Çfarë janë duke marrë pilula kontraceptive


Tani 80 milionë. Femrat i besojnë pothuajse 100 lloje të hormoneve kontraceptive të sintetizuara në gratë, dhe në brezin e tretë të tableta që përmbajnë një minimum. Tashmë një gjysmë shekulli këto kontraceptivë nuk janë vetëm të eliminojë shtatzëni të padëshiruar, por të trajtuar inflamacion, dhimbje dhe menstruacioneve parregullt, aknet dhe trupit pengojnë flokëve, të zvogëlojë rrezikun e kancerit të vezoreve, mitrës, gjëndra e qumështit. Një shtim në peshë për të ardhur keq ndodh vetëm në muajin e parë. Kështu që marrin pilula kontraceptive? Klorur benzalkonium Në dispozicion në formën e: • «Erotex" - supozitorëve me erën e limon, u rrit, livando; • «Virotek seks" - një zgjidhje e 0,02% për përdorim të jashtëm; • «Pharmatex" - kapsula vaginale, tamponin, supozitore.


Spermicidal mjet dhe aktivitet antibacterial, sperma obezdvizhivayuschee në sekonda, duke shkatërruar membrana e tyre celular. Në ciklin hormonal, microflora vaginale, gjaku, qumështi lactating gratë nuk janë prekur. Duration 4:00 ruajtur. Bakteret patogjene (Chlamydia, gonokoku, Trichomonas, herpes) janë shkatërruar kur përdoret brenda dy orëve pas raportit seksual. Rreziku i efekteve anësore është manifestim minimal, hypersensitivity - një simptomë e acarim lokale, djegie. Këshillon: Mos e ujitur në vaginë me sapun dhe ujë në 04:00 pas aktit; para aktit tjetër të përdorimit të drogës përsëri.


"Diana - 35" Fasule kontraceptiv hormonal, i prodhuar në Gjermani me estradiol etinil (0,035 mg) dhe acetate ciproteroni (2 mg). Për gratë me një tepricë të hormoneve mashkullore është i besueshëm dhe i domosdoshëm. Merrni tableta duhet 1 tabletë në ditë me 5 ditëve pas fillimit të menstruacioneve për 25 ditë, pastaj pas një pushimi pesë-ditore pas gjakderdhje, të vazhdojë në të njëjtën qark. Nga pilula ndonjëherë rrit dhimbje koke presion, vizion të paqartë, dëgjimi, venat përflakur, e lëkurës verdhë, ndryshime peshë. Pleqsh gratë, ose të prirur për të kruarje, verdhëz, inflamacion të mitrës, epilepsi mund të marrë pilula.

Në duhanpirësit ekziston rreziku i bllokimit të enëve të gjakut, sulm në zemër. Dhimbje në gjoks ose këmbë - një sinjal për të braktisur "Diane -35". Efekti i saj është dobësuar nga antibiotikët, barbiturates. Nëse marrja e tepruar "Diane-35" i sëmurë, mill krovyt. Pilula recetë shitur, ruhen 5 vjet. "Lindynet" Këto tableta hungareze një estradiol e treta më pak etinil se do të thotë "Diani- 35". Gestodeni komponent i dytë (0075 mg). Blocks veprim i gonadotropins, ndihmon të parandaluar shtatzëninë. Pilula kontraceptive pengojnë ovulacionit, mukusi që mbulon hyrjen e spermës në mitër, endometrium bën shumë të dobët për të mbajtur fruta.

"Lindynet" 1 pije në ditë për 21 ditë. Next - një pushim prej shtatë ditë për muajin e. Nëse keni nevojë për të kapur ato - të bëjë një pushim më vonë. Efektet e padëshiruara "Lindynet": ënjtje të gjirit, spote, depresioni, dhe duhanpirësit me një sulm në zemër mund të ndodhë. Në mëlçisë, zemrës, veshkave, diabet, okluzion venoz më mirë "Lindynet" me tableta të tjera. Në një përdorim paralel të drogave të tjera të ul e saj të energjisë (Anticonvulsants, Barbiturikët, antibiotikët). Sëmurë mbidozë, gjak i dobët mazhetsya nga vaginë. Blej "Lindynet" mund të porositen, ai është i përshtatshëm për 4 vjet. "Logest" Tabletë gjerman i së njëjtës përbërje si hungarez "Lindynet" sepse mjekët gjermanë gjithashtu besojnë se kjo është vlera më e mirë.

Shkencëtarët kanë konfirmuar pafajësinë e kontraceptivëve të kancerit: tumor ndodh për shkak të papillomavirus dhe sjellje të veçantë seksuale. Pritjes - të ngjashme me "Lindynet." Në shtatzëninë e hershme "Logest" nuk e dëmton fetusin, por në qoftë se dhimbje të veshkave, migraines, ulcerat, sëmundje të mëlçisë të drogës duhet të zëvendësohen me mjete të tjera. Dhe, edhe pse ajo nizkodozovoy drogës duhet të jetë çdo tre muaj kontrolluar nga gjinekologu dhe një terapist. Veçanërisht të kujdesshëm me "Logest" duhet të jetë diabet, mitrës, epilepsi, kështu blej atë në recetë. Gratë pleqsh nuk mund të pini atë - ul furnizimit qumësht. Vjellje dhe gjakut Smears ndodhin nga mbidoza.

"Marvelon" Pilula holandez me desogestrel dhe etinil estradiolit (respektivisht 150 mg dhe 30 mg) parandalon shtatëzaninë dhe, e rëndësishmja, ektopike njëjtë. Pengon zhvillimin e folikulit, pengon funksionin e hipofizës (gonadotrophic). Pini 21 ditë në tabletë në ditë, atëherë - 7 ditë pushim, edhe në qoftë se nuk ka gjakderdhje. Rezultat i keq prej saj - zemrat ënjtje, shtim në peshë. Ne duhet të braktisë "Marvelon" në inflamacion të mëlçisë, biliare i dobët, tumoret, epilepsi dhe pirja e duhanit. Përgatitja ndryshimi është i nevojshëm nëse venë përflakur, dhimbje koke, shtyn gjoks, përkeqësuar dëgjuarit dhe të shikuarit.

Në fuqinë medikamente të tjera "Marvelon" dobëson. Nga shumë shpesh marrjes së drogës janë të përzier dhe të gjakut Smears. Prescription. Merrni "Marvelon" nën mbikëqyrjen e një gjinekologu. "Mersylon" Tableta holandezë, të ngjashme në përbërje për "Marvelon", por të ulët (etinil estradiol e treta më pak). "Mersylon" kursyer efekt mbi veshkat, zemrën, enët e gjakut dhe të mëlçisë, por pritja e tij më të mirë i ndaluar. Pacientët me hipertension, diabet përgatitjen pije me lejen e mjekut. Miratimi i një të ngjashme "Marvelon". Helen Shane,