Çfarë janë seksualisht sëmundjeve në gratë, simptoma të transmetueshme


Sëmundjet e sistemit urogjenital femërore janë shumë të zakonshme. Ata të shkaktojë një shumëllojshmëri të mikroorganizmave. Disa prej tyre të marrë në trupin e një gruaje gjatë marrëdhënieve seksuale. Gjinekologët kombinuar ato në një grup - një sëmundje transmetohet nëpërmjet kontaktit seksual. Disa prej tyre janë veçanërisht të zakonshme. Nëse ju nuk e dini se sëmundjet seksualisht të transmetueshme në gratë, simptomat, unë do të ju tregojnë për to në këtë faqe. Çfarë është një sëmundje femër seksualisht të transmetueshme? Ureaplasmosis - sëmundja më e zakonshme. Kjo është një mikroorganizëm i veçantë - Ureaplasma. Sipas disa transportuesit e patogjen është deri në 70% të njerëzve që janë seksualisht aktive.

Pasi në trup, Ureaplasma shfaqet diku disa ditë ose edhe një javë. Simptomat e saj përfshijnë shkarkimin jospecifik pakët vaginale. Gjithashtu infeksion manifestohet jo duhani dhe dhimbje të forta gjatë urinimit. Gjithashtu në shkelje të mitrës dhe shtojca mund të shfaqen dhimbje të pakëndshme në bark. Shumë shpesh, këto simptoma të shkojnë pa u vënë re ose të injorohen. Në këtë rast ureaplasmosis zatayuyetsya përvetësuar formën kronike. Shpesh infeksioni është zbuluar vetëm në sondazh të rastit apo në shtatzëninë e regjistrimit. Por ureaplasmosis patrajtuar mund të shkaktojë komplikime të ndryshme.


Këto përfshijnë proceset commissural në tubat fallopiane, të cilat mund të çojnë në varfëri apo shkas ektopike shtatzënisë. Gjithashtu, në qoftë se ureaplasmosis zbulojë vetëm gjatë shtatzënisë - kjo mund të shkaktojë sëmundje në zhvillimin e fetusit dhe të çojë në dështim. Trajtuar antibiotik sëmundje pas testimit të hollësishëm laboratorik. A mos i lënë infeksion nedolikovanoyi - përndryshe ajo mutates dhe është rezistent ndaj drogës. Chlamydia - sëmundja e dytë më e zakonshme që transmetohet seksualisht. Shkaktojnë bakteret e saj të quajtur Chlamydia. Periudha e inkubacionit është nga dy javë për një muaj.

Simptomat në gratë janë reduktuar në sekrecionet e mukusit të pakëndshme ose të karakterit madje purulent me një erë të veçantë, zakonisht të verdhë. Përveç kësaj, mund të ketë dhimbje dhe djegie vulvë, siklet gjatë urinimit, dhe dhimbje të barkut. Ndonjëherë klamidia mund të provokojë gjakderdhje intermenstrual dhe përkeqësimin e gjendjes së përgjithshme. Sëmundje nuk trajtohet mund të shkaktojë komplikime të ndryshme në sistemin urinar duke përfshirë të gjithë organizmit. Pas Diagnoza laboratorike është dhënë zakonisht për ilaçe, e cila përfshin antibiotikët, antifungals dhe imunostimulues.

Në shumicën e rasteve, klamidia trajtohet me sukses për disa javë. Kur marrëdhënia seksuale shpesh transmetohet dhe candidiasis, i quajtur zakonisht mëllenjë. Kjo sëmundje fungale shkaktuar jo vetëm patogjene, por edhe kushte të përshtatshme për riprodhimin e tyre aktive. Në fakt, kërpudhat Candida microflora tipik normal e shumë njerëz. Por kur prekje forma patogjene të rënies apo imunitetit të fortë - ndoshta fillimin e formës aktive të sëmundjes. Vuajtje duket kruarje dhe djegien e organe gjenitale të jashtme karakteristike shkarkimin bardhë djathë.

Nuk mund të jenë dhimbje gjatë urinimit dhe raportit seksual. Diagnoza është bërë laborator. Shpesh candidiasis gjendje e sëmurë është një shok për shumë sëmundje të sistemit urogjenital. Për trajtimin e mjekëve candidiasis të rekomandojë metoda lokale të ndikimit - ointments, qirinj dhe si, si dhe gëlltitje të drogës antifungal. Trajtimi duhet të përfshijë edhe terapi imunostimulues. A nuk të angazhohen në vetë - përsëritjen ndryshe veshtire mundshme. Herpesi gjenital është gjithashtu shpesh arsye për të kërkuar një gjinekolog. Virusi Herpes mund të mbetet për vite në trupin tuaj, jo duke treguar veten e tij nga koha në kohë.

Në formën aktive e sëmundjes mund të ndodhë gjatë dobësimin e përbashkët e trupit - in semundjeve, çrregullimeve te imunitetit, shtatzanise. Pas diagnozës laboratorike trajtimit të caktuar projektuar për të hequr simptomat. Deri në fund të dëbuar virusin nga trupi nuk arrin, por me kontrollin e duhur mund të parandaluar aktivizimin e saj. Është e rëndësishme për të përcaktuar tendosje në kohën e duhur
irusu gjatë shtatzënisë për të parandaluar komplikimet e saj dhe ndërprerje. Shpesh marrëdhënia seksuale mund të çojë në zhvillimin e vaginosis bakteriale. Por kjo nuk mund të klasifikohet si sëmundje që janë të transmetuara seksualisht.

Ky është një reagim ndaj ndryshimeve në microflora që ndodhin në pacientët që marrin antibiotikët, çrregullime të imunitetit, etj Vaginosis trajtohet me sukses me drogë antibacterial pas diagnostifikimit laboratorike që do të përjashtojnë shkaqet e tjera të inflamacionit. Gratë e sëmundjeve seksualisht të transmetueshme, simptomat e grave kërkojnë kujdes në kohë, diagnoza dhe trajtimi të përshtatshëm për të shmangur ndërlikimet dhe shkelje të ndryshme. Prandaj, në dyshimin më të vogël për ta, duhet të shkojnë në gjinekologu mjekut. Catherine