Çfarë lloj i alergeneve ushqimore për fëmijët dhe të rriturit


Alergjik Secili ka listën e vet të produkteve përdorimi i të cilave është kundërindikuar për atë personalisht. Ata, në zhargon profesional, ekspertët janë quajtur alergeneve. Numri i ndaluar përdorim ushqim për çdo pacient individualisht, nuk i lejohet të marrë vetëm një produkt, një tjetër e një seri. Shpesh ndodh që ushqime për ndaluara pacient nuk e di edhe për shkak të faktit se ajo kurrë nuk do të u përpoq për të marrë. Për shembull, një person i cili jeton larg në Chukotka, antitrupat mund të prodhohen në një pjatë të tillë të sofistikuar francez të quajtur estyurzhony se kjo nuk është diçka për të ngrënë, por nuk dëgjojnë për to.

Ose, për shembull, për shumë njerëz në Evropë është i kundërindikuar në kuzhinën kineze. Por në qoftë se ju qëndroni mbi banorët e pjesës evropiane të vendit tonë, ajo është e nuk të shqetësuar veçanërisht. Pas një qytetari mesatar të thjeshtë nuk ka gjasa për të arritur atje, sepse për këtë ai duhet të kalojnë një pagë minimale për muajin e fundit. Adresuar në allergist dhe mbajtja e një ditari Ndonjëherë - ende ndodh që për herë të parë nga duke marrë një produkt të veçantë, një person duke treguar shenja të një reaksion alergjik. Kjo është arsyeja pse të gjithë njerëzit duhet të dinë gamën e ushqimeve që shkaktojnë alergji në të. Sidomos kur është fjala për produkte për fëmijët.


Sigurisht, kjo nuk është një detyrë e lehtë, por ajo është zgjidhur mjaft feasibly. Për shembull, alergeneve të zakonshme për fëmijët është - arra, agrume, çokollatë, mjaltë dhe produkte të tjera, të gjithë e që dikush alergjen, dhe disa jo. Po, prej trangujve, lakër dhe bukë kafe i vështirë për pankreas, kështu që në një shumë të shkelur punën e saj. Extractives supë irritojë murin e zorrëve. Si rezultat, ai bëhet i përflakur. Alergeneve të njëjta për të rriturit, plus qumësht. Qumësht pengon trupin mënyrë që të mos tretet plotësisht. Kur Çrregullime të tretjes ushqime që përmbajnë proteina të kafshëve janë edhe alergeneve.

Pra alergjik ndaj produktit të pastër të lëndës personal. Sigurisht, në qoftë se trupi juaj është përgjigjur në ndonjë reagim të produktit të çoroditur, atëherë, para së gjithash, sa më shpejt që të jetë e mundur të identifikojë produktet që paraqesin një rrezik për ju, dhe menjëherë largimin e tyre nga dietë. Zakonisht, një herë vështirë për të përcaktuar se cilat produkte alergeneve për fëmijët dhe të rriturit. Prandaj, më e mirë në shenjat e para të intolerancës e trupit të një produkti, një mjek që merret me çështjet në fushën e alergjisë. Nëse ju nuk e kuptoni saktësisht se çfarë gjellë është fajtor kërceu alergji, kur të aplikoni për një specialist që ju duhet për të dhënë atë ditar të veçantë të ushqimit në të cilën ju hollësi për disa kohë regjistruar menu e tyre.

Në mënyrë tipike, pacientët nuk janë të vetëdijshëm për nevojën për të mbajtur shënime të tilla, dhe nganjëherë injorojnë këtë rekomandim, duke shpresuar për një kujtesë të mirë. Kjo nuk është fare e vërtetë: që përpiquni të mbani mend se çfarë keni ngrënë për drekë dje, pardje, 3 ditë më parë, 2 javë më parë? Në këtë rast, shënimet e sakta ditar të ju ndihmojë për të përgatitur një dietë me produkte përdorimi i të cilit nuk do të shkaktojë një reaksion alergjik në trupin tuaj. Për shkak se do të kishte qenë e kujtesës dhe blog do të mbajë ende. Për më tepër, në shënimet e tij që ju duhet për të njohur produktet e përfshira në dietë dhe ushqim, por mënyra dhe koha e gatimit detajuar çfarë aditivëve dhe seasonings janë përfshirë, si atëherë shkapërderdhur dhe është e nënshtruar për të ngrohur trajtim pjatë ( smazhylosya, i zier ose tushkuvalos).

Kuptojnë se ky është informacion shumë i rëndësishëm, e cila në çdo rast nuk mund të shpërfillet. Ditari më mirë për të përparuar për të apeluar tek mjeku (për 1 muaj) si shpesh allergist pyet: "Çfarë po ju pijshëm dhe të hahet 3 javë më parë". Dhe në qoftë se ju nuk mund të saktë përgjigjen në këtë pyetje, dhe mjeku nuk mund të ju ndihmojë. Përkundrazi, pritja është shtyrë për 3-4 javë. Por në qoftë se ju keni një blog, mjek i bazuar në menynë tuaj dhe me kujdes studiuar të dhënat nga ditari, ju caktojë dietë më të saktë dhe të sigurt, në vijim të cilat ju nuk do të jenë të shqetësuar në lidhje me sulmin e një reaksion alergjik.

Trajtimi i reaksion alergjik - një proces shumë i rëndësishëm në të cilin çdo pacient duhet të trajtohen me Scrupulousness dhe personalitet. Nëse lista e përgjithshme e alergeneve mungon së paku një ED
produkt ynyy, ajo mund të kthehet i gjithë procesi është trajtim i plotë. Mos harroni, shumë varet nga ju. Dietë hypoallergenic Shpesh ndodh që, përkundër bërë me ndershmëri ditar të ushqimit dhe mjeku profesionalizëm e saktë të shkaktojë reaksione alergjike të përcaktuar dështon. Në këtë rast, një specialist vendos pacientin dhe parashikon një listë të rreptë dietë të produkteve të cilat është i njohur që më parë.

Tani, si rregull, mjekët përdorin dietë Klyueva B., i cili e përshkroi atë në librin e tij me titull "Sëmundjet e shekullit". Baza e kësaj diete është e produkteve hypoallergenic që kanë shprehur pronat ulëta alergjike.
Sipas kësaj metode të produkteve të mishit të hahet i zier ose i zier ngadalë lepuri dhe viçi. Rajs, tërshëra, elbi dhe hikërror - drithëra lejohet Klyueva dietë. Sa për fruta dhe perime, të alergji mund të përfshihen në dietë produktet e mëposhtme: lakër e bardhë (jo turshi) dhe lulelakër, kungull, trangujve (jo serrë), kungull, patate, dardha jeshile dhe mollë, kumbulla dhe kumbulla të thara.

Bukë ha, sigurisht, lejohet, por buke tjetër dhe përdorimi ëmbëltore nuk është i rekomanduar. Të gjitha enët janë të përgatitur mundësisht me shtimin e vaj ulliri, por lejohet dhe perime. Në disa produkteve dietë hypoallergenic për të rriturit nuk rekomandohet. Ajo nuk ka nevojë për të pirë qumësht, por prodhimet e qumështit janë të lejuara, me kusht që ata jo përgjigje. Dhe, drithëra të ndryshme duhet të jenë të përgatitur për supë perimesh ose ujë, por jo qumësht. Si rezultat i dietës dhe trupit mjeku reagimit mund të nxjerrë disa përfundime dhe japin këshilla. Akoma më shumë kuptim që të jetë në ditarin tuaj dhe vëzhgimet personale të reaksioneve.

Nëse ju nuk janë përdorur për të shikuar atë, atëherë ne redaktuar faqe ju tregon - të mësojnë dhe të jenë të shëndetshme! Rinat Abdrahimov,