Çfarë është përdorimi i krem ​​brendshëm


As nga ata ngatërruar, dhe nga ato në rritje në vend ... Historia na ka treguar informacion mjaft interesant që ka qenë gjatë fruta të shijshme kumbull. Ata shërbyen në shtëpitë e gjeneralëve të famshme dhe të të mëdhenjve të rangut të lartë në bankete mbretërore. Në analet e pemëve kumbullave janë të përhapur në disa raste emrat qesharake dhe të famshëm ... Kur Aleksandri i Maqedonisë u kthye në Romë nga udhëtimet e tij në Lindje, numri i trofeve ai solli jo vetëm gurë të çmuar, ari dhe argjendi, por edhe një shumëllojshmëri të pemëve, dhe në mesin e tyre ishin disa kumbull. Një çift i shekujve Pompey solli gjithashtu në Romë pemë kumbulle.

Pra zgjerimin kumbulla vendbanim në shtëpi, falë në masë jo të vogël ka kontribuar në kryqëzatave të krishterëve. Kështu, në 1148, gjatë një marshimi në Damask kryqtarëve të hasin rezistencën kokëfortë e popullsisë lokale, u ngjit jashtë, dhe e vetmja gjë që ata arritën të hanë atë kështu muret e qytetit të njohur ndërsa Damask kumbull, dhe të marrë me një duzinë pemë. Duket Crusaders tej i vjen keq këtë trofe ... Prunus domestica photo. Korrje dhe ruajtje e krem ​​shtëpiake. Getting gati për korrje kumbulla të rëndësishme jo për të marrë përpara ngjarjes, siç rezulton, është subjekt i një shaka - është ngjyra përfundimtar përpara pjekurinë e plotë.


Cirk me përvojë nuk i lejojnë vetes të shpenzojnë para ndërtesës dhe kumbulla, gjithmonë kontrolloni se si përputhen pritet shijet e tyre. Dhe në qoftë se shkarkimi është i gjelbër, atëherë lë atë të varur në një pemë, si një karrocë nuk është i pjekur, por rozm'yakshytsya. Me këtë rast, agronom i famshëm, Luani Platonovich Symyrenko, duke cituar përshkrimin llojin e shkarkimit shtëpi, shkroi në shekullin e fundit: "Të kumbulla Mishi duhet të jetë mjaft i dendur, e ëmbël, e ëmbël por me lëng dhe e tenderit, por jo i paqartë." Si një bimë medicinale përdorur fruta kumbulla të freskëta dhe të thata. Kumbulla të freskëta korrur si ata janë të pjekur.

Për tharje zgjidhni fruta të pjekur, por jo pjekur, i paprekur dhe nuk e dëmtuar. Fruta të freskëta larë zhytur për 20-30 sekonda në ujë të vluar dhe të ftohur me ujë, dhe ikjen në lëkurë duket çara gjobë rrjetë përmes të cilit lagështi lehtësisht shkojnë nga tul tharje. Pastaj fruta të paraqitura në kuvertë rrëshqitëshem në një shtresë të vetme dhe vendin në furrë. 03:00 Ata janë të thata në 50 ° C, të ftohur e ajrit të thata 4:00 dhe përsëri në 65 ° C. kumbulla të thata kockat nuk lëvizin lirshëm dhe compression lëng nuk është shtrydhur. Krem raft shtëpi në shtetin thata dhe në paketa të mbyllura apo bankave në një vend të errët të thatë - 24 muaj.

Përbërja kimike e shtëpisë kumbulle. Përbërja kimike e kumbull varet nga pjekurisë së frutave, të ndryshme, kushtet e të ushqyerit e bimëve dhe tokës, moti dhe kushtet klimatike të rritjes dhe një numër arsyesh të tjera. Kumbulla të përmbajnë një shumë të saharoze, glukozës dhe fruktoza, dhe me glukozë dhe saharoze përafërsisht të barabartë, dhe fruktoza është shumë më e vogël. Si ripening sasinë e rritjes saharoze. Ka taninet dhe fibër. Pektin në shumë kumbulla si mollë. Pjesa e acideve organike llogari për 0,2-3%. Acidet organike janë kryesisht limoni dhe malik, gjithashtu gjeti sasi të vogla të kininës, suksinik dhe oksalik.

Vitamina C është e kumbulla shumë të vogla, llokum kështu, sigurisht, nuk mund të konsiderohen si një burim serioz të saj. Varieteteve të ndryshme të kumbulla të gjetura provitamin A, por më shumë nga ajo është të përfshira në fruta zheltookrashennyh. Përveç kësaj, kumbulla të përmbajnë sasi të vogla të vitaminave të mëposhtme: B1, B2, niacin, acid folik dhe vitaminë B6. Gjithashtu të përfshira në anthocyanins frutash, flavonols, leykoantotsiany siguruar protyvosklerotycheskoe dhe kapillyaroukreplyayuschee veprim. Mineralet kripëra të pranishëm e kobalt, hekur, zink, bakër, mangan dhe kalium. Ata kalium njëjtë si në lulelakër, banane, raspberries dhe qershi (deri në 215 mg në 100 gram fruta).

Pra, përfitimi i krem ​​të konsiderueshme të brendshëm! Prunus domestica: çfarë është e dobishme? Shtëllunga nga kohët e lashta ka luajtur një rol të madh në mjekësi si kujdesi terapeutik dhe diete. Shumica e mjekëve greke, kumbulla të japë një efekt laksativ. Në Arabe Pharma
Cope gjithashtu tregon se shkaktojnë llokum dobësimin. Mjekët mesjetare ruse pasoi edhe një opinion të ngjashëm. Në 1672 lechebnik kombëtar tha: "Kumbulla pickim acid dhe pelte e tërë qenia dhe lehtësuar ... dhe të ketë një pushtet të moderuar, ftohje dhe pastrim ..." Interesante, burimi i vetëm i ruajtur, i cili thotë se kumbulla bëjnë efekt nuk laksativ dhe krijon është punë Dioscorides.

Por ndoshta kjo është thjesht të shpjeguar atë që ai kishte për t'u marrë me një lloj të veçantë të kumbulla, ndoshta si gjembat tanë të pranishëm që me të vërtetë ka veprim ndonjëherë astringent. Fruta e kumbulla kanë laksativ, choleretic diuretik, anti-inflamator, antimicrobial, cardiotonic, hypotensive, protyvosklerotycheskym, pronat, gjeni efekt purgativ dhe të kontribuojnë në largimin e radionuclides, normalizojë aciditetin e stomakut, me varietete të thartë kumbull rrit aciditeti i tij dhe i ëmbël - reduktuar. Efekt laksativ për shkak të acarim kimike të traktit gastrointestinal në fibra dhe sheqerna, dhe përdorimi i frutave të thata ka gjithashtu një faktor mekanik: stimulim të zorrëve për shkak të rritjes në vëllimin e frutave.


Hypotensive dhe efekt diuretik është për shkak të përmbajtjes së lartë kaliumi, i cili promovon sekretim e ujit dhe kripës. Veprim Cardiotonic është edhe për shkak të një përmbajtje të lartë të joneve kalium që rrisin tkurrshmërisë e muskujve të zemrës, duke përmirësuar kryerjen e impulseve nervore në shtresën cloisonne zemër. Kripëra të kaliumit tanin tanin ngadalëson formimin e acidit urinës në trup, duke e bërë lëng, kumbull të freskëta, fruta dhe TEAS bimor janë shumë të dobishme për pacientët uraturiyeyu, përdhes dhe disa sëmundje të tjera të veshkave. Pektin promovon sekretim e kolesterolit të tepërt dhe radionuclides.

veprim vitaminiziruyuschee kryer nga fakti se kumbulla të thata dhe lëng me tul mbahen pothuajse të gjitha ushqyesve dhe vitaminat dhe fruta të freskëta. Varieteteve acidike e kumbulla dhe lëng prej tyre për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve organike të sigurojë efekt sokohonnym, duke rritur aciditetin e stomakut lëng. Varieteteve të ëmbël e kumbulla dhe lëng prej tyre për shkak të përmbajtjes së lartë të sheqerna të pengojnë funksionin sekretore e stomakut, duke ulur aciditetin e stomakut. Çfarë shëron shkarkimit shtëpi? Aktualisht, indikacionet për përdorim frutash Prunus domestica janë sëmundje gastrointestinale dhe renale, kapsllëk, atherosclerosis dhe hipertensionit, cholecystitis, reumatizmi, përdhes, e përgjithshme slagging trupi, sëmundjet e lëkurës - skleroderma, psoriasis.

Contraindications. Varieteteve të ëmbël e kumbulla nuk janë të dëshirueshme në aciditet të ulët stomakut. Varieteteve acidike e kumbulla nuk janë të dëshirueshme për ulcerat gastrike dhe duodenale në giperatsidnom gastrit, si dhe giperatsidnom gastrit me rritjen e sekretimit të lëng stomakut. Për shkak të përmbajtjes së lartë të sheqerit dhe kalori të lartë prunes, ata janë të kundërindikuar në diabetin dhe mbipeshë. Frutat e kumbulla të freskëta dhe të thata nuk mund të pranojë njerëzit që vuajnë peristaltikės rëndë, të shoqëruar nga një dobësimin e karrige. Michael