Çfarë është përdorimi i bimëve shtëpie


Të gjithë ne, dekoruar shtëpinë, duke u përpjekur për ta bërë atë të gjallë dhe unik, duke shtuar një pjesë të natyrës në formën e bimëve shtëpie, përdorimi i të cilave është e qartë. Pas të gjitha, përveç bukurisë, ata kanë energji të fuqishme dhe mund të pastër në shtëpinë e energjisë negative. Përveç kësaj, pronat e bimëve mund të përdoren për shërimin e trupit të njeriut. Jo për të jetë e pabazë, dhe ju jeni në gjendje për të kuptuar se çfarë përfitimet e bimëve shtëpie, japin shembuj të ekspozimit të njeriut. Bimët janë një filtër natyror, ata moisturize ajrin dhe pasurojnë atë me oksigjen, e cila ndikon pozitivisht në shëndetin tonë.

Kjo është veçanërisht vendasit e vërtetë të pyjeve tropikale. Chlorophytum kreshtë në mënyrë aktive promovon pastrimin e oksideve të karbonit.
Kjo bimë Ampel për shkak të pronave të saj të dobishme, pastron ajrin në dhomë gjallë, e cila ka një sipërfaqe prej 10 metra katrorë, dhe moisturizes atë me 80 për qind. Houseplants neutralizoj substancave të ndryshme toksike lëshuar parket panatyrshme, tavanet, muret dhe mobilje në apartament. Aloe, Chlorophytum, Philodendron, Nephrolepis, daisy, Dracaena, Ficus benjamina, dredhkë, Chamaedorea, Spathiphyllum, dieffenbachia, Sheflera - të gjitha këto bimë absorbuar formaldehyde. Substancat të tilla si toluen, amoniakut, xylene, benzinë ​​dhe trichlorethylene neutralizoj Nephrolepis, Chlorophytum, benjamina Ficus, dieffenbachia, anthurium, bush krizantemë, Dracaena, Azalea, arrowroot, dredhkë, spatyfyllum.


Gjithashtu përmban filtrimit kondicionuar, të mirat e bimëve dhe se ata lirimin në ajër të paqëndrueshme apo fito-substanca që shkatërrojnë mikroorganizmave patogjene (bakteret, viruset, spore fungale, bakteret), duke parandaluar zhvillimin e tyre dhe riprodhimin. Shqiptohet kanë pronat antibacterial, Begonia, pelargonium, Myrtle, anthurium, rozmarinë, spurge, dieffenbachia, pluhur, pellioniya, sansivera, sekuojë, sanheziya, Spiderwort, eukalipt, tolstyanka, arborvitae, aloe, landër, Coleus dhe të tjerët. Përfitimet e bimëve shtëpie në shtëpi nuk është shumë e dukshme, në kërkim për përdorimin e tyre në popullore dhe tradicionale të farmakopesë dhe bukurinë e shërbimeve.

Kozmetikë dhe ilaçe të bëra nga materiale të tyre, mund të kuruar shumë sëmundje. Një nga furnizuesit më të njohur të lëndëve të para mjekësore - një pemë-si aloe, aloe zakonisht të referuara. Tul mucous i lë aloe ka antibacterial, anti-inflamator dhe plagë-shërimit efekt, por për shkak se ajo është bërë bazuar ointments, balms, elixirs dhe esenca. Aloe treelike aplikuar në trajtimin e sëmundjeve të stomakut dhe zorrët si të fuqishëm bio-stimuluesve, nevralgji, radiculitis, dhimbje koke. Tul dhe lëng i lë aloe janë përdorur jashtë për të ftohtë, sëmundjet pustular, djegiet, bruises dhe sprains, bedsores dhe seborrhea.

Geranium ose pelargonium, e cila është një e preferuar e shumë amvise, dhe ka një veprim të fortë antistaphylococcal fintotsidnym. Të përfshira në barbarozë vajra esenciale të vrarë bakteret. Sa për përbërjen kimike të bimëve ai përmban çamçakëz, acid francez, taninet, sheqerna, niseshte, pektin dhe substancave të tjera. Falë tyre, të bëra nga Pelargonium, por më tepër me gjethet e saj, droga e përdorur në sëmundjet e traktit gastrointestinal, epistaxis, sëmundjet orale. Kjo aromatik koagulimit rritjet barishte gjak ka veprim astringent redukton aktivitetin sekretore. Sills Shpeshta mysafir - barbarozë.

Por pak e dinë se trajtimi i sëmundjeve neurologjike përdorimin e naftës barbarozë. Ju mund të përgatisë veten. Për ta bërë këtë, të marrë një gotë me lule të freskëta dhe gjethet e barbarozë, njëpasnjëshëm në qull me miell misri, ata vënë në një tas me gotë të lehta, shtoni 0,5 gota e alkoolit fërkim (90 përqind). Insistojnë 2 javë rrezet e diellit. Hidh në vaj ekstrakt perimesh (2 gota). Kapak Zakuporte dhe vendin mbi 14 ditë në diell. Pas tendosje, e shtrydhur papërpunuara derdh vajin në një tas me syze të errëta dhe zakuporte. Gjithashtu i njohur përdorimin e naftës barbarozë dhe tretësirë ​​në paralizë të nervit të fytyrës.

Në mëngjes para brushing me stomak bosh thith lugë gjelle vaj perimesh 10 minuta splyunte rezultuar në masë. Clean dhëmbët dhe pije pasazhe tuaj hundës dhe të gojës me ujë. Merrni një lugë çaji vaj të barbarozë, do ta mbajë atë në gojën tuaj dhe gëlltitje 5 minuta. Pastaj përtyp pa gëlltitjes, karafil hudhër dhe rrepkë e zezë, splyunte. Atëherë pini 0,5 gota e barbarozë infuzion (lugë gjelle gjethe të freskëta copëtuar per filxhan ujë të vluar). Fërkoni naftës fshij barbarozë në muskujt e prekura të fytyrës për 20 minuta. Vazhdo trajtimin deri në shërim. Këto bimë rriten dritaret e mia në shumë, por jo të gjithë e dinë në lidhje me pronat e tyre të mrekullueshme.

Dhe duhet të pyesin, sepse nganjëherë me lule të bukura mund të fshehin jo vetëm bimët e dobishme, por është që shkakton dhimbje koke dhe Sëmundjet të tjera. Pra, të jetë i kujdesshëm dhe tepër i përpiktë! Elvira,