Çfarë është përdorimi, i dobishëm apo duke ecur jashtë në dimër


Snow kthen, vishet me borë, borë, borë, borë. E dëborës bishës dhe zogu, dhe natyrisht - një njeri fluturues ... Summer, Fall ishte ... Winter erdhi, dhe me erdhi dhe të ftohtë, ditë të ftohtë. Moti nuk është shumë e lumtur dhe të ketë temperaturën e tyre. Zemra ime nuk është e ftohtë rehatshme. Unë dua të rehatohem në një top dhe një qoshe të ngrohtë si ariu ngathët, qëndrojnë në gjumë. Por kjo nuk do të ketë sukses. Ju duhet të shkoni në punë, në shkollë, duhet të blejnë produkte, dhe kjo nuk do të dëmtojë të ecin. Le të provoni këto rezultate për të kënaqur, dhe kështu ata sollën na gëzim jo, problemi. Dhe çfarë e mirë apo ecje e dobishme jashtë në dimër - kjo dhe mendoj se sot në vend.

Duke qenë jashtë efekt pozitiv në gjendjen tonë emocionale, toni i sistemit nervor, rrit oreksin dhe nevojë për këtë procedurë, veçanërisht në dimër, të kthehet në një zakon të mirë. Në qoftë se ju mësoni për të admirojnë ftohtë, dëborë-mbuluar natyrën, pastaj, në çdo kohë të vitit për të ecur, ju do të shikoni për çdo rast. Për të ecin dimrit nuk na sjellin dëm, ne do të bëjmë disa veprime - humor të mirë - kjo varet nga shëndetin tonë, veshje të ngrohtë dhe të rehatshme - shkoni për një shëtitje në vend të kërkuar të ftohtë, dhe dëshira për të ëndërr - në fakt shtruar para syve tanë bukuri të tilla! Përfitimet e të ecur, marrë frymë e ajrit të dimrit është ajo që ne thithin ajër të pastër, me pak ose pa pluhur.


Oxygen aty shumë më shumë se çdo kohë tjetër të vitit, sidomos në verë. Në këtë drejtim, gjatë ushtrimit në këto shëtitjet, tona dyshe mushkëritë ventilimit. Dhe ngopjes me oksigjen të trupit ndikon në qarkullim, duke eliminuar rrezikun e sëmundjeve të zemrës, një efekt pozitiv në lëkurë. Ajër, ndërsa në këmbë në dimër është shumë i freskët dhe i gëzuar, jonizues. Gjatë konvertimit tonë nga një dhomë të ngrohtë në mot të ngrirjes është forcim të temperaturave të ulëta, me këtë ndihmë, ne të stimuluar sistemin imunitar dhe natyrisht të rritur durimin e të gjithë organizmit.

Hiking në ditët e dimrit, ajo është e rekomanduar çdo moshë, si të rinj dhe të moshuar, veçanërisht fëmijët dhe gratë shtatzëna, si dhe na jep metabolizmit të energjisë. Shkencëtarët kanë treguar se në sezonin e dimrit kungim me natyrën, ne kemi përmirësuar kujtesën, përqendrimin. Le fushatë do të jetë jetëshkurtër, vetëm gjysmë ore, por gjatë kësaj periudhe do të kemi kohë për të rritur Shifrat tona intelektuale pesë herë. Në këtë kohë, nuk përpiqet për të dalë, veprim, pasi që nuk është çudi që ata thonë në duke thënë se "Frost nuk është e madhe, dhe të qëndrojë nuk lejojnë", ndryshe ngrijë. Shëtitje aktiv është udhëtim me sajë, patinazh, ski, të gjithë të kontribuojnë në forcimin e ligamenteve atrofizuar, joints, muskujt e dobëta, zvogëlon rrezikun e arteriosklerozës.

Këto lojëra janë të dobishme për fëmijët dhe promovimin e zhvillimit të shëndoshë të të gjithë organizmit. Në fund të fundit, me tendosje të tillë në punë përfshin të gjitha organet vitale - frymëmarrjes sistemit, i qarkullimit të gjakut. Ecni në çmimin e dimrit është se ajo vret mikrobet në ajër që e duan të ngrohjes. Natyra piktoresk dimër, liri verbuar, me gaz në diell, nën dritën e fenerë, të na çojnë për të reflektuar. Në këtë pikë, nuk ka vetëkënaqësi mbi këtë bazë është zvogëluar dhe niveli i neurozë. Çfarë mund të konkludohet që ecin dimrit - i akuzuar jo vetëm për trupin, por për frymën e brendshme.

Veçanërisht e dobishme është për të cores, pasi kjo është lloji më e sigurt e aktivitetit fizik, i cili, për më tepër, ka ndikimin e saj emocionale. Mos harroni, pas një ditë të mirë shëtitje ftohtë, kemi ardhur në shtëpi i lehtë, frymë optimiste të kënaqur të gjithë. Arsyeja për këtë hormoneve të lumturisë - endorphins liruar nga djegia e hormoneve të stresit në lëvizjen e njeriut. Këtu ju keni një mënyrë e mrekullueshme për të rritur disponimin tuaj, duke çuar në përmirësimin e shëndetit. Nga rruga, pasi duke ecur në natën me dëborë të dimrit, i humbur oreks përmirëson, pagjumësi zhduket. Mos harroni në lidhje me përfitimet borë ecën. Duke ecur nëpër dëborë, ajrit të ftohtë, të gjithë të kontribuojnë në djegien e shpejtë të kalorive, vetëm për ata që duan të humbin peshë ... Winter ecën mund të quhet përfitime gjithëpërfshirëse shëndetësore - që puna për trupin dhe për kënaqësinë e shpirtit.

Yaksch