Cilat vitamina janë të mira për gratë


Disa vjet më parë, nutritionists bëj dallime të rëndësishme në zhvillimin e komplekseve komplekse vitaminë dhe jo ta ndani me vitamina për gratë dhe burrat. Por tani ekspertët këshillojnë fuqishëm zonjat të merrni vitaminat e veçanta që do të lejojnë ata për të ruajtur rininë dhe bukurinë. E pra, le të listojnë emrat e vitaminave për gratë. Vitamina Zahalzmitsnyuvalni për gratë 1. Vitamina E. Është antioxidant më i mirë dhe ka një efekt pozitiv në lëkurë. Kjo vitaminë nxit rinovimin e qelizave, heq dhimbje në këmbë, efektiv për trajtimin e të gjirit, ngadalëson procesin e plakjes. Përfshira në arra, dhe vaj embrion gruri. 2.

Vitamina A (Retinol). Kjo vitaminë stimulon prodhimin e kolagjenit, duke ngadalësuar procesin e plakjes së qelizave të lëkurës. Nuk është çudi, Retinol është pjesë e anti-plakjes kozmetikë linjë. Dhe vitaminë A është e dobishme për ruajtjen e vizion. Të përfshira në produktet e qumështit, yolks vezë, fruta të kuqe dhe perime. 3. Vitamina D. Kjo ndihmon për të përballuar me trashje dhe lehtëson dhimbjen që ndodh gjatë menstruacioneve. Gjetur në peshk, vezë e verdhë veze, ushqim deti. 4. Vitamina C. Në të gjitha funksionet e njohura për të rritur imunitetin dhe konfrontimin me ftohjet, vitaminë C mund të parandaluar sëmundje të gjirit në gratë.


Ai është anëtar i mollë, fruta agrume, kivi dhe majdanoz. 5. Vitamina C. Këto ushqyesve njom trupin me energji, të përshpejtojë metabolizmin dhe për të forcuar sistemin nervor. Për të gruas vitaminës B9 veçanërisht të dobishme (acid folik), rekomanduar nga mjekët gjatë shtatzënisë. Ato janë të pasura me mëlçisë, asparagus dhe bishtajore. 6. Kalcium. Forcon flokët, thonjtë dhe dhëmbët. Përveç kësaj, kalciumi ndihmon në lehtësimin e PMS dhe efektive në humbje peshe. Burimet kryesore të kalciumit - një peshk, bimeve dhe produkteve të qumështit. 7. Hekuri. Ajo rrit hemoglobinën dhe për të parandaluar aneminë. Sidomos duhet të përdorin këtë mineral gjatë shtatzënisë.

Të përfshira në mish, mëlçisë, bishtajore dhe fruta të thata. 8. Magnezi. Grua e nevojshme për parandalimin osteoporozën dhe funksionimin e duhur të zemrës. Mungesa e substancave të dobishme vërejtur nervozizëm dhe pagjumësi. Furnizuesit kryesorë të magnezit - një oriz, banane dhe arra. Këto janë vitaminat më të dobishme për gratë duhet të hanë çdo ditë. Mary, www.rasteniya-lecarstvennie. ru


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Ne kemi nevojë për të?
? Makina Farm ofruar!