Çfarë produkte shkelin metabolizmin


Metabolizmi është një nga mekanizmat bazë të organizmave të gjallë. Kur këmbimit është ndërprerë, trupi dobësohet dhe bëhet objektiv në dispozicion për sëmundje të ndryshme. Në njerëz besohet se vetëm dy - tre produkte shkelin metabolizmin. Kjo nuk është e vërtetë. Problemi shqetësues për shumë. Pra, le të flasim për këtë më shumë, të mësojnë përse ndarja është prishur, dhe çfarë produkte shkelin metabolizmin e trupit. Shkaqet e çrregullimeve metabolike Përgjithësisht aa sëmundje kryesisht shkelin metabolizmin. Dështimi në trup mund të ndodhë kur ndryshimin e gjëndër tiroide, veshkave dhe veshkave gjëndër, gonads dhe subjekt i dietat strikte.

Shkëmbim gjithashtu shkelur me kequshqyerja, urisë, të hahet, përdorni ushqim monoton. Kjo ndryshon tonin e hipotalamusi, i cili rregullon proceset vitale në trup dhe shkalla e energjisë së prodhuar. Sëmundja më e shpeshtë metabolike është një lipid, një komponent yndyror. Në këtë rast, mëlçisë ndalesa normalisht riciklojnë yndyrna në gjak bëhet kolesterol më të dëmshme. Akumulimin e yndyrës që prek enët e gjakut. Më vonë, kjo gjendje mund të çojë në sëmundje të zemrës, goditje, sulmet në zemër. Çështje është e komplikuar kur një pjesë të madhe yndyrna numër nga ushqimi.


Në qoftë se ju përdorni një shumë të mishit dhe qumështit, yndyrna në trup janë marrë të shtypur sistemin imunitar dhe prishin proceset vitale metabolike. Produktet që shkelin metabolizmin Njeriu modern konsumon një sasi të madhe të yndyrave të ushqimit. Më shpesh kjo nuk është e nevojshme, por një zakon i keq nga të cilat duhet të heqin qafe e.
Trupi ynë ka nevojë për acidet yndyrore esenciale omega-3. Ata janë në shumën e kërkuar të naftës, sidomos një shumë prej tyre në canola, flaxseed dhe vaj ulliri. I pasur me acide omega-3 yndyrore, arra, vaj peshku i prodhuar nga specieve detare peshku. Shumica prej nesh janë mësuar të hanë me vaj të Omega-6 (gjetur në misër dhe vaj luledielli) dhe absorbojnë një sasi të madhe gjalpë, yndyrë të kafshëve - solids ngopur yndyrë.

Si rezultat i dietës, i shqetësuar metabolizmin, i prodhuar prostaglandins dëmshme dhe hormonet. Ata janë të hyjnë në trupin e njeriut, provokojnë aterosklerozë, trombozë, artrit, astma dhe alergji. Shkelur tensioni i gjakut microcirculation rritet, insulinë të mundshme të tepërt. Në mënyrë për të normalizuar dhe përmirësuar metabolizmin e nevojshëm për të vëzhguar dietë të ulët-kalori. Është e nevojshme për të kufizuar përdorimin e yndyrave shtazore, yndyror dhe mish të skuqur, shpezë yndyror (rosë, patë), më të mira vajra përdorimi vegjetale përmbajnë acide yndyrore polyunsaturated. Replace viçi derri ligët, mish duck në pule, lepuri.

Replace peshk e skuqura gatuar, hani më shumë vaj peshku oqean lloje, por nuk do të heqë dorë nga peshqit e lumit ligët. Shmangni proshutë, proshutë, proshutë, salcice, salcice gatuar dhe tymosur, tru mëlçisë. Nëse jo ata nuk mund, ju mund të vënë në një pjesë të zier Burger viçi me qepë dhe rrethi kastravec. E shijshme dhe e dobishme. Në rast të shkeljes së metabolizmit të karbohidrateve, është rritur zakonisht mall për prodhimet e ëmbël dhe e pjekur mielli përmbajnë karbohidratet. Ky kusht është gjithashtu një faktor rreziku për sëmundje të zemrës, obeziteti, diabeti. Prandaj, dietat që i nënshtrohen përjashtojnë ose kufizojnë në një konsum minimal të ëmbëlsirat, çokollata dhe produktet ëmbëltore.

Një sasi e madhe e karbohidrateve gjenden në bukë e bardhë, ëmbëlsira, makarona, miell të bardhë, oriz të bardhë, patate, patate të skuqura dhe banane. Këto ushqime ne dashuri. Pas një tjetër mënyrë, larë poshtë me një pica apo Burger, ujë të ëmbël, pa hezitim, që nga ai ushqim rrit nivelin e sheqerit në gjak. Për shkak të kësaj, një sasi të madhe të gjakut për të insulinës, e cila redukton sheqer. Dhe truri merr një sinjal për të ngrënë përsëri, dhe kështu pafund. Si rezultat - kjo është overeating dhe peshë fitim të qëndrueshme. Për të thyer rrethin vicioz, ju duhet të hani. Por përveç dietë kërkohet një sërë aktivitetesh.

Për të rregulluar shkëmbimin duhet të përdorë ushtrim, të marrë një kurs të fizioterapi, masazh, etj The metabolizmit shërim sistem që i përshtatet ju ndihmojë për ta bërë një person kompetent. Siç mund ta shikoni, metabolizmi i shqetësuar nuk është shumë e lehtë për të shërohen. Është shumë më e lehtë për të trajnuar veten për një mënyrë jetese të shëndetshme sa më shpejt të jetë e mundur. Mundohuni të mos merrni përfshirë në alkool, nuk pi duhan, të eliminuar nga produktet dietë që shkelin metabolizmin dhe fat të mirë! Svetlana,