herë në ditë para ushqimit. * 1 tbsp hithër thata derdh 200 ml. ujë të vluar, të mbuluar. Pas 15 min. tendosje, pini 1 lugë gjelle infuzion pas çdo vakt. * Muzik, përzierje pjesë së bashku të barabarta të kopër, rigon, fruta anise. 1 tsp

përzierje derdh ujë të valë (200 ml.). Wrap, të lënë për 20 minuta. Strain, pini 1 lugë gjelle infuzion para ngrënies. * Rub karrota të freskëta në një rende gjobë, derdh yndyrë qumështi të freskët. Pini një gotë birrë për gjysmë ore para se të ushqyerit, jo më shumë se 3 herë në ditë. * Për të rritur sasinë e qumështit në gjinjtë pour 1 tbsp fara qimnon 1 litër. ujë të zier. Peel dhe imët pres limon të freskët, e vënë atë në ujë me qimnon. Shtoni gjysmë filxhan e sheqerit, kuzhinier mbi një ngrohje të lehta për 10-15 minuta. Cool, merr 0,5 cent. 3 herë në mes feedings. Gjatë laktacionit reduktuar nuk mbarojnë ushqyer fëmijën, nuk i japin atij një biberon.

Formula Dokorm fëmija lejohet vetëm pas një jave të prodhimit të reduktuar të qumështit të saj. Vini re nëse fëmija grasps dalë apo i përshtatshëm ajo është në duart e nënave gjatë të ushqyerit.
A është ai i sëmurë, nuk e vënë në hundë e fëmijës? Bëhu i sigurt që ju vetë mund të ushqyer fëmijën tuaj pa përdorur formulën e mitur. Prodhimi i qumështit është shumë e varur në atë mendor qëndrim mom. Tani ju e dini çfarë të bëni nëse e humbi qumështit të gjirit. Fat i mirë dhe le fëmijën tuaj të rriten të shëndetshëm dhe të lumtur! Svetlana,