Çfarë po pini antibiotikët, të përdorur në trajtimin e sinusit


Kohët e fundit, mjekët kanë vërejtur një rritje të mprehtë në numrin e pacientëve me sinusit. Numri i pacientëve të trajtuar me këtë problem dhe trajtim pëson është duke u rritur çdo vit e gjysmë në dy për qind. Ata përbëjnë rreth gjysma e pacientëve duke u trajtuar në spitale departamenteve Ent. Kjo është arsyeja pse sot ne flasim për aq serioze një problemi, them se antibiotikët pini, përdorim në trajtimin e sinusit. Shumë pacientë të interesuar në pyetjen: a është e mundur për të shmangur birë në sinusit duke përdorur antibiotikë? Le të flasim për këtë temë të rëndësishme në faqen tonë të internetit. Kur sinusit përflakur sinuses mukoze sipërfaqësore (sinuseve), e cila çon në një mungesë të plotë të frymëmarrjes hundës.

Kjo sëmundje shpesh zhvillon kur të ftohtë ose hipotermi. Përdorimi i mjeteve juridike popullore jo gjithmonë të prodhuar rezultatet e pritura, sepse trajtimi i sinusit, mjekët janë kthyer për antibiotikë dhe operacione (shpuese). Zgjedhja e duhur e antibiotikëve dhe trajtimit me kohë filloi të vërtetë e ndihmon për të shmangur birë. Kur antibiotikët janë emëruar? Antibiotikët janë përdorur në trajtimin e sinusit nuk është gjithmonë shkak shkaqe inflamacion mund të jenë të ndryshme, si shkaktuara nga bakteriet dhe infeksionet virale. Në formë të butë të sëmundjes në fazat e para është e mundshme etiologji virale e sëmundjes, dhe antibiotikët nuk janë të nevojshme.


Agjentët Antibacterial treguar për sinusit bakteriale, e cila përmban të veçanta: shkarkimin purulent, dhimbje në rajonin e sinuseve nofullës. Duke rritur këto simptome ose të shpëtuar ata për më shumë se një javë - antibiotikët e nevojshme. Ky është problemi me antibiotikë është zgjidhur kur patogjene e saj janë bakteret (shpesh Streptokoku i artë). Nevoja veçanërisht akute për to forma akute e sinusit. Gjithashtu, është se pa trajtimin e sinusit thjesht nuk mund ta bëjë. Përndryshe, edhe pas një bakterie birë të vazhdojnë punën e tyre. Antibiotikët efektive për sinusit mund të jetë "një dorë" për të hequr inflamacion, shkatërrojnë mikrobet që shkaktojnë sëmundje, të përshpejtojë shërimin.

Megjithatë, ne duhet të kujtojmë se vetëm një mjek duhet të përcaktojë cilat antibiotikët për të marrë për ju çfarë forma dhe doza. Çfarë duhet të pini me sinusit? Në mjeku modern kanë një përzgjedhje të madh të opsioneve drogës antibacterial që duhet të merren për trajtim. Kjo mund të jetë një fuqishme droga të reja (Macropen, Zitrolid), dhe kohë testuar (Amoxicillin, ampicilin, cephalexin, etj) lehtësisht përballuar me sëmundje. Mjeku do të marrë parasysh natyrën e inflamacionit. Në rastet e inflamacionit akut i sinuseve zgjedhje drogës shpesh i bazuar në parashikimin empirik të patogjen të mundshme.


Në rrjedhën e kronike konsiderohet e nevojshme për të kryer studimin mikrobiologjike e shkarkimit nga sinus nofullës. Specialist zgjidhni një antibiotik me nivelet e larta të aktivitetit edhe në rreshtim të sinuseve të hundës, duke arritur përqendrimet më sipër minimumit dhe e mban atë në mes pritjen vijim. Për shembull, për të përcaktuar se cilat antibiotikët për të trajtuar më mirë, mos harroni se kjo Streptokoku bakter si ari, ka jetuar në trup merr përdorur për të antibiotikëve. Aplikimi i rezultateve të dobëta të drogës nuk mund të jetë. Në qoftë se ju përdorni një antibiotik të fortë, pastaj metodat parregullta ose të pahijshme në bakteret dhe mund të zhvillojnë imunitet në të.

Antibiotikët janë përdorur në sinusit - një gamë të madhe të drogës në tableta, sprays, pika hundës. Në dehje të rënda emërohet me injeksion intramuskular i antibiotikut. Pllakat dhe Zitrolid Macropen duhet të pini për të trajtuar vetëm dy ose tre ditë dhe ata janë të përkryer redukuar inflamimin në ndërkohë. Ilaçet duhet të merren para 1 kapsulë në ditë, ujë zapyvayutsya (në sasi të mëdha). Çdo antibiotikët mund të përballen me sulm akute e sinusit. Ju lutemi të vini re se efekti i këtyre barnave do të jetë më pak nëse sinuseve nofull ende qelb.

Edhe antibiotikët e dobëta kur ka një edemë e fortë mukozale. Antibiotikët lokale të veprimit në formën e pikave do të jetë shumë efektive në qoftë se kanalet sinus për haymorovi falas. Për të siguruar lëvizjen e lirë të drogës në vendin e inflamacionit, drogës zakonisht varrosur fillimisht vasoconstrictor (Tyzyn, Halazolin, Nazol, Otryvin etj), dhe pastaj - pika antibacterial (izofra, Polideksa etj) ose llak. Thekshëm nëpër pasazhet e hundës pastruar sinuset, antibiotikët menjëherë "në vend të" fillojnë të luftuar bakteret. Nëse ju nuk kanë përvojë në instalacioni i ilaçeve në hundë, kontrolloni me mjekun tuaj, sepse futje pikë-pikë të pahijshme zvogëlon efektivitetin e trajtimit të sinusit.

Parimi i antibiotikut të eliminuar sinusit akut ose kronik njëjtë. Dallimi i vetëm - kohëzgjatja e trajtimit. Duke marrë antibiotikë për sinusit akut zgjat 5-10 ditë, me acarimin e sinusit kronik kryer një terapi afatgjatë (tre javë). Ka një kategori njerëzish që dyshojnë se ajo është e nevojshme për të marrë antibiotikë për sinusit. Megjithatë, krahasuar rezultatet me efektet e antibiotikëve dështuar trajtimin e sinusit me mjete të tjera (dhe se komplikime të tilla si humbjen e dëgjimit, meningjit ose otitis media), shqetësime të tilla duhet të zhduket. Gjëja kryesore - të besimit ekspertët, dhe jo vetëm të merren me veten.

LDSveta,