Çfarë ushtron për të bërë me fëmijën


Ne e dimë se ushtrimi i ndihmon gratë jo vetëm për t'u përgatitur për lindjen e fëmijës, por edhe për të përmirësuar shëndetin për të gjitha shtatzënitë. Angazhohen në terapi fizike më të mirë në një mot të mirë dhe jashtë. Nëse bie shi jashtë, të angazhuar pastaj në dhomë, por të jetë i sigurt për të hedh atë para se të punësimit, për të shmangur draftet. Getting klasa jo më herët se 2 orë pas ju mori lart nga tabela dhe gjithmonë kujdes për mirëqenien e tyre. Fokusimi në kursim normën e zemrës. Në fund të klasa ajo duhet të jetë i njëjtë si përpara fillimit të orëve. Ai e lejoi jo më i shpeshtë se brenda 6-8 goditje.

Në muajin e fundit të shtatzënisë është arritur pjesën tjetër të gjatë në mes të ushtrimeve, sepse edhe me lëvizjet e thjeshta mund të shkaktojë frymëmarrje të shpejtë dhe rritjen e normën e zemrës. Në terapi fizike, grua shtatzënë treguar forcim ecën si të gjata në ajër të pastër, not në ujërat natyrore (përveç liqenet) dhe pishina. Në liqene dhe guroret ku ka një rrjedhë konstante e ujit të freskët për shtatzëna janë në rrezik të infeksionit të traktit gjenital. Recommended ajrit futje dozim dhe sunbathing. Ju duhet të ndjekim rreptësisht dietë, pushim dhe fle. Pjesëmarrja në konkurs është i ndaluar, sepse ato shkaktojnë lodhje dhe tension (gjendjen e para-nisjes).


Swim, ngasin një ski klasik është e mundur në dy tremujorëve të parë të shtatzënisë. Të gjitha sportet që mund të shkaktojnë një rënie ose merrni goditur në stomak për gratë shtatzëna nuk lejohen. Hedhje e bllokuara, kthesë e fortë e trupit, duke shkaktuar rritjen e presionit intra-abdominale (gjimnastikë mbi predha, etj). Atëherë çfarë ushtron të bëjnë me fëmijën, ju kërkoni? Zgjedhja stërvitje duhet të përballoj shtatzënisë dhe individuale karakteristikat e shëndetit të grave. Në të gjitha komplekset e ushtrimeve duhet të përfshihen ushtrime të frymëmarrjes. Në 16 javët e para të vezës së fekonduar relativisht është e bashkangjitur dobët në mitër.

Nën kushte të kundërt mund të ndodhë kërcënuar abort, kështu që këtë herë zgjidhni ushtrime me lëvizjet e thjeshta të pa lodhshme, të cilat kapjen grupet e mëdha muskujve dhe zhvillohet me një ritëm të ngadalshëm. Pas 16 javësh mitrës shënuar nga zgavrën pelvike, duke formuar placenta e një grua shtatzënë duke u përmirësuar në lidhje me zhdukjen e përzier, të vjella, marrje mendsh. Trupi i saj bëhet më elastike dhe normalisht merr stërvitje. Çfarë ushtrime për gratë shtatzëna për të kryer më mirë këtë kohë? Në këtë kohë, ritmi i ushtrimit mund të jetë i moderuar, mesatar. Përsëri rekomanduar ushtrime të thjeshta që nuk kërkojnë reagime të shpejtë muskujt.

Për shembull, merrni forcimin abdominals. Forma e tij e mirë fizik do t'ju ndihmojë gjatë shtatzënisë dhe lindjes, të parandaluar sagging barkun, mbani një figurë të mirë. Për shkak të rritjes së fortë të kancerit të mëlçisë duhet të ndryshojë pozicionin e saj, do të shkojë deri në zorrë të shfaqet predispozitë për kapsllëk, frymëmarrjes lëvizshmërinë zatrudnyayetsya të kufizuar nëpër diafragmë. Një grua do të shqetësojnë edemë e gjymtyrëve të ulët, ka një venat rrezik. Terapeutik gjatë kësaj periudhe do të ndihmojë për të përmirësuar shëndetin. Me rritjen e moshës gestational, shkalla e ushtrimeve duhet natyrisht të ngadalësohet.

Në muajt e fundit mund të bëni ushtrimet, kryesisht vetëm shtrirë, ulur ose në këmbë "mbi të katër këmbët". Të gjitha ushtrimet nuk duhet të shkaktojë luhatje të mëdha në presion intra-abdominale. Kur siklet, ju duhet të pauzë për të pushuar shtrirë. Ushtrim kompleks gjatë shtatzënisë duhet të përfshijnë ecje të thjeshtë në vend, lëvizjet e ndryshme me duart e tij dhe supet, bust i kujdesshëm në drejtime të ndryshme, squats, bazuar në karrige të qëndrueshme ose tabelë, ushtrime për abdominals në "i shtrirë në shpinë" fleksibiliteti i shpinë "mace" dhe të tjerët që konkurrojnë me katër këmbë, ups kujdesshëm e këmbëve dhe duarve deri nga një pozicion të prirur, disa nga komplekset dhe gjimnastikë yoga, ushtrime të frymëmarrjes, duke përfshirë edhe kineze "qigong".

Gjatë shtatzënisë ju mund të bëni gjimnastikë uji. Kjo duhet gjithmonë mos harroni contraindications për përdorimin e terapisë fizike për gratë shtatzëna me sëmundje akute febrile, sëmundjet kardiovaskulare