Cilat janë shenjat e para të kancerit të trupit


Kanceri - kjo është shumë e rrezikshme për sëmundjet e njeriut që janë të shoqëruar nga kritere të ndryshme. Simptomat varen nga vendndodhja dhe madhësia e kancerit, dhe se si organet përreth apo indet e trupit të njeriut i impresionuar. Me përhapjen e metastazë, Simptomat kanceri ndodhin në pjesë të ndryshme të trupit. Me zhvillimin dhe rritjen e tumoreve malinje, ka compression i organeve ngjitur, enët e gjakut dhe nervat. Compression i tillë përcakton paraqitjen e simptomeve. Sidomos në qoftë se tumori është veçanërisht zonë e rëndësishme, për shembull në tru. Në këtë rast, madje edhe për tumoret e vogla simptomat tipike të hershme.

Në disa raste, qelizat e kancerit sekretojnë substanca specifike në gjak. Pastaj, shenjat e sëmundjes nuk janë karakteristikë e tumorit. Për shembull, tumoret malinje të vendosura në pankreas, duke rezultuar në formimin e mpiksjen e gjakut në enët e ekstremiteteve të ulëta. Disa kancere të shkaktojë një rritje në nivelet e gjakut të kalciumit, që çon në dobësi të përgjithshme dhe marramendje. Por shpesh formuar tumore në fushat e trupit të njeriut kur simptomat shfaqen sa kohë që tumor arrin të mëdha. Për shembull, kanceri i pankreasit me vështirësi të mëdha është vendosur nga një shqyrtim të jashtëm.


Simptomat nuk shfaqen derisa procesi i metastazë nuk janë përfshirë nerva që çojnë për të mbështetur dhimbje. Shumë vonë janë shenjat dhe simptomat e kancerit të prostatës. Tumoret malinje në zhvillim rreth kanal biliare, duke shkaktuar njollë e lëkurës, ajo zhovtushnosti. Në një tjetër vend simptoma të tjera. Pra, le të flasim më shumë për atë shenjat e hershme të kancerit të trupit. Nuk janë të përgjithshme, simptoma jo-specifike të sëmundjeve malinje, e cila është e nevojshme të dinë të gjithë. Midis tyre më të zakonshme janë: humbje të pashpjegueshme në peshë, të shpejtë, ethe, lodhje, dhimbje, njollë dhe cilësi të lëkurës.

Por sigurisht, ata jo gjithmonë tregojnë praninë e një tumori malinj. Megjithatë, ata duhet të paguajnë vëmendje të veçantë për të parë një mjek për ekzaminim. Humbje të shpejtë dhe të pashpjegueshme në peshë në shumicën e pacientëve, kjo sëmundje e rrezikshme në një periudhë të dhënë është humbje peshe të dukshme. Një nga shenjat e para të kancerit janë humbje të pashpjegueshme në peshë prej 4-5 kg. Kjo është veçanërisht e vërtetë për tumoret e pankreasit, stomakut, ezofag ose të mushkërive. Lodhje dhe dobësi në zhvillimin dhe përparimin e tumorit të nuk është një tjetër shenjë e rëndësishme e kancerit - lodhje dhe dobësi e përgjithshme.

Ndonjëherë këto simptoma lindin në fazat e hershme të sëmundjes, sidomos kur ajo është humbje kronike të gjakut. Kjo zakonisht ndodh kur kanceri i zorrës së trashë apo stomak. Dhimbshme ndjenjë dhimbje është një simptomë e zakonshme e tumoreve të kockave ose testise. Por ka një dhimbje në proces të avancuar të sëmundjes. Ndryshimet Në kancerit të lëkurës lëkurë, simptoma të dukshme të ndryshimit të shkaktojnë disa lloje të tumoreve të organeve të brendshme. Në këto raste ka hyperpigmentation e lëkurës, eritemë (skuqje) të verdhë. Gjithashtu ndryshime të dukshme janë të shoqëruara me kruarje dhe rritjen e tepruar e flokëve.

Shenjat dhe simptomat e kancerit Përveç simptomave të përgjithshme të mësipërme specifike, zhvillimi i tumoreve malinje është i shoqëruar edhe nga tipare të veçanta. Disa prej tyre ne do të marrin në konsideratë.
Vetëm për të thënë se karakteristikat e përgjithshme dhe të veçanta jo gjithmonë do të thotë kancerin. Ata shpesh shoqërojnë sëmundjeve të tjera. Por kjo nuk do të thotë se ata nuk duhet të i kushtoj vëmendje. Në vend të kësaj, ju duhet menjëherë të informojë mjekun. Nxjerrës Shfaqja mosfunksionim sistem i kapsllëk kronik ose diarre, ndryshimi në shumën ndarë feces, mund të tregojë praninë e kancerit të zorrës së trashë.

Ndjesi të dhimbshme gjatë urinimit, një pikëz e gjakut në urinë, shkelje frekuenca urinare mund të tregojnë zhvillimin e kancerit të fshikëzës apo të prostatës. Gjatë murtaja pashëruara plagë Shpesh tumoret malinje të lëkurës mund të rrjedh gjak. Ata i ngjan një plagë apo ulçerë. Duhet t'i kushtojnë vëmendje serioze për ulcerat e tilla jo-shëruese dhe tregoni atyre në lidhje me mjekun dhe të nënshtrohet kontrollit mjekësor. Gjakderdhje ose gjakderdhje në meshat fekal, fron i zi mund të jetë një shenjë të kancerit të zorrës së trashë apo kanceri i zorrës së trashë. Gjakderdhje të pashpjegueshme dhe gjakderdhje nga vagina mund të tregojë onkologji qafës së mitrës.

Nëse gjaku del në urinë - mund të zhvillojnë tumore të fshikëzës apo veshkat. Gjaku nga dalë e gjirit mund të tregojnë kancerin e gjirit. Ndrysho lythat ose moles Nëse Moles zakonshme në trup ose lythat ndryshuar formën, ngjyrën dhe madhësinë, ju duhet menjëherë të vizitoni onkolog. Ky ndryshim është shpesh një shenjë e një melanoma rrezikshme. Me diagnozën e hershme të kësaj forme të kancerit është lehtësisht të shërueshme. Tani ju e dini se shenjat e para të kancerit në trup. Ato janë të rëndësishme të dini. Për trajtimin e kancerit të përgjithshëm gjithmonë efektive nëse tumori është zbuluar në fazën e hershme të sëmundjes.

Kur tumoret zbuluar herët, trajtimi është filluar me kohë, me një sasi të vogël të metastazë tumorit kur nuk është përhapur ende të organeve dhe sistemeve të tjera. Prandaj, probabiliteti i shërimit të plotë në këtë rast është shumë më e lartë. Të jetë mirë, nuk do të ketë të sëmurë! Svetlana,