Çfarë sëmundje të sapolindur të ndjeshëm


Shumica e foshnjave janë të lindur të shëndetshme, por është se foshnjat janë sëmundje të caktuara. Le të shohim se si sëmundje priren të sapolindur javën e parë të jetës: Sëmundja hemolitike porsalindur dhe fetusi ndodh gjatë shtatzënisë, kur nëna dhe fetusi janë vërejtur Rh ndryshme - faktorë të gjakut. Hipoksi Truri porsalindur zhvillon gjatë qëndrimit të fetusit në mitër, kur shtatzënia në gjakut iu mangët në oksigjen. Rezultati është shpesh negativisht ndikon në zhvillimin e fetusit. Hipoksi ndodh në rreth 10% të sapolindur.

Verdhëz një foshnje e porsalindur është mjaft shpesh, kështu që nuk ka një kusht patologjike, për më tepër, ajo është disa ditë. Megjithatë, simptomat e sëmundjes mund të jetë më i zakonshëm tek fëmijët me sëmundje të trashëguar të zorrëve - stenozë pilorike, me hypothyroidism, me infeksion intrauterine gjatë zhvillimit të sëmundjes hemolitik. Sëmundja mund të shprehet në mënyra të ndryshme, të tilla si rritet temperatura në të sapolindur, edhe pse ata e rritën atë dhe kështu disa të dhjetat e një shkallë, nëpërmjet një imperfections rregullimit të përkohshëm të endokrine dhe sistemet nervor. Megjithatë, shenjat e para të sëmundjes së sapolindur mund të shprehet saktësisht si rritet temperatura, që tregon se prania e infeksionit.Në javët e para të jetës te fëmijët mund të shfaqin sëmundje të sapolindur: Rakit , e karakterizuar nga nje deficence trupin e vitaminës fëmijë D, e cila është e përfshirë në inkorporimi i kalciumit dhe fosforit. Shenjat e rakit në foshnjat - tepruar teka fëmijëve djersitje, prish gjumin, përkeqësimin e flokëve, spote tullac pamjen. Më vonë kjo sëmundje në foshnje e porsalindur mund të çojë në skelet izmeneniyuv që prej kockave të zbutur, fontanellë i madh kohë të gjatë nuk është e mbyllur. Në raste të rënda ka teething i pasaktë, deformim i shtyllës kurrizore apo kockat e gjoksit.

Regurgitation , në fakt, proces normal fiziologjik për të sapo lindur. Shkaku i regurgitation në foshnjat - në gëlltitje e tyre të ajrit gjatë ngrënies. Regurgitation gjithashtu ndihmon hequr ajrin jashtë, megjithatë, kjo i jep një pjesë të vogël dhe të hahet. Nëse ajri nga stomaku vazhdon në gastro - intestinal traktit, fëmija duke pasur dhimbje barku. Staphylococcus Grupi B mund të shkaktojë sëmundje serioze. Këto baktere në vaginë është rreth 10% e grave gjatë lindjes kështu që fëmija mund të merrni. Disa orë pas lindjes mund të ndodhë janë shenjat e para të Staphylococcus aureus në foshnjat.

Shpesh ata kanë në mukozën orale duken parcela me lulëzim të bardhë që i ngjan gjizë. Kjo mjelëse Goja candidiasis neonatale ose ndryshe. Ajo mund të përhapet në gojë, fyt, bajamet. Nënat që janë diagnostikuar gjatë shtatzënisë diabet , mund të lindë tashmë fëmijët e sëmurë. Simptomat e diabetit në foshnjat - hypoglycemia (dridhje e gjymtyrë, lëvizjet e syrit lundrues ...), si rezultat ata do të duhet kontroll të rregullt të sheqerit në gjak. Sëmundje e rëndë e zorrëve është konsideruar sepsis në foshnjat kur bakteret lëvizur nga burimi i infeksionit në gjak.

Ky infeksion mund të ndodhë gjatë shtatzënisë, gjatë dhe pas lindjes së fëmijës. Në foshnjat premature predispozicion për këtë sëmundje e mësipërm. Për fat të keq, norma e vdekjeve është ende e lartë. Pas lindjes për fëmijën lëkurë delikate është lubrifikant origjinal që e mbron atë nga ndikimet e jashtme. Me kalimin e kohës, ajo shkon prapa, duke e lënë fëmijën e lëkurës pa mbrojtje, si rezultat atje nxituar pëlhurë me lajle dhe sëmundjeve të tjera të lëkurës në të sapolindur. Skuqje pelenë ijë në të porsalindur, mollaqe, folds inguinale dhe në këmbë duke shkaktuar atij dhimbje, djegie. Fëmija bëhet i shqetësuar, me humor, shpesh duke qarë.

Ushqyerit e gabuar pas mbinxehje ose overcooling dhe nëpërmjet transferimit të sëmundjeve virale shpesh ndodh sëmundje të tillë si otit në fëmijën e porsalindur. Shfaqja dhe zhvillimi i sëmundjes është për shkak të karakteristikave anatomike dhe fiziologjike të strukturës së veshit të mesëm te fëmijët. Sigurisht, ne nuk jemi udhëhequr të gjitha sëmundjet e sapolindur dhe foshnjave, të cilat mund të vuajnë të sapolindur, por të gjithë ata, siç e dini, nuk ka mbuluar! Alexander, www. rasteniya-lecarstvennie.ru