Cilat janë simptomat e hemorroide, shkaqet e sëmundjeve, trajtimin dhe parandalimin


Që shumë e jetës sonë ne kemi filluar të ulur duke ulur në një stërvitje minimale - Hemorroide besim zuri vendin e tij në jetën tonë. Sipas sondazheve kjo sëmundje e pakëndshme vuajtur ose vuan pothuajse 80% të popullatës sonë. Pra, pyetja e diagnozës dhe trajtimin e hemorroide është më e rëndësishme për shumë prej nesh. Pra, le të flasim për të dhe për atë që Hemorroide simptomat, shkaqet e sëmundjes, trajtimin e saj dhe parandalimin e asaj që është. Për fat të keq kjo ndodhi që shumë e konsiderojnë hemorroide disi sëmundje e turpshme dhe hezitoni të kërkojë këshilla nga një proctologist specialist.

Dhe më kot, sepse zbuluar në kohë dhe hemorroide filluar menjëherë trajtim adekuat të rrisë shanset e trajtimit të disa herë të suksesshme. Çfarë mund të shkaktojnë zhvillimin e hemorroide? Shkaqet e hemorroide sëmundjes - një dietë të varfër, overeating, mbipeshë, zakone të këqija, shtatzënisë dhe lindjes, venat me variçe. Për më tepër ndikojnë në përparimin e sëmundjes shpesh diarre ose kapsllëk, stërvitje të pamjaftueshme apo të tepruar, punë të vazhdueshme në një pozicion të mund - ulur ose në këmbë. Roli i tij në këtë sëmundje dhe inflamacion mund të luajnë legenit, seksi anal dhe qëndrime të shpeshta në zonat e nxehta (kjo mund t'i atribuohet banjot dashuri dhe sauna).


Nga çfarë shenja mund të përcaktohet duke filluar hemorroide, dhe çfarë fazë të rrjedhës së sëmundjes është e ndryshme? Faza e parë e procesit të përfshijnë nyjet kryesore venoz arsimi në rektum. Ky proces nuk shoqërohet domosdoshmërisht me simptoma. Ajo mund të shihet nga njeriu. Nuk janë të rralla kapsllëk dhe dhimbje gjatë lëvizjeve të zorrëve. Pacienti mund gjithashtu të festuar djegur në rektum ose bloating. Ndonjëherë ju mund të konsideroni gjak në jashtëqitjen. Megjithatë, këto simptoma kanë sëmundje të tjera, dhe pak i kushtoj vëmendje atyre. Dhe absolutisht njësi të aplikojnë në këtë fazë një mjek.

Edhe pse në këtë fazë më e lehtë për të parandaluar sëmundjen. Faza e dytë është zhvillimi i hemorroide kinking. Gjatë një udhëtimi në njësitë tualet mund tashmë vyvalyuvatysya jashtë, por megjithatë pas procesit të jashtëqitjes ata janë tërhequr prapa. Është kjo fazë është manifestimi i parë i simptomat e hemorroide janë më shumë dhe më shumë. Kjo është reflektuar në ndjenja një ndjesi djegie në rektumit dhe anusit, ndjenja e spastrimit jo të plotë të zorrëve. Për më tepër gjakderdhje mund të ndodhë. Megjithatë, ata nuk është e detyruar të shoqërojë procesin e jashtëqitjes. Ju mund të specifikoni se gjaku mund të shfaqet në përgjigje të një aktiviteti fizik rritje presion.

Blood qëndron kuqe të ndritshme dhe mund të rrjedhin lumë bie apo aktin. Ky pacient nuk ndihet shumë dhimbje. Faza e tretë karakterizohet nga humbja e hemorroide nyje me guxim jo vetëm në tualet, por pavarësisht procesit të jashtëqitjes. Megjithatë, ata janë gjithnjë e më të tërhequr të veten. Simptomat rritur, duke ndikuar në rrugën e jetës. Pacienti ndjen një kruarje të vazhdueshme, dhimbje të forta dhe djegien. Përveç kësaj, ai ndjen plotësi. E gjithë kjo ndikon në gjumë dhe në punë. Në këtë kohë humbja e nyjeve mund të shkaktojnë proceseve të ndryshme inflamatore - dhe peritonit, dhe zorrë inflamatore dhe anusit, si dhe inflamacion të organeve riprodhuese.

Përveç kësaj, pacienti vuan nga kapsllëk, kështu që mund të formohet gurë fekal. Në fazën e katërt dhe e fundit e hemorroide të shqiptuara dhe spikatur jashtë nga dy pika. Kështu ata nuk do të krejtësisht të mbyllur anusit, duke shkaktuar humbjen e zorrë. Në këtë kohë, gjakderdhje e madhe mund të ndodhë, duke shkaktuar trombozë, erozionin dhe madje edhe nekrozë. Hemorroide në këtë fazë mund të çojë në kancer të zorrës së trashë dhe sëmundjet e tjera vete. Në fazën e katërt plotësisht kurë hemorroide gati joreale. Parandalim Në mënyrë për të shmangur këtë sëmundje të pakëndshme për të përjashtuar të gjithë faktorët që mund të shkaktojnë atë.

Edhe në qoftë se puna juaj përfshin një vend të përhershëm - të gjeni kohë për të ngrohtë deri, të bëjë disa stërvitje. Parandaluar ndonjë sëmundje shumë më e lehtë se sa për të trajtuar atë, por në qoftë se ju keni gjetur tashmë në shenjat e para të hemorroide - kontaktoni mjekun tuaj. Ai do të marr trajtim është e drejtë për ju. r / Trajtim Për të trajtuar hemorroide ose terapi e përdorur, ose në fazat e mëvonshme, kirurgji. Nga metodat konservative përfshijnë përdorimin e ointments, suppositories së bashku me drogë tonik. Intervenimi kirurgjik është i përfshin operim të hemorroide. Nuk janë trajtimet popullore për hemorroide.

Ata janë të mira përdoren në kombinim me terapi të drogës, pas konsultimit me mjekun tuaj. Për të trajtuar hemorroide përdorur mjetet juridike popullore dush, infuzion, klizmë. Për të përgatitur një banjë me avull, përdorni një përzierje e bimëve - tansy, yarrow, gjethe arre dhe hop kone. Hidh ujë të valë, vlim një çerek ore dhe derdh në një kovë metalike. Uluni në krye dhe të ulen për rreth njëzet minuta. Përsëriteni çdo ditë për një javë. Për të përgatitur supë duke përdorur nettles ose lëpushkë. Dhe enemas përdorin një zierje e Calendula, buckthorn, kamomil, i urtë, Calendula, yarrow, gështenjë, kone hop.

Në të njëjtën kohë të marrë një filxhan ujë të valë një lugë gjelle e mbledhjes, vlim për ngrohje të ulët me pesë minuta dhe le të këmbëngulë. Në trajtimin e hemorroide rëndësishmja afateve kohore. Prandaj, në shenjë e parë e sëmundjes menjëherë kontaktoni mjekun. Catherine


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!

E